Antradienis, 2025.04.15
Reklama

Pašildyti makaronai – daug sveikesni

technologijos.lt | 2014-10-21 14:48:50

Kai makaronai atšąla, kūnas juos virškina kitaip, pasisavina mažiau kalorijų ir kraujo gliukozės lygis pakyla mažiau. O juos vėl pašildžius, efektas dar didesnis – gliukozės lygio padidėjimas sumažėja 50 proc.

Makaronai
Algirdo Kubaičio nuotr.

Daugelis žino, kad makaronai nėra labiausiai liekninantis patiekalas, bet jie pernelyg skanūs, kad būtų galima nevalgyti. Atrodo kaip visiška nesąmonė, bet ar leidus makaronams atvėsti ir juos vėl pašildžius, jie gali tapti mažiau tukinantys? Michaelas Mosley’is iš BBC News nusprendė tai ištirti.

Makaronai taip „eina į kūną“, kadangi yra sudaryti iš angliavandenių, o kai angliavandeniai virškinami skrandyje, jie suskyla ir yra pasisavinami kaip paprasti cukrūs. Dėl šių cukrų kraujo gliukozės lygis šauna į dangų, o siekdama jį išlyginti, kasa kliūsteli insuliną.

Jei insulinas savo darbą atlieka teisingai, staigus gliukozės pakilimas taip pat staigiai ir baigiasi, o kai tai nutinka – jūs vėl alkanas. Būtent todėl dietologai rekomenduoja vietoje baltos duonos naudoti viso grūdo ir skirtingų grūdų juodą duoną, kadangi joje daug maistinių skaidulų, lėčiau ir ne taip staigiai išskiriančių gliukozę į kraują.

Bet ar yra būdų, kurie pakeistų jūsų išsivirtus makaronus taip, kad kūnas juos virškintų labiau kaip skaidulas? Mosley’is peržvelgė neseniai BBC 2 laidoje Trust Me, I`m a Doctor vykdyto eksperimento rezultatus ir išsiaiškino, kad makaronų išvirimas ir atvėsinimas pakeičia jų struktūrą taip, kad jie tampa „atspariu krakmolu“.

Kitaip nei angliavandeniai, atsparus krakmolas skrandyje nesuskyla – ir nesukelia gliukozės lygio šuolių ir kritimų, o keliauja į storąją žarną, kur veikia kaip maistinės skaidulos.

Tai reiškia, kad jei išsivirsite makaronų ir juos atvėsinsite, jūsų kūnas virškins juos labiau kaip skaidulas, o ne angliavandenius, Mosley’iui sakė Denise’as Robertson’as, maitinimosi fiziologijos vyr. lektorius iš Surrey universiteto JK. Taip jis „sukels mažesnį gliukozės pakilimą ir padės matintis gerosioms žarnyno bakterijoms. Taip pat pasisavinsite mažiau kalorijų, taigi, laimi visi“, - sako Mosley’is.

Na, aišku, šalti makaronai sveikesni, bet juk 99 atvejais iš šimto, šilti makaronai skanesni. Ar atšalusius makaronus pašildžius, situacija pasikeičia?

Chrisas van Tullekenas iš Trust Me, I`m a Doctor ir UCL, surinko keletą savanorių ir atliko eksperimentą. Tris dienas, kas keletą savaičių, jie tuščiu skrandžiu turėjo valgyti šviežiai išvirtus, šaltus ir pašildytus makaronus su česnakais ir pomidorais. Kiekvieną iš tų dienų, dvi valandas po makaronų valgio, kas 15 minučių, jie davė kraujo mėginius, tad van Tullekenas ir jo komanda galėjo stebėti ir lyginti jų kraujo gliukozės lygio pokyčius.

Savo rezultatus Mosley`is praneša per BBC News: „kaip ir tikėtasi, šalti makaronai sukėlė mažesnį gliukozės ir insulino padidėjimą kraujyje, nei šviežiai išvirti makaronai. Bet atradome tai, ko niekas nesitikėjo – išvirti, atvėsinti ir vėl pašildyti makaronai darė dar didesnį poveikį. Ar, tiksliau, darė dar mažesnį poveikį kraujo gliukozei. Tiesą sakant, jie sumažino kraujo gliukozės lygį 50 proc. Tai užtikrintai rodo, kad makaronų pašildymas juos pavertė netgi dar „atsparesniu krakmolu“. Tai nepaprasti rezultatai, kurių niekas anksčiau nematavo“.

Robertsonas atlieka Diabetes UK finansuojamą tyrimą, turintį išsiaiškinti, kaip skirtingas maistas gali būti pakeistas, kad taptų panašus į atsparų krakmolą ir sumažintų reakcijas kraujyje, kokios vyksta sergantiems diabetu.

Šaltinis: BBC News

Bec Crew, www.sciencealert.com.au

www.sciencealert.com.au/news/20141710-26356.html

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Makaronai
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gydytojas psichiatras apie depresiją be antidepresantų
Greitai susirandame informaciją, greitai atsiduriame kitame pasaulio krašte, greitai atliekame darbus, greitai susipažįs...
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų