Medikų teigimu, vis daugiau žmonių atsiduria ligoninėse dėl pankreatito – ūminio ar lėtinio kasos uždegimo. Daugiausiai ūmiai susirgusiųjų sulaukiama vasara, tai lemia keletą dienų iš eilės valgomos riebios dešrelės, šašlykai, kepsniai, kurie užgeriami alkoholiu. Nesaikingas maisto ir alkoholio derinys net gali baigtis mirtimi arba tolesnis gyvenimas gali tapti nevisavertis.
Pacientų netrūksta
Respublikinės Panevėžio ligoninės Gastroenterologijos skyriaus vedėjas gydytojas gastroenterologas dr. Darius Kriukas teigia, jog pankreatitas neatsižvelgia į amžių – serga nuo moksleivių iki senjorų. „Tai dažna liga, tad mūsų skyriui pacientų netrūksta“, - sakė medikas.
Kasos uždegimas skirstomas į lėtinį ir ūminį. Pastarasis kasos uždegimas dar skirstomas pagal laipsnius. „Lengvam pankreatitui gydyti skiriame virškinamojo trakto ramybę – keleto dienų badavimą, pacientas pasveiksta per kelias dienas ar savaitę be pasekmių ateičiai. Vidutinio sunkumo pankreatitas gydomas ilgiau, vaistais, o 1 – 2 proc. pacientų diagnozuojama labai sunki ligos eiga, tad laukia sunkus ir ilgiau užsitęsiantis gydymas“, – trumpai apibūdino dr. D. Kriukas.
Ūminio kasos uždegimo simptomai: stiprus pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, bendras silpnumas, kraujosruvos ant pilvo ar šonuose.
Gali būti paveldima
Respublikinės Klaipėdos ligoninės Vidaus ligų diagnostikos skyriaus vedėjas, vidaus ligų gydytojas bei echoskopuotojas Audrius Lekštutis informavo, jog tiek lėtinio, tiek ūminio kasos uždegimo priežastys būna įvairios.
„Iš jų dažniausios – tulžiniai pankreatitai, kuriais serga vidutinio ir vyresnio mažiaus žmonės; taip pat – alkoholio vartojimas“, – paaiškino vidaus ligų gydytojas. Pankreatitas gali būti net paveldėtas, pavyzdžiui, galima turėti įgimtą ženkliai padidėjusį kraujo riebumą, gali lemti ir tulžies latakų akmenligė.
A.Lekštučio teigimu, sergant ūminiu pankreatitu, jeigu išsivysto kasos nekrozė, gydymas yra sudėtingesnis, ilgesnis. Infekcinis kasos uždegimas prasideda, kai iš žarnyno per sienelę pradeda skverbtis žarnyno bakterijos, jų toksinai. Tad jeigu žūsta didelė dalis kasos audinio, sutrinka virškinimas – kasa nebeišskiria fermentų, padedančių skaidyti riebalus, angliavandenius, baltymus.
Jeigu kasos nekrozės procentas nedidelis, žmogus pasveiksta; jei ūmiu pankreatitu susirgo dėl tulžies latakų problemų, tai, pavyzdžiui, po rastų akmenų pašalinimo taip pat išgyja; pasveiksta ir turintieji riebų kraują, sutrikusią riebalų apykaitą – visa tai sureguliuojama.
„Jeigu yra labai didelis nekrozės procentas, žmogus turi vos keletą procentų sveikos kasos, privalo laikytis mitybos apribojimų, vartoti virškinimo fermentus. Iš ūminio pankreatito vėliau gali kilti ir komplikacijos – išsivystyti cukrinis diabetas, kasos ir tulžies latakų randiniai susiaurėjimai ir kiti.“
Vis mažiau operuojama
Paprašytas įvardyti sėkmingus gydymo atvejus, A.Lekštutis atsakė, jog kuo toliau, tuo vis daugiau pacientų išgydoma, vis rečiau jie yra operuojami. Net, anot mediko, jeigu žmogus gulėjo reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje, likęs gyvas, nors ir su didelio laipsnio kasos nekroze, lieka iš dalies sveikas.
„Žinoma, pasveikusieji turi laikytis mitybos rekomendacijų: vengti kepto, riebaus maisto, nepersivalgyti, nevartoti svaigiųjų gėrimų; susirgusiems nuo alkoholio vartojimo būtina laikytis abstinencijos; turintiems kraujyje didesnį riebalų kiekį – turi gerti vaistus, mažinančius jų kiekį“, - priminė vidaus ligų gydytojas.
Priežastis – ir imuniteto sutrikimas
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas akademikas prof. Limas Kupčinskas patvirtino, jog ūminis pankreatitas yra viena iš sunkiausių virškinamojo trakto ligų, kurios priežastys – įvairios. Jo pateiktais duomenimis, iš sergančiųjų ūminiu kasos uždegimu, apie 30 – 40 proc. atvejų sudaro tulžiniai pankreatitai; idiopatiniai (neaiškios kilmės), ypač moterims, – apie 15 – 20 proc.
„Galime pasidžiaugti, kad naujų tyrimų, mokslo pasiekimų dėka išsiaiškinome kai kurias buvusias neaiškios kilmės priežastis. Iš jų šiuo metu mūsų klinikoje jau diagnozuojamas autoimuninis pankreatitas – susergama dėl imuniteto sutrikimų, juo sergančiųjų – apie 5 – 7 proc. Keletui ligonių, kuriems pasikartodavo vidutinio sunkumo pankreatito priepuoliai, vis buvo guldomi į ligoninę, prieš 5 ar 6 metus atlikome pirmuosius įdiegtus „Imunoglobulino G4“ testus ir nustatėme jų sirgimo priežastį – imuniteto sutrikimus. Paskyrėme steroidinių hormonų ir pavyko pagydyti, pankreatito priepuoliai nebesikartojo. Taip pat atsirado galimybė Kauno klinikų molekulinėje laboratorijoje atlikti tyrimus ir diagnozuoti genetinį pankreatitą, kurį lemia baltymų sintezės genetinis sutrikimas, šia liga sergančiųjų yra apie 2 proc. Dar vienai ligonių grupei, kuriems tulžies latakuose susidaro mikroakmenys, taip pat anksčiau tai nebuvo diagnozuojama, bet įdiegus endoskopinio ultragarso metodiką, jau galime pamatyti organizme ir šiuos darinius. Juos gydant, kai kada tenka pašalinti ir tulžies pūslę“, - papasakojo profesorius.
Beje, L. Kupčinskas priminė, jog mūsų šalyje ūmaus nekrotinio pankreatito su dauginiu organų nepakankamumu mirtingumas, jei prisidėjo infekcija, siekia 35 proc., jei infekcijos pavyko išvengti - apie 20 proc.