Aktyvūs Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Pasvalio rajono filialo nariai Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistus pakvietė į susitikimą Pasvalyje. Pacientų organizacijos atstovams rūpėjo išgirsti, kokios aktualios informacijos, skirtos regėjimo negalią turintiems asmenims, gali pateikti įstaigos atstovai, taip pat jų prašė atsakyti į klausimus, susijusius su dantų, sąnarių, protezavimu, medicinine reabilitacija, vaistų kompensavimu, mokėjimu už paslaugas ir kt.
Panevėžio TLK Kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Laima Sakalauskienė akcentavo, kad regėjimo negalią turintiems asmenims sveikatos priežiūros paslaugos apmokamos kaip daugeliui apdraustųjų, tačiau taikomos papildomos lengvatos – kompensuojami akinių lęšiai vaikams, suaugusiesiems ir kt. Gana dažnai, pasak specialistės, sulaukiama klausimų apie Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuojamus akių lęšiukus, reikalingus atliekant kataraktos operaciją. Svarbu žinoti, kad šiuos lęšiukus Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos perka centralizuotai, o kataraktos operacijos atliekamos nemokamai. Svarstoma galimybė nuo 2014 m. keisti su kataraktos operacijomis susijusią tvarką, t. y. nustatyti, kad lęšiukus pirktų pačios gydymo įstaigos, o ligonių kasos joms mokėtų ir už operacijas, ir už lęšiukus.
Susirinkusiesiems kalbėta apie vaistų glaukomai gydyti skyrimą, jų kompensavimą, kompensuojamų vaistų naudojimą stacionare ir sanatorijose, geltonosios dėmės degeneracijai pristabdyti ne taip seniai pradėtus naudoti vaistus, kuriuos, centralizuotai perkamus, gauna dvi įstaigos – Kauno ir Santariškių klinikos. Šie į akies obuolį leidžiami vaistai pristabdo ligą.
Turintieji regos negalią domėjosi ir apie akių protezavimą. Panevėžio TLK specialistė pabrėžė, kad kompensuojami tik individualiai asmeniui pagaminti akių protezai, priminė kas kiek laiko galima nemokamai protezuoti akis suaugusiesiems ir vaikams.
Susirinkusieji teiravosi, ar kompensuojami antibiotikai, kuriuos reikia vartoti po gydymo vaistais, skirtais geltonosios dėmės degeneracijai pristabdyti, taip pat lašai glaukomai gydyti, kodėl tenka primokėti, jei kompensuojama 100 proc., ar yra ribos, kiek gydymo įstaigos gali išrašyti kompensuojamųjų vaistų ir kt.
Panevėžio TLK atstovai atsakė į klausimus, paaiškino, kad sutartyse su gydymo įstaigomis numatytos lėšos kompensuojamiesiems vaistams, tačiau niekada nepasakoma gydytojui, kad jis nerašytų vaistų, nes baigėsi pinigai.
Pacientų organizacijos atstovams išdėstyta, kaip ir kam skiriama medicininė reabilitacija, kokios yra jos rūšys, į kurias sanatorijas gali vykti turintieji regėjimo negalią. Pabrėžta: jei šiuo metu nėra galimybės išsiųsti paciento į sanatoriją, gydymo įstaigos gali jį įrašyti į eilę.
Ligonių kasos atstovai taip pat paaiškino, kada reikia mokėti už tyrimus ir konsultacijas pačiam ir kada šios paslaugos turi būti apmokamos PSDF biudžeto lėšomis, supažindino su sąnarių endoprotezavimo, dantų gydymo ir jų protezavimo tvarka, priminė, kas ir kaip turi mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas, į ką reikia atkreipti dėmesį, jei asmuo turi terminuotą neįgalumą, kad jo draustumas nenutrūktų. Kalbėta apie Europos sveikatos draudimo kortelės svarbą kiekvienam draustajam, vykstančiam į Europos Sąjungos šalis, šios kortelės galiojimo laiką, išdavimo tvarką, akcentuota, kad korteles išduoda Panevėžio TLK atstovė Pasvalyje.
TLK specialistai pasidžiaugė, kad pasvaliečiai LASS nariai yra aktyvūs, domisi naujovėmis, nori išgirsti informacijos iš specialistų lūpų. Ligonių kasos atstovai ragina ir kitas pacientų organizacijas, taip pat bendruomenes rengti panašius susitikimus, išsiaiškinti rūpimus klausimus.