Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Pakaitinė hormonų terapija ankstyvos menopauzės metu naudinga(3)

vlmedicina.lt | 2012-10-22 00:01:10

Gera žinia moterims: laiku pradėta ir tinkamai parinkta pakaitinė hormonų terapija (PHT) pagerina kognityvines funkcijas ir nedidina kardiovaskulinės sistemos ligų rizikos.

Odeta Drūlytė
Odeta Drūlytė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Moterys bijo pakaitinės hormonų terapijos

Dar prieš dešimtmetį WHI (Women Health Initiative) išplatinta informacija apie PHT žalą didinant daugelio ligų: krūties, gimdos vėžio, demencijos ir kt.  riziką, pasėjo visuotinę hormonų vartojimo menopauzės metu baimę. Daugelis moterų PHT atsisakydavo net esant varginantiems simptomams, o medikai neskirdavo PHT bijodami pakenkti savo pacientėms. Gydytoja akušerė ginekologė „Vakarų Lietuvos medicinai“ taip pat patvirtino, jog vartojančiųjų šią terapiją moterų nėra daug - PHT jos vertina gana atsargiai, dažniausiai būna pilnos visokių abejonių.

Todėl NAMS (North American Menopause Society ) 23-iame susitikime paskelbti KEEPS (Kronos Early Estrogen Prevention Study) duomenys apie PHT naudą menopauzėje sukėlė tikrą šurmulį.

Tyrėjai teigia, kad PHT mažomis peroralinėmis ar transderminėmis estrogenų bei ciklinėmis progesterono dozėmis kas mėnesį greitai sumažina nerimą, depresiją, pagerina kognityvines funkcijas sveikoms moterims be jokios kardiovaskulinės sistemos rizikos.

Iki to laiko jokių oficialių organizacijos pranešimų bei pasisakymų spaudoje šiuo klausimu nebuvo, nes duomenys buvo rūpestingai saugomi.

Tyrimas ir jo rezultatai

KEEPS – ketverių metų 9 JAV centruose vykdomas randomizuotas, dvigubai aklas, placebu kontroliuojamas klinikinis tyrimas, į kurį buvo įtrauktos 42-58 metų amžiaus sveikos moterys (vidutinis amžius 52 metai), kurių menopauzė prasidėjo prieš trejus metus. Moterys buvo suskirstytos į tris grupes. Vienos grupės moterims buvo skirta 0,45 mg per dieną konjuguotų peroralinių estrogenų (Premarin). Tai mažesnė dozė, nei standartiškai taikoma konjuguotų estrogenų dozė – 0,625 mg per dieną. Kitoje grupėje skirtas transderminis estradiolis (Climara pleistras) 50 μg per dieną. Trečioje – placebas. Visų trijų grupių moterims buvo cikliškai skiriamas mikronizuotas progesteronas (Prometrium).

Studija rėmėsi biomarkeriais, bet ne išeitimis. PHT įtaka  kardiovaskulinei sistemai buvo vertinama, matuojant miego arterijų sienelės (intima media) storį ir kalcio infiltratus širdies vainikinėse arterijose. Papildomai 662 moterys dalyvavo KEEPS tyrime, kurio metu buvo vertinamas PHT efektas kognityvinėms, seksualinėms funkcijoms ir nuotaikai.

Tyrimas parodė, kad mažos estrogenų dozės, nepriklausomai nuo jų panaudojimo formos, žymesnio efekto sistoliniam ar diastoliniam kraujo spaudimui neturėjo. Peroraliniai, bet ne transderminiai estrogenai didino „gerojo“ cholesterolio, bet ir trigliceridų kiekį. Odos pleistrai efekto šiems biomarkeriams neturėjo. Tačiau transderminiai estrogenai padidino insulino kiekį ir jo jautrumą. Bet kurios estrogenų formos, lyginant su placebu, įtakos aterosklerozės progresavimui taip pat neturėjo. Kombinuota hormonų terapija pozityviai veikė kognityvines funkcijas, atmintį.

Tyrimu buvo įrodyta, kad PHT, skiriama mažomis estrogenų dozėmis cikliškai kombinuojant jas su gestagenu sveikoms moterims, kurioms neseniai prasidėjo menopauzė, gali būti naudinga.

Kaip teigia tyrėjai, esminiams skirtumams nuo WHI pateiktų duomenų reikšmės galėjo turėti ankstyva PHT pradžia (WHI tyrime

skiriama vėlesniu menopauzės laikotarpiu), neprasidėję aterosklerozei būdingi pakitimai,  maža estrogenų dozė ir įvairi jų vartojimo forma bei labiau natūralus mikronizuotas  progesteronas, vartojamas cikliškai (WHI – medroxyprogesteronas kiekvieną dieną).

Ar pasikeis kasdieninė praktika?

Daugelis mokslininkų mano, kad nauji studijos duomenys mažai pakeis kasdieninę praktiką, kuri orientuojasi į simptomų menopauzės metu valdymą. Hormonų skyrimo ir vartojimo baimė menopauzės metu yra generalizuota ir gaji. Tačiau pasirinkus PHT ir tikslingai ją skiriant atsižvelgti į naudingus ir mažiau naudingus pacientėms veiksnius  reikėtų.

Šiuo metu, - teigė O. Drūlytė, - renkantis PHT atsižvelgiama į moterų savijautą ir norą vartoti hormonus. Jei moteris nepageidauja, hormonai nėra skiriami. Jie taip pat nėra skiriami esant didelei komplikacijų rizikai (trombozės, sunkios kepenų ligos, piktybiniai susirgimai).

Prieš skiriant pakaitinę hormonų terapiją atidžiai įvertinama pacientės anamnezė, atliekama mamografija, kraujo tyrimai, ultragarsinis genitalijų, onkocitologinis gimdos kaklelio ištyrimas.

„Atlikta studija yra labai džiuginanti ir, patvirtinus jos duomenis,  galima tikėtis pakaitinės hormonų terapijos renesanso“, - sakė ginekologė O. Drūlytė.

vlmedicina.lt

Šaltinis

North American Menopause Society (NAMS) 23rd Annual Meeting. Presented October 3, 2012.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų