Antradienis, 2025.01.28
Reklama

Žindymas – idealus pasirinkimas kūdikiui ir motinai

Santaros klinikų informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2024-09-17 13:23:50

Motinos pienas laikomas sveikiausiu maistu naujagimiui nuo pirmųjų gyvenimo minučių ir toliau kūdikiui augant. Žindymas siejamas ir su motinos sveikata, tai yra tarsi nėštumo tąsa, būtinas laikotarpis moters gyvenime. Naujagimius rekomenduojama žindyti pagal poreikį, tačiau žindymo pradžia, žindymo periodiškumas gali būti nulemtas tam tikrų rizikos veiksnių, kurie aptariami su pagimdžiusia moterimi.

Motina žindo kūdikį
Žindymas / Pranešimo autorių nuotr.

Kai netrukus po gimimo naujagimis paguldomas mamai ant krūtinės, vyksta „oda prie odos“ kontaktas, inicijuojamas ir žindymas – vyksta procesai, lemiantys laktacijos (pieno gamybos) ir žindymo pradžią. Yra nustatyta, kad dar įsčiose, vaisiui jau būna išreikšti čiulpimo ir rijimo refleksai, mamos kūnas taip pat ruošiasi žindymo periodui. Labai svarbus mamos psichologinis pasirengimas tiek gimdymui, tiek ir žindymui: „Pogimdyminis etapas būna paprastesnis, kai moteris būna išklausiusi paskaitų nėščiųjų mokyklėlėse, pastudijavusi būsimoms mamoms skirtos literatūros. Tada būna lengviau priimti naujus gyvenimo etapus – mažylio poreikius, jo maitinimą ir priežiūrą“, – sako Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Akušerijos skyriaus akušerė Inga Drūteikienė.

Natūralų žindymo procesą ne retai apsunkina mitai, kuriuos stengiamasi paneigti pokalbiuose su gimdyvėmis: „Kasdieninėje praktikoje tenka susidurti su įvairiomis istorijomis: kartais mamos su pirmu vaikeliu neturi problemų pradėdamos žindyti, o su antru pradžia būna nelengva. Kartais atvirkščiai. Svarbiausia, pasiruošti ir nusiteikti žindyti. O medikų komanda padės, jei kažkas nesiseks. Tada žindymo kelionė bus lengva ir džiaugsminga“, – sako akušerė I.Drūteikienė. Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Akušerijos skyriaus akušerės skaito paskaitas besilaukiančioms poroms, viena iš temų ir yra apie žindymą ir galimus sunkumus. Registracija į rengiamas paskaitas skelbiama santa.lt svetainėje .

Žindymo pradžios iššūkiai

Gimę naujagimis žįsti pradeda ne iškart – juk jam reikia adaptuotis naujame pasaulyje: „Visada sakau – įsiklausykime į mažo žmogaus poreikius. Naujagimis turi tam pasiruošti ir pereiti vadinamus 9 instinktyvius žingsnelius: pagal atliktas studijas tai yra apie 30-40 minučių po gimimo (surinka, nurimsta, atsibunda, ima domėtis aplinka, susiranda spenelį ir ima žįsti). Tiesiog reikia išlaukti, stebėti savo naujagimį ir atpažinti pasiruošimo žįsti požymius,“ – sako akušerė I. Drūteikienė. Jei kažkas neaišku ar nesiseka, moteris visada gali kreiptis pagalbos – akušerė yra arčiausiai esanti patarėja, konsultuojanti ir žindymo klausimais. Konkrečiai žindymo klausimais konsultuoja žindymo konsultantė, kuri padeda įveikti susidariusius sunkumus.

Akušerės ar žindymo konsultantės visada suteikia kompleksinę pagalbą, nes žindymo procese yra du dalyviai – naujagimis ir mama. Specialistai pirmiausia ir išsiaiškina, kuriam iš šių dalyvių kyla sunkumų: „Kartais naujagimis netinkamai paima krūtį, kartais žindyti nesiseka dėl mamos jautrumo, dirglumo ar nepasitikėjimo. Išsiaiškiname, nuraminame, parodome – ir dažniausiai viskas pavyksta. Būna, kad pokalbis užsitęsia – matome, kad reikia paaiškinti ir apie naujagimio refleksus, pieno gamybą. Visą paskaitą išklausiusi moteris jaučiasi saugiau ir stengiasi tas žinias pritaikyti“, – paaiškina akušerė.

Kas sunkina žindymo procesą?

Gimdymo palatoje aptariami galimi sunkumai, kai naujagimis yra neišnešiotas ir gimęs per anksti, mažo svorio, su polinkiu į hipoglikemiją (kai mamai nėštumo metu nustatomas gestacinis diabetas arba serga cukriniu diabetu). Skausminga žindymo pradžia taip pat aptariama: kodėl taip vyksta? Gal naujagimis netaisyklingai apžioja krūtį? Pamokome ir patariame, kaip ištaisyti susidariusią situaciją. „Dar moterys baiminasi, kad jos neturi pieno, kad jo nepakanka, nes pačioms pavyksta vos kelis lašus išspausti... Paaiškiname, kad pradžioje to pieno naujagimiui tiek ir pakanka – Kartais pasisotina keliais lašais. Vieno maitinimo metu geba priimti tik 5-7 ml priešpienio, nes toks tėra naujagimio skranduko tūris. O žindyti negali tik vos keli procentai viso pasaulio moterų. Tokios žinios nuramina. Vėliau, aišku, kūdikio poreikiai didėja, žįsdamas jis skatina laktaciją“, – pieno gamybos ir kūdikio poreikius aptaria akušerė. – Naujagimio mitybos pakankamumą ligoninėje pamatuojame sverdami: per pirmąsias 3 paras naujagimis gali netekti ne daugiau nei 10 proc. nuo gimimo svorio. Vėliau yra stebima išmatų spalva, šlapimo kiekis – tai yra pakankamos mitybos įvertinimo rodikliai.“ Žinoma, reikia atsižvelgti ir į kitus požymius: ar naujagimis pažindęs ramiai užmiega, ar neramus, blaškosi prie krūties, dažnai nori žįsti.

Kūdikis geriausiai geba ištraukti pieną iš krūties – nei joks pientraukis, nei rankomis nutraukti taip nepavyks. Vykstančioms į ligoninę gimdyti nepatariama apsirūpinti papildomomis priemonėmis, t. y. pientraukiais, antspeniais, čiulptukais ir kitomis: „Kai pagimdysite ir prasidės žindymo kelionė, tada ir matysite, ko reikia. Pasidomėti, kokia yra priemonių pasiūla, tarkime, plokštiems speneliams arba jei laukiama mažesnio svorio naujagimio ir reikės itin aktyviai skatinti pieno gaminimąsi – vertėtų, kad pasitvirtinus šiems poreikiams, galima būtų įsigyti“, – aiškina akušerė I. Drūteikienė.

Žindymo tvarka: visiems naujagimiams vieno recepto nėra

Naujagimį reikėtų žindyti tiek dažnai ir taip ilgai, kaip jis nori. Pirmą parą, jei nėra rizikos veiksnių, jis gali žįsti 2–3 kartus. Mamas nuraminame, kad tai yra visiškai normalu, taip tarsi paliekama laiko naujagimiui ir mamai pailsėti. Antrąją parą jis jau turi žįsti dažniau, jei taip nevyksta, patariame jį žadinti ir žindyti, kad prasidėtų laktacija: „Žindyti reikėtų bent kas 3 valandas po 15 minučių. Jei naujagimis nori dažniau, tuomet reikia žindyti dažniau. Nakties meto žindymas priklauso nuo to, kaip sekėsi dieną: gali būti, kad vaikas išmiegos ir 4 ar 5 valandas, tačiau gali būti, kad miegojimo tarpai bus gerokai mažesni“, – kūdikio režimo subtilybes aiškina akušerė I. Drūteikienė. Pasitaiko atvejų, kad gydytojai neonatologai, stebėdami naujagimio sveikatos būklę ir nustatydami nepakankamą mitybą, paskiria papildomai duoti pieno mišinio, tačiau įprastai to neprireikia. „Nebūtinai tokiais atvejais bus duodama buteliukas su mišiniu. Galime pasiūlyti naujagimiui draugiškesnių alternatyvų – švirkštukas su motinos pienu ar taurelė“, – alternatyvas vardija akušerė.

