Kopūstas – viena iš nedaugelio daržovių, kurias bemaž iki pavasario galima išlaikyti šviežias. Yra galybė šios daržovės varietetų: brokolis, žiedinis kopūstas, briuselinis kopūstas, ropinis kopūstas (kaliaropė), garbanotasis kopūstas ir kt., tačiau Lietuvoje jie nenukonkuruoja svarbiausiojo – gūžinio – kopūsto. Ir nieko keisto, nes, manoma, kad gūžiniai kopūstai pas mus auginti jau XV a.
Kopūsto pavadinimas kilo iš lotyniško žodžio „caput“, reiškiančio galvą. Tačiau kopūstus augino jau senovės egiptiečiai. Jie šias daržoves patiekdavo desertui kaip didžiausią delikatesą. Graikų legendoje pasakojama, kad kopūstas stebuklingai išdygo iš Frakijos karaliaus, kurį už išdaigą prilupo jo tėvas Dzeusas, ašarų. Šios šalies gydytojai teigė: suvalgysi kopūsto lapą prieš gerdamas alkoholį – nepasigersi, suvalgysi išgėręs – išsiblaivysi. Kopūstų sultimis buvo gydomos kepenų ligos ir net nemiga, tyre – žaizdos, pūliniai. Šių dienų mokslininkai teigia, kad baktericidinės kopūstų savybės priklauso nuo juose esančio lizozimo. Dabar turime įvairiausių vaistų žaizdoms gydyti, tačiau kopūstai nepakeičiami norintiesiems išlaikyti gražią figūrą, nes juose labai mažai kalorijų. Tai vienas iš nedaugelio produktų, kurių galima valgyti kiek nori.
Kopūstai turi ir dar vieną privalumą – jie nesunkiai paruošiami. O pridėjus netikėtų priedų, galima pagaminti net gurmaniškų patiekalų.
Kopūstų salotos su vynuogėmis
200 g vištienos, 100 g šviežių baltagūžių kopūstų, 200 g vynuogių (geriau be kauliukų), keli svogūnų laiškai, 100 g fermentinio sūrio, 300 ml liesos grietinės, 6 šaukštai aliejaus, pusė šaukšto garstyčių, druska, pipirai.
Mėsą išvirkite ir supjaustykite kubeliais. Smulkiai supjaustykite kopūstus, pasūdykite ir rankomis sutrinkite, kad išleistų sultis. Smulkiai supjaustykite svogūnus, vynuoges perpjaukite perpus.
Paruoškite padažą: grietinę, garstyčias, aliejų ir druską gerai sumaišykite.
Visas dalis galite sudėti sluoksniais, kiekvieną aplaistyti padažu arba sumaišyti.
Močiutės kopūstienė su žirniais
2 l vandens, 300–400 g mėsos gabalėlis su kaulu, geriau – jautienos, 300 g raugintų kopūstų, 300 g šviežių kopūstų, 100 g žirnių, druskos, pora laurų lapų, petražolės šaknies, 3 šaukštai saulėgrąžų aliejaus.
Virkite mėsą apie pusę valandos, kai prisikaups putų – nugraibykite. Nuplaukite žirnius ir suberkite į sultinį. Įmeskite petražolės šaknį – skaniau kvepės. Įkaitinkite keptuvę su aliejumi, raugintus kopūstus nusunkite ir kartu su šviežiais dėkite į keptuvę troškintis.
Iš puodo ištraukite išvirusią mėsą ir, išėmę kaulus, ją supjaustykite kubeliais. Į puodą meskite kopūstus, mėsą. Kai užvirs, sumeskite prieskonius. Pavirkite dar apie 15 min. ir galite tiekti į stalą. Tačiau kitą dieną sriuba bus dar skanesnė.
Pyragas su kopūstais
100 g liesos grietinės, 300 g miltų, 1 didelis kiaušinis, 150 g sviesto, druska, pipirai, žiupsnis cukraus.
Įdarui: 500 g šviežių baltagūžių kopūstų, 100 g morkų, 3 kiaušiniai.
Miltus sumaišykite su druska ir cukrumi. Įmuškite kiaušinį ir sumeskite kubeliais supjaustytą šaltą sviestą. Rankomis viską gerai ištrinkite, išmaigykite, suformuokite didelį kamuolį ir, įvynioję į plėvelę, dėkite į šaldytuvą.
Du kiaušinius kietai išvirkite.
Kopūstus smulkiai sukapokite, morkas sutarkuokite burokine tarka ir maždaug 10 minučių viską kepkite svieste. Smulkiai supjaustykite kiaušinius ir suberkite į kopūstus. Pasūdykite, pagardinkite pipirais.
Iš šaldytuvo išimkite tešlą ir padalykite į dvi dalis: didesnioji bus pyrago pagrindui, o mažesnioji – papuošimui. Didžiąją tešlos dalį iškočiokite ir dėkite į maždaug 28 cm skersmens kepimo formą. Būtinai padarykite kraštelius. Sudėkite įdarą, išlyginkite. Iš likusios tešlos suformuokite virveles, iš jų ant pyrago padarykite „groteles“. Išplakite likusį kiaušinį ir juo aptepkite tešlą. Kepkite pyragą maždaug 45 min. 180 °C temperatūros orkaitėje.
Viengungių troškinys
250 g kiaulės kumpio, 300 g kopūstų, 1 stiklinė pomidorų sulčių, 1 svogūnas, pusė stiklinės sauso vyno, žiupsnelis kuminų, 2 skiltelės česnako, druska, pipirai, žalumynai.
Mėsą supjaustykite gabalėliais, kopūstus ir svogūnus sukapokite, česnakus susmulkinkite. Į prikaistuvį įpilkite aliejaus, sudėkite kuminus, česnakus ir minutę pakepkite. Tada sudėkite mėsą, palaukite kol ims lydytis taukai, suverskite kopūstus, užpilkite vynu ir pomidorų sultimis. Uždenkite prikaistuvį dangčiu ir palikite troškintis ant silpnos ugnies apie 20 minų. Prieš patiekdami apibarstykite kapotais žalumynais.
Bulvių vyniotinis su pievagrybiais ir kopūstais
300 g bulvių, 1 kiaušinis, 1 kiaušinio baltymas, 200 g sviesto, 300 g miltų, druska.
Įdarui: 300 g pievagrybių, 2 svogūnai, 400 g kopūstų, 1 morka.
Vyniotiniui sutepti: 1 kiaušinio trynys, 1 šaukštas vandens, 2 šaukšteliai sezamų sėklų.
Nulupkite ir pasūdytame vandenyje išvirkite bulves. Sutrinkite ir sumaišykite su miltais. Sudėkite sviestą, druską, įmuškite kiaušinį, kiaušinio baltymą ir užmaišykite minkštą tešlą. Ji gali truputį lipti prie rankų, tačiau nesijaudinkite. Suvyniokite į maistinę plėvelę ir dėkite ją į šaldytuvą.
Smulkiai sukapokite svogūną, apkepkite aliejuje, kol taps skaidrus. Suberkite sutarkuotą daržovine tarką morką ir pakepkite. Nuplaukite grybus, supjaustykite. Pakepinkite ant silpnos ugnies, kol išgaruos vanduo. Sudėkite kopūstus, uždenkite ir troškinkite apie 20–25 min. Prieš baigdami kepti pasūdykite ir pridėkite pipirų.
Iškočiokite tešlą maždaug 3–4 cm storio lakštu. Patogiau bus, jei tai darysite ant pergamentinio popieriaus. Ant tešlos tolygiai paskirstykite įdarą, palikdami 1 cm iki lakšto kraštų, susukite vyniotinį, kraštus suspauskite, viršų subadykite šakute, kad kepdamas nesprogtų. Likusį kiaušinio trynį sumaišykite su vandeniu ir gautu mišiniu sutepkite vyniotinį. Jo paviršių apibarstykite sezamų sėklomis. Kepkite 180 °C temperatūros orkaitėje maždaug pusę valandos, kol gražiai pagels. Prieš patiekdami, vyniotinį palikite pravėsti. Skanus ir šaltas.