Pagausėjęs prakaitavimas, arba hiperhidrozė, – viena tų ligų, kurios sukelia tiek fizinį, tiek psichologinį diskomfortą. Dažnas mano, kad pagausėjęs prakaitavimas nėra liga, todėl hiperhidroze sergantys žmonės kompleksuoja apie tai kalbėti, nedrįsta kreiptis į medikus. Apie tai, kas būdinga hiperhidrozei ir kokios priemonės gali padėti sumažinti pagausėjusį prakaitavimą, pasakoja „Perfectus clinica“ gydytoja dermatovenerologė Raimonda McGlone.
Hiperhidrozė – kas tai?
Prakaituojame visi ir tai absoliučiai natūralus procesas. Prakaitas – kūno reakcija į temperatūrą ar stresą, kurios metu organizmas pašalina toksinus, druskų perteklių ir kitas medžiagas. Gausiau prakaituoti gali ne tik pažastys, bet ir delnai, pėdos, veidas, galva, krūtinė, nugara, kirkšnys, pakinkliai. Tačiau kai žmogus neįprastai gausiai prakaituoja ilgiau nei pusmetį, metas pasitikrinti – tai gali būti hiperhidrozės požymis.
Gydymo būdai
Jei iš tiesų sergate hiperhidroze, paprasti dezodorantai ir antiperspirantai problemos neišspręs. Vertėtų pabandyti stipresnius preparatus nuo prakaitavimo, kurie parduodami vaistinėse, tačiau jei ir jie nesumažina prakaitavimo, teks kreiptis į specialistus.
Hiperhidrozės mažinimui šiuolaikinė medicina taiko jonoforezę – procedūrą, kurios metu į giliuosius odos sluoksnius, naudojant žemos įtampos elektros srovę, yra įvedamos aktyviosios medžiagos. Drastiškiausia procedūra – chirurginis liaukų pašalinimas. Tačiau, prieš imantis jos, pravartu išbandyti dar vieną dėl savo veiksmingumo sparčiai populiarėjančią procedūrą – botulino toksino injekcijas.
Gydymas botulino toksino injekcijomis
Anot gydytojos dermavenerologės Raimondos McGlone, botulino toksino injekcijų procedūra Lietuvoje atliekama jau daugiau nei 15 metų, tad jos rezultatais galima visiškai pasitikėti, pasaulyje ši procedūra atliekama gerokai seniau.
„Botulino toksinas blokuoja nervinius impulsus odos prakaito liaukose, tokiu būdu slopindamas jų aktyvumą bei žymiai sumažindamas prakaito gamybą. Po procedūros praėjus 2–4 dienoms, prakaitavimas pamažu silpnėja, o jau po 10–14 dienų preparatas įgyja didžiausią savo veiksmingumą. Injekcijų poveikis trunka nuo 6 iki 12 mėnesių. Vėliau prakaito liaukos vėl atgauna savo aktyvumą, todėl injekcijas po tam tikro laiko rekomenduojama pakartoti“, – pasakoja specialistė.
Kaip tai vyksta?
Ši procedūra atliekama įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai į gydytoją dermatovenerologą dėl botulino injekcijų kreipiasi 25–45 metų pacientai. Pacientas, kuriam bus atliekamos botulino toksino injekcijos, turi būti sveikas, nevartoti jokių medikamentų, kurie galėtų padidinti komplikacijų riziką. Tokios injekcijos neatliekamos vaikams, taip pat esant alerginei reakcijai į botulino toksiną, nėštumo ir žindymo metu.
„Atliekant procedūrą, pažastų sritis yra dezinfekuojama, tuomet, priklausomai nuo prakaitavimo intensyvumo, į odą suleidžiama pasirinkta botulino injekcijos dozė. Procedūros metu gali būti juntamas nedidelis skausmas, tačiau dauguma pacientų jį pakankamai gerai toleruoja“, – tikino gydytoja R. McGlone.
Procedūros kaina, priklausomai nuo sunaudoto botulino kiekio, gali svyruoti nuo 300 iki 450 Eur. Tokiu pat būdu gydomas ir pagausėjęs delnų, padų prakaitavimas. Tiesa, šios kūno vietos – jautresnės skausmui, tad prieš atliekant injekcijas naudojamas specialus nuskausminamasis tepalas.
Botulino toksino injekcijos – saugios ir patvirtintos medicininėmis studijomis, tad Lietuvoje jas išbando vis daugiau žmonių, patiriančių diskomfortą verslo susitikimuose, kai reikia paduoti drėgną ranką sveikinantis, dėl nemalonaus kvapo ar nuo prakaito sugadintų drabužių.
Atlikus botulino toksino injekcijas nuo prakaitavimo, probleminėje zonoje jis visiškai išnyksta – net ir stresinėje situacijoje išgydyta vieta būna visiškai sausa. Todėl išvaduoti nuo tokio, iš pirmo žvilgsnio, nedidelio, diskomforto žmonės pradeda jaustis gerokai geriau, įgyja pasitikėjimo savimi.