Paskutinę pavasario dieną visoje Lietuvoje buvo surengta akcija „Gimiau nerūkanti/is“. Ta proga sveikatos apsaugos viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė ir Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius Zenius Martinkus apsilankė VšĮ Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Akušerijos ir ginekologijos centre. Marškinėliais su užrašu „Gimiau nerūkantis“ ar „Gimiau nerūkanti“ buvo apdovanoti visi tą dieną gimę naujagimiai. Ši prasminga akcija vyko visuose Lietuvos miestų gimdymo namuose.
„Šiais, Seimo paskelbtais Sveikatingumo metais, jaudinanti akcija, kviečianti jaunas šeimas mokytis išlikti sveikomis, yra ypač reikšminga, – teigė sveikatos apsaugos viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė. – Tai simboliška, kad gavę dovanų marškinėlius „Gimiau nerūkantis ar nerūkanti“, jauni tėveliai juos išsaugos iki savo vaikučių pilnametystės, kaip sveikatos ir laimės simbolį, kaip pažadą niekada gyvenime nerūkyti“. Pasak vaikų sveikatą kuruojančios viceministrės, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas – šios akcijos globėjas – yra reikšmingas Sveikatos apsaugos ministerijos bendradarbiavimo partneris kovoje su sveikatai ir gyvybei pavojingais žalingais įpročiais. „Turime dar daug ką nuveikti visi kartu, kad apsaugotume vaikų sveikatą. Juk nuo rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta apie 7000 žmonių. Nerimą kelia didėjantis jaunų mergaičių ir moterų rūkymas“, – akcentavo J. Zinkevičiūtė.
Pirmą kartą tokia akcija buvo surengta 2002 m. Kauno mieste. Vėliau nacionaline tapusi akcija šiais metais buvo vykdoma jau dvyliktąjį kartą. Jos tikslas – priminti apie pragaištingą rūkymo įtaką sveikatai, apie reikšmingą šeimos poveikį sveiko gyvenimo būdo formavimui.
Akcijos organizatorius – Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras skelbia, kad trečdalis perinatalinių mirčių, kai vaikas miršta dar įsčiose yra sąlygotos motinų rūkymo. Vaikai, kurių mamos rūko nėštumo metu, dvigubai dažniau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo. Mokslininkai teigia, kad rūkančios mamos dvigubai dažniau nei nerūkančios gimdo prieš laiką, o naujagimiai būna mažesnio svorio. Mamų rūkymas iki 30 proc. padidina apsigimimų („kiškio lūpos“, „Vilko gomurio“ ir kt.) riziką. Rūkančios ir krūtimi maitinančios mamos turi mažiau pieno, nes nikotinas slopina prolaktino gamybą. Taip pat įrodyta, kad rūkančių mamų vaikai dažniau serga peršalimo ligomis, bronchitu, bronchine astma. Sociologiniai tyrimai rodo, kad rūkančių tėvų vaikams sunkiau sekasi mokytis. Augdami vaikai perima tėvų elgesio modelį ir patys dažniau pradeda rūkyti.
Sveikatos apsaugos ministerija