Antradienis, 2025.04.08
Reklama

Pakeistų augalų sėklose – gyvybiškai svarbūs žuvų taukai

technologijos.lt | 2014-01-07 10:34:46

Pasitrauk, menkių kepenų aliejau. Biodegalų kultūra, gimininga kopūstams, judra, buvo genetiškai modiškiuota, kad gamintų žuvų taukų komponentus, naudingus širdžiai ir kraujagyslėms. Toks žingsnis gali sumažinti vandenynams tenkantį spaudimą.

Žuvų taukai
Algirdo Kubaičio nuotr.

Riebių žuvų, tokių, kaip skumbrės ir lašišos, mėsa bei baltųjų žuvų, tokių, kaip menkės, kepenys yra geri omega-3 riebiųjų rūgščių šaltiniai. Svarbiausios iš jų yra eikosapentaenoinė rūgštis (EPA) – mažinanti širdies kraujagyslių ligų riziką – ir dokosaheksenoinė rūgštis (DHA) – kurios trūkumas siejamas su regėjimo ir protavimo problemomis.

Motinos pienas yra geras abiejų šių rūgščių šaltinis ir mūsų kūnai gali pagaminti mažus EPA kiekius iš kitos omega-3 rūgšties – alpha-linoleninės (ALA), randamos riešutuose ir augaliniame aliejuje, kuris paverčiamas į DHA.

Gausiausias šių riebiųjų rūgščių šaltinis yra žuvis. Tačiau jos pačios riebiųjų rūgščių negamina. Laukinėje gamtoje gauna jas, ėsdamos mažesnes žuvis, kurios maitinasi dumbliais, vieninteliais organizmais, galinčiais pagaminti didesnius EPA ir DHA kiekius. Fermose žuvys šeriamos žuvų maistu, praturtintu žuvų aliejumi, turinčiu aptariamų riebiųjų rūgščių.

Kiekvienais metais iš sugautų žuvų išgaunama apie milijoną tonų taukų. Maždaug dešimtadalis jo sunaudojama gaminant žuvų taukų kapsules, o likusi dalis atitenka žuvų fermoms. Bet tiekimas yra ribotas ir netvarus, sako Douglasas Tocheris iš Stirlingo universiteto (JK) akvakultūros instituto.

Johnathanas Napieras su kolegomis iš Rothamstedo tyrimų centro Harpendene (JK), sukūrė alternatyvą, tvarų EPA ir DHA šaltinį. Jie paėmė septynis genus, kuriuos dumbliai naudoja šių riebiųjų rūgščių gamybai ir įterpė juos į vasarinę judrą (Camelina sativa), pasirinktą, nes jos sėklose jau yra daug ALA. Iš modifikuoto augalo sėklų gautas aliejus, kurį išgryninus, buvo apie 12 procentų EPA ir 14 procentų DHA – tokia pati proporcija, kaip ir žuvų taukuose (The Plant Journal, doi.org/qn8).

Napieras sako, kad jei viskas eisis pagal planą, augalo aliejus komerciškai galėtų būti prieinamas per 10 metų. Tada jis galėtų padėti pakeisti kapsulėse naudojamus žuvų taukus ar šeriamą auginamoms žuvims. „Neplanuojame pakeisti kasmetinio milijono tonų iš jūros, bet net jei sugebėtume patiekti 10 procentų, ženkliai sumažintume spaudimą žuvų rinkai“, - pažymi jis.

Tocheras sako, kad modifikuota judra galėtų padėti žmonėms sunaudoti Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduojamus kasdienius 400–1000 miligramų EPA ir DHA. Ne augalų, „jei visi tiek suvalgytų, tai kapsulėmis, iš žuvies ar abiejų, pakaktų maždaug pusei populiacijos“, - sako jis.

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Medicinos psichologė paaiškina, kada nerimas tampa sutrikimu ir kaip sau padėti
Nerimas – natūralus ir kiekvienam žmogui būdingas jausmas, kuris padeda susikaupti ir priimti svarbius sprendimus...
Metiniai Lietuvos sveikatinimo įstaigų rezultatai: įžvelgiamas sveikatos turizmo renesansas
Lietuvos sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija skelbia, kad 2024-ieji Lietuvos sveikatinimo sektoriui tapo išs...
Medikai ragina įsisiurbus erkei nevažiuoti į ligoninę
Erkių sezonas prasidėjo – Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) jau gydomi pirmieji pacientai, užsikrėtę erkiniu...
Interlytiškumas – sąvoka, kurios dar nesuprantame
„Esu interseksualus – mano organizmas negamina testosterono“, – toks atviras Eurovizijos laureat...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų