Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Paminėkime Saugesnio interneto dieną kartu!

vlmedicina.lt | 2014-02-11 14:28:10

2014 metų vasario 11 dieną jau 11–ąjį kartą minima Tarptautinė saugesnio interneto diena. Šių metų dienos tema „Kurkime geresnį internetą kartu“. Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia visus prisijungti prie šios dienos minėjimo.

Internetas
Vilniaus miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro nuotr.

2012 m. skelbto tarptautinio EU Kids Online tyrimo rezultatai rodo, kad Lietuvos vaikai priklauso didesnio naudojimosi internetu ir didesnės rizikos grupei. Daugiau naudojasi internetu ir tuo pačiu patenka į didesnę rizikos grupę dar kelios Europos Sąjungos šalys: Bulgarija, Čekijos Respublika, Danija, Estija, Norvegija, Rumunija ir Švedija. Tyrimo rezultatai taip pat rodo, kad net 52 proc. Lietuvos vaikų internete bendravo su nepažįstamaisiais. Šioje kategorijoje visoje Europos Sąjungoje mus lenkė tik Estija (54 proc. vaikų). Socialiniuose tinkluose net 35 proc. Lietuvos vaikų prisipažino skelbę savo telefoną ir adresą.

Saugumo internete supratimas pastaraisiais metais vis labiau keitėsi – siekiama kurti ne tik saugesnį, bet ir geresnį internetą. Ir tai turėtų daryti visi: vaikai, jaunuoliai, tėvai ir globėjai, mokytojai ir visuomenės sveikatos specialistai, valdžios, politikos ir verslo atstovai.

Geresnis internetas daugelio gali būti suprantamas įvairiai – tačiau pagrindinis tikslas yra skatinti, kurti pozityvų interneto turinį bei pašalinti žalingą. Ir prie to galime prisidėti visi.

Vaikai ir jaunuoliai gali prisidėti prie teigiamo interneto turinio kūrimo mandagiai ir pagarbiai bendraudami internete, saugodami savo internetinę reputaciją (taip pat ir kitų), ieškodami saugių informacijos dalijimosi būdų ir pan. Padėti pašalinti žalingą interneto turinį jie taip pat gali – tereikia visuomet pranešti atsakingoms institucijoms, jei susiduriama su priekabiavimu internete, patyčiomis, netinkama informacija ir kt. Svarbiausia mokyti vaikus nelikti abejingais.

Tėvai ir globėjai atvirai ir nuoširdžiai kalbėdamiesi su savo vaikais apie veiklą internete gali prisidėti prie teigiamo interneto turinio kūrimo. Kurdami artimą ryšį tėvai gali daug lengviau įdiegti vaikams, jog internete reikia būti saugiems, atsakingiems ir pagarbiems. Rūpindamiesi savo atžalomis tėvai turi patarti vaikams kaip elgtis susidūrus su netinkama informacija internete, pasakyti, kad visų pirma pagalbos ir patarimo gali kreiptis į juos. Augindami jaunesnio amžiaus vaikus tėvai turėtų nustatyti aiškias naudojimosi kompiuteriu ir internetu taisykles, padėti ieškoti kokybiškų ir saugių interneto išteklių. Tėvai visuomet turi domėtis savo vaikų veiklomis internete nepriklausomai nuo jų amžiaus.

Mokytojai ir visuomenės sveikatos specialistai  taip pat turi daug galimybių prisidėti prie pozityvaus interneto turinio kūrimo. Visų pirma tai daryti jie gali ugdydami mokinių skaitmeninio raštingumo įgūdžius ir suteikdami galimybę ne tik naudotis teigiamu turiniu, bet ir jį kurti. Padėdami ir patardami jaunuoliams, susidūrusiems su įvairiomis problemomis internete, padrąsindami nesigėdyti kreiptis pagalbos į kitus, mokytojai ir visuomenės sveikatos specialistai taip pat prisidės prie žalingo turinio pašalinimo.

Industrijos atstovai  atlieka svarbų vaidmenį kurdami pozityvų interneto turinį, teikdami internetines paslaugas, kurdami priemones mūsų duomenims apsaugoti. Kurdami saugesnes sistemas ir paslaugas, labiau atsižvelgdami į naudotojų poreikius, teikdami greitą ir paprastai pasiekiamą pagalbą, kai jos prireikia, industrijos atstovai prisideda prie negatyvių interneto aspektų naikinimo.

Politikai, valdžios atstovai, švietimo srities atstovai turi siekti, kad prieš tai išvardinti visuomenės atstovai turėtų tinkamas sąlygas veikti ir kurti, pavyzdžiui užtikrinti, kad mokyklų ugdymo programose būtų numatyti saugumo internete mokymo dalykai, užtikrinti, kad tėvus ir globėjus pasiektų reikalinga informacija apie saugumą internete. Turi būti efektyviomis strategijomis užtikrinamas vaikų ir jaunuolių saugumas ir gerovė internetiniame pasaulyje.

Paminėkime šią dieną skatindami vaikus ir jaunimą saugiau ir atsakingiau naudotis interneto technologijomis ir mobiliaisiais įrenginiais bei priimkime atsakomybę ir paverskime internetą geresne vieta visiems.

Vilniaus miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų