Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Padėkos gydytojui atvirukas – vietoj vokelio(1)

pajurionaujienos.com | 2014-11-07 16:02:49

Šv. Pranciškaus onkologijos centras, solidarizuodamasis su Lietuvos medicinos studentų asociacijos korupcijos prevencijos akcija, išleido atviruką „Dėkoju gydytojui“, kuris, tikimasi, taps ženklu, jog būtina keisti ydingą atsidėkojimo gydytojui reiškinį – duoti kyšį.

Atvirukas
pajurionaujienos.com nuotr.

Rodydamos atviruką, vaizduojantį du delnus – gydytojo, tiesiančio ranką į pacientą, arba atvirkščiai, paciento - į gydytoją, šio centro darbuotojos Aldona Kerpytė, Nijolė Raudytė ir Irena Baltiejienė tikino, jog žengiamas pirmas žingsnis drąsiai prabylant apie pačią problemą, bandant pakeisti sovietmečiu įsigaliojusį bei ligi šiol tebesantį gydytojų ir pacientų santykį.

„Liūdna, tačiau šiandien Lietuvoje gydytojo ir paciento santykis tebėra grindžiamas ne tarpusavio pasitikėjimu, o atsiskaitymu už gydymą“, - tvirtino A. Kerpytė.

Dažnai patys pacientai, primygtinai brukdami medikams vokelius, tarytum iš anksto atsiskaito už jų darbą, - ir taip ilgainiui iškreipė moralinę gydymo proceso eigą.

Kita vertus, yra ir gydytojų, kurie jaučiasi sistemos aukomis – jiems neva pakankamai neapmokama už jų atliktą darbą, ir jie nepradeda gydymo, kol nesulaukia paciento vokelio.

„Onkologiniai ligoniai bei jų artimieji atsiveria ir papasakoja įvairių, kartais labai skaudžių jų pačių išgyventų istorijų, kada medikai netgi mirties akivaizdoje nesidrovi pasipinigauti“, - sakė Šv. Pranciškaus onkologijos centro socialinė darbuotoja I. Baltiejienė.

Ji teigė, jog pasitaiko atvejų, kada į centrą ligoniai ateina, prašydami savanorių pagalbos - padėti apsispręsti – duoti ar neduoti gydytojui kyšį.

„Mums tenka laužyti net ir savo artimų šeimos narių stereotipinį mąstymą, apeliuojant ne tik į moralę, bet ir į krikščioniško tikėjimo dalykus. O tikėjimo nuostata tokia: jeigu tiki Dievą, pasitiki ir pasirinktu gydytoju, per kurio rankas veikia Dievas. Duosi gydytojui kyšį - laužysi įstatymą, o ir pats darysi nuodėmę, kurią privalėsi išpažinti. Bet jeigu darai nuodėmę, sąmoningai apie ją žinodamas, nusikalsti dvigubai“, - taip kyšio esmę per tikėjimo prizmę paaiškino I. Baltiejienė.

Tačiau, anot A. Kerpytės, jiems tenka susidurti ir su sąžiningais gydytojais, ypač tais, kurie talkina jų bendruomenei, - šie teigia, jog jaučiasi nesmagiai, nes yra tarsi priversti paimti paciento primygtinai kišamą voką ir pasijusti nemoraliai – pažeidus gydytojo etiką.

Šv. Pranciškaus onkologijos centro darbuotojos, kurios darbo patirties sėmėsi Didžiosios Britanijos McMilano onkologijos centre, tikino, jog Anglijoje aukščiausias gydytojo darbo įvertinimas yra paciento jam įteikta gėlių puokštė bei padėkos atvirukas.

„Todėl tokį atviruką, kuriame pacientas gali užrašyti savo padėkos žodžius gydytojui, sumanėme išleisti ir savo centre. Suprantame, kad tai – tik mažas žingsnis abipusių pagarbių, šiluma ir pasitikėjimu grįstų, tarpusavio santykių link. Tačiau pasaulį keisti pradėti reikia nuo savęs“, - įsitikinusi Šv. Pranciškaus onkologijos centro ryšių su visuomene atstovė N. Raudytė.

pajurionaujienos.com

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų