Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Patalpų oro prisotinimas ozonu – sveikatai pavojingas metodas

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2020-04-27 16:39:38

Spaudoje pasirodė straipsnių, kuriuose pristatoma, kaip įmonės įrengia ozono generatorius patalpų oro dezinfekcijai. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras praneša, kad visų pirma, visos dezinfekcijai skirtos medžiagos turi būti įteisintos (autorizuotos) kaip biocidiniai produktai. Autorizacijos metu yra įvertinamas jų patikimumas ir sauga, todėl patalpas dezinfekuoti saugu tik autorizuotomis medžiagomis.

Efektyviausias būdas patalpų oro kokybei palaikyti yra nuolatinis patalpų valymas drėgnu būdu bei patalpų vėdinimas. © Pixabay.com

 

Ozonas – pavojingos dujos

Ozono generatoriai Lietuvoje nėra autorizuoti kaip biocidiniai produktai, todėl tokių prietaisų naudojimas patalpų oro dezinfekcijai yra negalimas. Lietuvoje ozoną yra leista naudoti tik vandens dezinfekcijai, tačiau ozono veiklumas vandenyje ir ore labai skiriasi.

Ozonas yra naudojamas gaisro, tabako, naujų baldų ar kilimų kvapams šalinti. Kvapus šalinantis ozono poveikis vis dar diskutuotinas, nes ozonavimo metu susidaro kitos kenksmingos medžiagos, kurios neturi kvapo, bet yra toksiškos.

Šių prietaisų gamintojai ir pardavėjai apibūdindami ozoną dažnai naudoja tokius teiginius kaip „deguonies energija“ arba „grynas oras“, norėdami pabrėžti, kad tai yra sveika deguonies rūšis. Atkreipiame dėmesį, kad tai klaidingi teiginiai, nes iš tiesų ozonas yra toksiškos dujos, turinčios visiškai kitas chemines ir toksikologines savybes nei deguonis.

Ozonavimo metu patalpos pripildomos ozono dujų. Ozono molekulė yra sudaryta iš trijų deguonies atomų. Vienam atomui atskilus, jis gali susijungti su kitų cheminių medžiagų atomais ir taip sudaryti cheminių medžiagų junginius.

Ozonas ar jo junginiai gali pažeisti plaučius, jeigu jų įkvepiame. Santykinai mažas įkvėpto ozono kiekis per trumpą laiką gali sukelti krūtinės skausmą, kosulį, dusulį, gerklės dirginimą, o sergantiems lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, tokiomis kaip astma, jos paaštrėja, susilpnėja organizmo gebėjimas kovoti su kvėpavimo takų infekcijomis. Sveikiems žmonėms, kvėpuojant patalpos oru, prisotintu, ozonu taip pat gali pasireikšti kvėpavimo sutrikimai.

Mikroorganizmus veikianti ozono dozė žmogui kenksminga

Cheminių medžiagų (teršalų) koncentracija gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatų patalpų ore neturi viršyti Lietuvos higienos normoje HN 35:2007 „Didžiausia leidžiama cheminių medžiagų (teršalų) koncentracija gyvenamosios ir visuomeninės paskirties pastatų patalpų ore“ nustatytos vienkartinės ir (ar) paros didžiausios leidžiamos koncentracijos (toliau – DLK).

Kas tai yra paros DLK? Tai moksliniais tyrimais nustatyta cheminės medžiagos (teršalo) koncentracija, nedaranti žalingo poveikio žmonių sveikatai veikdama neribotą laiką. Vienkartinė DLK – moksliniais tyrimais nustatyta cheminės medžiagos (teršalo) koncentracija, nedaranti žalingo poveikio žmonių sveikatai veikdama 20–30 min. Minėtoje Lietuvos higienos normoje nustatyta, kad ozono vienkartinė DLK – 0,16 mg/m3, o paros DLK – 0,03 mg/m3.

Jungtinių Amerikos Valstijų aplinkos apsaugos agentūra, įvertinusi mokslinius straipsnius konstatavo, kad ozono generatoriai nėra efektyvi priemonė patalpų oro valymui (https://www.epa.gov/indoor-air-quality-iaq/ozone-generators-are-sold-air-cleaners).

Kai kurie moksliniai tyrimai rodo, kad tam tikros ozono koncentracijos stabdo mikroorganizmų dauginimąsi, tačiau šios koncentracijos turi būti bent 10 kartų aukštesnės nei leistinos aplinkos ore koncentracijos. Be to, net aukštos ozono koncentracijos neveikia mikroorganizmų, jei šie yra nusėdę porėtoje medžiagoje (audiniuose, keramikos plytelėse ir pan.).

Taigi, norint ozono generatorių naudoti virusams ir kitiems mikroorganizmams patalpų ore naikinti, reikia labai aukštų, žmonių sveikatai pavojingų ozono koncentracijų, tačiau oras vis tiek nebūtų visiškai dezinfekuotas, nes ozonas neveiklus porėtoje medžiagoje.

Efektyviausias būdas patalpų oro kokybei palaikyti yra nuolatinis patalpų valymas drėgnu būdu bei patalpų vėdinimas. Jokios dezinfekcinės medžiagos neveikia mikroorganizmų, jei šie „slepiasi“ po dulkėmis. Dezinfekcinės medžiagos turi būti naudojamos labai atsakingai, nepamirštant, kad tai cheminės medžiagos, kurios taip pat gali būti kenksmingos.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 3 / 5 (2). Jūs dar nebalsavote
(2)
Žymos: ozonas
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Dantų priežiūra vyresniame amžiuje reikalauja dar daugiau dėmesio ir pastangų
Kad galėtume džiaugtis sveikais, tvirtais dantimis, turime jais tinkamai rūpintis nuo pat mažumės bei visą gyvenimą. Ne...
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų