Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) užsimojus naikinti Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties dispečerinę – šią paslaugą perkelti į Šiaulius, Aukštaitijos sostinė bando apeliuoti į Vyriausybės supratingumą.
Ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui Panevėžio savivaldybė išsiuntė raštą, kuriame raginama peržiūrėti SAM planuotą dispečerinių reorganizaciją. Mero pasirašytame dokumente teigiama, kad toks ministerijos žingsnis neatneš ekonominės naudos ir juo labiau nepagerins aptarnavimo kokybės.
„Panevėžio GMP dispečerinė – vienintelė iš didžiųjų miestų – vykdo visus ministrų įsakymus, tarp jų nurodymą, kad nuo 2016 m. spalio 1-osios GMP stotims atsakant į medicinos pagalbos skambučius būtų naudojama Bendrojo pagalbos centro informacinė sistema, o greitosios medicinos pagalbos tarnybų operatyvusis valdymas būtų vykdomas naudojant Vidaus reikalų radijo ryšių tinklą“, – teigiama rašte.
Panevėžio GMP stotis savo lėšomis specialia įranga aprūpino 30 apskrities greitosios medicinos pagalbos stočių ir taip užtikrino pranešimus apie nelaimes gaunančių operatorių ir medikų sklandų ryšį.
Siekdama vykdyti ankstesnius Vyriausybės reikalavimus, per pastaruosius penkerius metus tarnyba techninei, programinei ir kitai įrangai išleido 200 tūkst. Eur.
Savivaldybė bandys įrodyti, kad ministerijos planuoti pokyčiai Panevėžio GMP atneš nepagrįstų finansinių nuostolių. Mat Panevėžio pranešimus nukreipus į Šiaulius, kaip kad siekia SAM, teks keisti visą jau turimą panevėžiečių ryšio įrangą. Vien tik GMP automobilinės įrangos keitimas kainuotų ne mažiau nei 21 000 Eur.
„Panevėžio GMP naikinimas taip pat turėtų neigiamų padarinių paslaugos teikimo kokybei“, – pabrėžiama Savivaldybės laiške Vyriausybės vadovui.
Panevėžio geografinė vieta yra strategiškai patogi. Čia įsikūrusi viena didžiausių tretinio lygio paslaugas teikiančių respublikinių ligoninių. Būgštaujama, kad į greitosios medicinos pagalbos besišaukiančių Panevėžio regiono gyventojų skambučius atsiliepus operatorei nebe Panevėžyje, o Šiauliuose, gali kilti nesusipratimų aiškinantis skambinančiojo buvimo vietą, pailgėti atvykimo pas pacientus ir jų pristatymo laikas.
„Sekundė“ jau rašė, kad centralizavus Lietuvos GMP dispečerinių tinklą, tokios tarnybos taip pat netektų ir Alytus, Marijampolė bei Utena. Sostinės valdininkų nuomone, vietoj šiuo metu šalyje veikiančių aštuonių greitosios dispečerinių Lietuvai užtektų keturių didžiuosiuose miestuose: esanti Vilniuje aptarnautų 900 000, Kaune – 800 000, Klaipėdoje ir Šiauliuose – po 500 000 gyventojų.
SAM tokią abejotiną pertvarką nusiteikusi įvykdyti jau iki kitų metų. Tokius užmojus Sveikatos apsaugos ministerija argumentuoja finansiniais išskaičiavimais ir tuo, kad greitųjų darbas esą būtų operatyviau koordinuojamas.
Panevėžio GMP vadovų įsitikinimu, nukreipiant pagalbos skambučius į Šiaulius darbas šioje srityje nepaspartėtų. Tačiau be darbo Panevėžyje liktų 26 darbuotojai