Progresavusi Parkinsono liga gali būti efektyviai gydoma smegenų stimuliacija. Iki šiol buvo neaišku, ar šis metodas efektyvus pradinėse ligos stadijose. EARLYSTIM tyrimas siekė atsakyti į šį klausimą.
Gilios smegenų stimuliacijos metodas pagrįstas implantuojamais į smegenis elektrodais, kurie sujungiami su impulsų generatoriumi. Šie impulsais slopina nervinės sistemos nenormalius impulsus, kurie Parkinsono ligos atveju atsakingi už judėjimo sutrikimus.
Vokietijoje ir Prancūzijoje atliktame tyrime dalyvavo 251 ligonis, vidutiniškai 7,5 metų sergantis Parkinsono liga. Pacientai atsitiktinai suskirstyti į grupes, vienai skirtas tik gydymas medikamentais, kiti gydyti vaistais ir smegenų stimuliacijos metodu. Pagrindinis tyrimo vertinimo kriterijus buvo pacientų gyvenimo kokybė, kuri buvo matuojama naudojant Parkinsono ligos klausimyną PDQ39.
Praėjus dvejiems metams po gydymo pradžios smegenų stimuliacija gydytų pacientų grupėje gyvenimo kokybė nustatyta 26 proc. geresnė nei pacientų, gydytų tik medikamentais.
„Kiekvienas gydymo metodas yra geras, jei tik žmogui padeda“, - pakomentavo gydytojas neurologas Antanas Lukošaitis. Lietuvoje, Kauno klinikose, sergantiesiems Parkinsono liga taip pat atliekama smegenų stimuliacija, tačiau skaičiai nėra dideli. Ir ne dėl to, kad neurologai nesiųstų pacientų šiai intervencijai atlikti, o todėl, kad šis metodas taikytinas ne visiems.
„Tam pacientai parenkami labai kruopščiai, nes reikia įvertinti ligos laipsnį, gretutines ligas, paciento nervinę būseną ir kt. dalykus. Be to, tai vis dėlto yra chirurginė intervencija, elektrodai įsiuvami po oda, ir juos reikia sekti bei prižiūrėti“, - paaiškino jis.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Schuepbach et al. Neurostimulation for parkinsons disease with earls motor complications. NEJM, 2013, 368, 610