Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Paskelbta ketvirtoji Europos kovos su vėžiu kodekso redakcija

vlmedicina.lt | 2014-11-11 16:35:15

Šį svarbų kovos su vėžiu dokumentą, parengtą Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros, Europos Komisija paskelbė spalio 14 dieną.

Europos kovos su vėžiu kodeksas – tai Europos Komisijos iniciatyva teikiama informacija apie prieinamas priemones, galinčias padėti žmogui sumažinti riziką susirgti vėžiu. Pirmoji Kodekso redakcija buvo paskelbta 1987 metais. Šią, ketvirtąją, Kodekso redakciją sudaro 12 svarbių rekomendacijų, kuriomis dauguma žmonių gali vadovautis be specialaus pasiruošimo.

Mankšta
Redakcijos archyvo nuotr.

12 rekomendacijų, kaip sumažinti riziką susirgti vėžiu

Įrodyta, kad beveik pusės mirčių nuo vėžio Europoje būtų išvengta, jei kiekvienas gyventojas nenumotų ranka į šias rekomendacijas:

Nerūkykite. Nevartokite jokių tabako gaminių.

Pasiekite, kad jūsų namuose nebūtų rūkoma. Palaikykite nuostatą nerūkyti jūsų darbo vietoje.

Imkitės veiksmų, kad jūsų kūno svoris būtų normalus.

Būkite fiziškai aktyvūs kiekvieną dieną. Ribokite laiką, kurį praleidžiate sėdėdami.

Maitinkitės sveikai: valgykite daug viso grūdo produktų, ankštinių ir kitokių daržovių bei vaisių; ribokite kaloringo maisto (turinčio daug cukraus ir riebalų) vartojimą, venkite saldžių gėrimų; venkite apdorotos mėsos (rūkytų mėsos produktų, konservų ir pan.); ribokite raudonos mėsos ir sūraus maisto vartojimą.

Ribokite bet kokios rūšies alkoholio vartojimą. Siekiant išvengti vėžio geriausia jo nevartoti visai.

Venkite per ilgai būti saulėje, ypač nuo to saugokite vaikus. Naudokitės apsaugos nuo saulės priemonėmis. Nesinaudokite soliariumais.

Saugokitės vėžį sukeliančių medžiagų poveikio savo darbo vietoje vadovaudamiesi saugaus darbo instrukcijomis.

Išsiaiškinkite, ar nesate veikiami natūraliai jūsų namuose susidarančios pernelyg didelės koncentracijos radono spinduliuotės. Imkitės priemonių jai sumažinti.

Moterims: kūdikio žindymas mažina motinos riziką susirgti vėžiu, ypač krūties. Jei tik galite, žindykite savo kūdikį. Pakaitinė hormonoterapija (PHT) didina tam tikrų formų vėžio riziką. Ribokite PHT vartojimą.

Suteikite galimybę savo vaikams dalyvauti skiepų programose: hepatito B (naujagimiams); žmogaus papilomos viruso (ŽPV) (mergaitėms)

Dalyvaukite vėžio profilaktikos programose: gimdos kaklelio vėžio (moterys); krūties vėžio (moterys); storosios žarnos vėžio (vyrai ir moterys).

Ketvirtąją Kodekso redakciją rengė onkologai, mokslininkai, ekspertai iš visos Europos Sąjungos, projektą koordinavo Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra, finansavo Europos Sąjungos Sveikatos programa. Formuluodami rekomendacijas ekspertai vadovavosi naujausiais mokslo pasiekimais pagrįstomis žiniomis.

Nacionalinio vėžio instituto informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: vėžys
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų