Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Pasirinkus krūtį išsaugančią operaciją, ateityje gali prireikti papildomų tyrimų

2012-04-17 00:04:38

Vėžio informacijos centro internetiniame puslapyje rašoma, kad krūties vėžys gali būti invazinis ir neinvazinis. Neinvazinis reiškia, kad piktybinis procesas dar neprasiskverbė už epitelinės ląstelės ribų, piktybiniai pakitimai yra tik pačioje ląstelėje (lot. ca in situ – vėžys vietoje). Metastazių šiuo atveju negali būti.

Donatas Petrauskas
Donatas Petrauskas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Daliai pacienčių neinvazinis krūties vėžys vis dėlto gali pereiti  į invazinį vėžį, todėl ir neinvazinio vėžio atvejais gydymas būtinas.Viena iš neinvazinio krūties vėžio formų  - duktalinė karcinoma in situ (DCIS). Ji išsivysto pieno latakėlių sieneles išklojusiose epitelio ląstelėse (lot. ductus – latakas).

Gydant  krūties duktalinę karcinomą in situ (DCIS) vienas iš operacinių būdų yra tik vėžio židinio pašalinimas išsaugant krūtį. Tačiau pasirinkus tokį operacijos metodą (o ne visą krūties pašalinimą),  naujausiais duomenimis, skelbiamais „Journal of the National Cancer  Institute“, net 75 proc. moterų 10 metų laikotarpiu tenka vėl atlikti diagnostinę mamogramą arba kitą - invazinę - tos pačios krūties procedūrą.

Dauguma šių procedūrų buvo atlikta per pirmuosius šešis mėnesius po operacijos, tačiau beveik pusei moterų dešimties metų laikotarpiu turėjo būti atlikta viena iš minėtų diagnostinių ar invazinių procedūrų.

L. Nekhlyudov su bendradarbiais 10 metų  (1990 - 2001) stebėjo  2 948 moterų, kurioms buvo diagnozuota DCIS. Šiuo laikotarpiu 30,8 proc. moterų buvo  atliktos papildomos diagnostinės mamogramos įvertinti naujai atsiradusiems simptomams ar kitiems naujiems pokyčiams. Net  61, 5 proc. moterų buvo atlikta operuotos krūties biopsija.

Kai moterims po operacijos buvo skirtas gydymas radiacija, pakartotinės mamogramos buvo atliekamos 34,9 proc. moterų, o biopsija -  64,7 proc.  tiriamųjų. Kai po operacijos buvo skiriamas gydymas tamoksifenu, mamografijos buvo atliekamos 22,3 proc., o biopsija -  49,2 proc. tiriamųjų.

Autoriai daro išvadą, kad  priimant sprendimą apie DCIS pacientės turi būti informuotos, jog po operacijos, kai išsaugoma krūtis, yra didelė tikimybė, jog ateityje reikės papildomų diagnostinių ar invazinių diagnostinių tyrimų.

Tačiau Klaipėdos universitetinės ligoninės Krūties chirurgijos centro vadovas  Donatas Petrauskas teigė negalįs patikėti, jog net 75 proc. moterų po krūtį išsaugančios operacijos reikalinga papildoma procedūra. Jo nuomone, tuo galima būtų patikėti nebent jei į tą skaičių įtrauktos profilaktinės mamogramos: „Juk ir po gimdymo reikalinga nueiti pas ginekologą pasitikrinti“, - palygino gydytojas.

Savo požiūrį jis pagrindė darbo patirtimi: daliai moterų, sakė jis, naujų duktalinės karcinomos židinukų  po krūtį saugančios operacijos tikrai atsiranda, bet tikrai daug mažesnei daliai, nei nurodyta minėtame žurnale.

„Mes savo darbe pirmenybę teikiame maksimaliai tausojančioms operacijoms. Jei nėra jokių indikacijų, duomenų, kad visoje krūtyje pilna tų židinių, nėra reikalo iškart visą krūtį šalinti.  O jei auglys didelis -  nėra kaip tausoti, nes rizikuosi, kad tuoj ataugs. Jei per pusmetį atauga, tada galima manyti, kad taktika galbūt buvo pasirinkta  neteisinga.  Bet jei atauga po kelerių metų – tai nieko nereiškia, nes bet kokį vėžį išoperavus po keleto metų žmogus gali mirti nuo metastazių“, - pasakojo D. Petrauskas.  

Duktalinė karcinoma in situ, - informavo pokalbininkas, - nėra dažnai aptinkama.  Tai tarsi nulinė vėžio stadija, kurią parodo mamografija – joje matomi mikrokalcinatų taškeliai, neperaugę latakų.

vlmedicina.lt

Šaltiniai

Vėžio informacijos centro internetinis puslapis https://www.vuoi.lt/

Nekhlyudov L, et al "Ten-year risk of diagnostic mammograms and invasive breast procedures after breast-conserving surgery for DCIS" J Natl Cancer Inst 2012; DOI: 10.1093/jnci/djs167.

Elmore JG, Fenton JJ "Ductal carcinoma in situ: raising signposts on an ill-marked treatment path" J Natl Cancer Inst 2012; DOI: 10.1093/jnci/djs184.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų