Mokslininkai genetiškai modifikavo pelių imuninę sistemą, kad ji sugebėtų kovoti su navikiniu procesu, – rašo bbs.com.
Imuninė sistema kiekvieną dieną gana sėkmingai kovoja su infekcijų sukėlėjais ir susidarančiomis vėžinėmis ląstelėmis, tačiau plėtojantis navikiniam procesui ji nebegali susitvarkyti su tokiu „antpuoliu“ – yra tiesiog išjungiama.
Londono koledžo komanda dirbo su imuninių ląstelių DNR ir „privertė“ jas nepasiduoti kovoje.
Ekspertai sako, kad idėją dar reikia patikrinti bandymuose su žmonėmis, bet mintis yra daug žadanti. Apskritai imuninės sistemos galimybių plėtojimas kovojant su vėžiu yra viena iš labiausiai jaudinančių medicinos sričių.
Daugelis tyrimų parodė, kad navikai „išjungia“ imunines ląsteles mechanizmu, primenančiu cheminį „rankos paspaudimą“.
Grupė vaistų, tokių kaip pembrolizumabas ir nivolumabas, kurie jau vartojami klinikinėje praktikoje, būtent ir užkertą kelią šiam „rankos paspaudimui“.
Kai kuriems pacientams jie puikiai padeda, tačiau kartu gali sukelti šalutinius reiškinius dėl savo poveikio visai imuninei sistemai.
Dabar bandoma efektyviai pašalinti vieną iš „rankų“, techniškai vadinamą PD-1, kad būtų užkirstas kelias „rankos paspaudimui“, paveikiant tik vėžį puolančias imunines ląsteles.
Bandymuose su pelėmis mokslininkai iš navikinio audinio išskyrė jį ardančias imunines ląsteles „žudikes“. Pasinaudojant genų inžinerijos technologijomis, buvo taip pakeista ląstelių „žudikių“ DNR, kad jose neliktų PD-1 srities ir navikas nebeturėtų galimybių „išjungti“ jų veikimo.
Bandymuose su melanoma (agresyviausia odos vėžio forma) ar fibrosarkoma (piktybinis navikas, sudarytas iš netipiškų jungiamojo audinio navikinių ląstelių) sergančiomis pelėmis, taikant šį gydymo būdą, jų išgyvenamumas padidėjo nuo mažiau nei 20 iki daugiau nei 70 proc.
Vienas iš tyrėjų, gydytojas S. Quezada, sakė: „Tai jaudinantis atradimas, reiškiantis, kad mes galėtume apsiginti nuo vėžio paveikdami tik jį atpažįstančias imuninės sistemos ląsteles. Vaistai, kurie blokuoja PD-1, yra veiksmingi, bet naujasis metodas išvis pašalina PD-1 iš ląstelės, o tai lemia mažesnį šalutinį poveikį, pasireikšiantį pacientams“.
Gydytojas A. Worsley iš Didžiosios Britanijos vėžio tyrimų centro komentavo: „Manau, kad tai elegantiškas, paprastas ir tiesiausias kelias kovoje su vėžiu“.
Dabar daugelis pacientų būna priversti atsisakyti veiksmingo medikamentinio gydymo, nes pasireiškiantis šalutinis poveikis yra didesnis nei gaunama nauda, tačiau tikimasi, kad situacija pasikeis praktiškai pritaikius šį naują atradimą.