Žindymo iššūkiai

Moterys bijo krūtų uždegimo – mastito, tačiau jis neatsiranda pirmosiomis paromis. Prevencija – kuo anksčiau po gimdymo pradėti žindyti ir tai daryti pagal naujagimio poreikius, taisyklingai glausti vaiką prie krūties, stebėti, kad nebūtų spenelio įtrūkimų. Jei vis tik pajaučiama laktostazė (užsikimšę pieno latakai ir susidariusios pieno sankaupos), patariama dažniau maitinti iš tos krūties, kad žįsdamas kūdikis atlaisvintų pieno liaukas. „Kartais klaidingai mamos galvoja, kad laktostazės galima išvengti po žindymo nusitraukiant pieno likutį. Tačiau nei nusitraukti pieno, nei krūtų masažuoti nerekomenduojama. Jei pakilo kūno temperatūra, prasidėjo šaltkrėtis, pakito krūties forma, vargina skausmas, patariama pasikonsultuoti. Tačiau pagrindinis patarimas – žindyti, tai pagrindinė kūdikio pagalba mamai“, – sako akušerė. Nemalonių pojūčių sukelia suskilinėję speneliai. Tai yra netaisyklingo krūties apžiojimo pasekmė. „Svarbiausia, kad akušerė pastebėtų, kokia yra žindymo pradžia. Kartais mamos į tai dėmesio neatkreipia – svarbu vaikelis ramus, tai ir gerai. Tačiau jau po dienos tokia praktika gali pasibaigti nemaloniais pojūčiais, o užsigydyti užtruks laiko. Jei skauda žindant, vadinasi apžioja netaisyklingai. O kaip gydyti? Pabūti atvirais speneliais, padeda vadinamosios oro vonelės, rekomenduojama dažnai krūtų neplauti, nes vanduo džiovina odą, galima patepti riebiu priešpieniu arba naudoti specialių tepaliukų šiems įtrūkimams gydyti“, – pataria akušerė I. Drūteikienė. Žindančioms moterims visada patariama saugoti krūtis: neiti į skersvėjį, į balkoną ar terasą nuogomis krūtimis, net ir vasarą jas saugoti labiau nei nemaitinančioms moterims.

Kokia sveikiausia mamos mityba: atsakymas – įprasta, kokia ir buvo nėštumo metu

Patariama nesirinkti tokio maisto, kokio besilaukdama moteris nevalgė ir galbūt apskritai nėra valgiusi. „Sveikos mitybos piramidės rekomendacijos ir pakankamai skysčių – taip patariama maitintis ir po gimdymo maitinant kūdikį, – aiškina akušerė. – Citrusinių vaisių, šokolado ar riešutų gausiai valgyti nepatariame dėl galimos alerginės reakcijos kūdikiui. Tačiau pagrindinė rekomendacija – stebėti vaikelio savijautą, kuri atlieps mamos valgymą.“ Dažni maitinančių mamų klausimai akušerei – dėl vartojamų vaistų. „Vaisto informaciniame lapelyje visada yra nurodomas medikamento suderinamumas su žindymu – tiek vartojamų dėl lėtinių ligų, tiek ir dėl atsiradusio poreikio – pakilus temperatūrai ar kitaip sunegalavus maitinančiai mamai. Iškilus kitų problemų medikai visada parinks tinkamiausią sprendimą, patars, kaip mamai elgtis ir ką vartoti“, – sprendimus pasiūlo akušerė.

Nėščiosioms ir jau pagimdžiusioms moterims akušerė pataria pasitikėti savimi: „Nusiteikite, kad žindymas yra geriausias pasirinkimas tiek naujagimiui, tiek ir jums. Pasitelkite kantrybę, nepamirškite, kad medikai ir artimieji visada pasistengs jus palaikyti ir pasiūlyti savo pagalbą“, – sako Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Akušerijos skyriaus akušerė Inga Drūteikienė.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lėtinis nuovargis: rytinė kava ir mankšta nebepadės
Vis daugiau žmonių skundžiasi, kad nuovargis tiesiog nebeišnyksta. Jeigu tokia būsena tęsiasi jau keletą mėnesių, verta...
Širdies ligomis sergantys pacientai ir kardiologai tikisi racionalių valdžios sprendimų
Lietuvos širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacija kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad į kompensuojamųjų v...
Veiklą pradėjo naujasis Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėžio centras
Nuo sausio 1 d. veiklą pradėjo naujas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėž...
Akušeriai-ginekologai Šiaulių ligoninėje įdiegė modernią laparoskopinę technologiją
Kiekviena naujovė, pradėta taikyti gydymui, suteikia didžiulę naudą ir pacientui, ir metodą taikančiam gydytojui. Respub...
Gimdos kaklelio vėžys. Istorija iš gyvenimo: „Svarbu nebijoti ir tikrintis"
36-erių Toma Stankevičienė šiandien džiaugiasi puikia sveikata ir tuo, kad laiku pastebėta ir įveikta liga nebesugrįžta....
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų