Nuo 2016 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigalioja Farmacijos įstatymo nuostatos dėl farmacinės rūpybos paslaugų įteisinimo. Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtintas farmacinės rūpybos paslaugų teikimo tvarkos aprašas. Farmacinė rūpyba – tai gydytojo, vaistininko ir gyventojo bendradarbiavimas, siekiant nustatyti ir išspręsti visas su vaistinių preparatų vartojimu susijusias sveikatos problemas.
Pasak sveikatos apsaugos ministrės R. Šalaševičiūtės, naujuoju įsakymu sukurta teisinė aplinka vaistinėms vykdyti platesnio pobūdžio sveikatinimo veiklą.
„Farmacinė rūpyba yra geras pagrindas vaistininkams, universitetinį išsilavinimą turintiems specialistams, reikšmingai prisidėti prie žmonių sveikatinimo. „Pacientas, gydytojas, vaistininkas“ – darnus tokios grandies bendradarbiavimas yra svarbus veiksnys gydymo sėkmei. Tai liudija ES valstybių patirtis, kur vaistinėse farmacinė rūpyba plačiai diegiama arba jau įdiegta“, – sako ministrė.
Farmacinės rūpybos paslaugos turės atitikti bendruosius ir specialiuosius reikalavimus, kurie nustatomi atsižvelgiant į paslaugos pobūdį. Vaistinė, prieš pradėdama teikti farmacinės rūpybos paslaugas, turi pateikti informaciją Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai apie numatomas vykdyti farmacinės rūpybos paslaugas ir užtikrinti, kad jos netrikdys įprastinio vaistinės darbo.
Pasak sveikatos apsaugos ministrės, farmacinės rūpybos diegimas – tai ne vienos dienos akcija, o procesas, kur svarbų vaidmenį vaidins ne vien techninis pasirengimas, investicijos, bet naujų santykių formavimasis vaistinėje ir vaistininko vaidmens kitimas sveikatos sistemoje.
Farmacinės rūpybos paslaugą galės teikti tik vaistininkas, turintis vaistininko praktikos licenciją, įgijęs bendrųjų ir specialiųjų kompetencijų, reikalingų atitinkamoms farmacinės rūpybos paslaugoms teikti. Vaistininko bendrąsias ir specialiąsias kompetencijas vertina, pripažįsta ir išduoda dokumentą, patvirtinantį įgytas bendrąsias ir (ar) atitinkamas specialiąsias kompetencijas, švietimo ir mokslo įstaiga, rengianti vaistininkus.
Kaip pažymėjo Sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė, farmacinė rūpyba nėra privaloma vaistinės veikla, ne visos vaistinės ją vykdys. Tačiau, pasak ministrės, ji yra svarbi ir aktuali, ypač lėtinėmis ligomis sergantiems pagyvenusiems pacientams, vartojantiems daug vaistų.
„Tokiems žmonėms vaistininkas galės dar kartą išsamiai paaiškinti apie vaistų vartojimą, ateidamas į pagalbą gydytojams. Sveikatos specialisto patarimai prieš žmogui pradedant vartoti ir vartojant vaistus, yra labai reikalingi, kartu vaistininkui tenka ir didelė atsakomybė sprendžiant visas su vaisto vartojimu susijusias sveikatos problemas“, – pabrėžė sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė.
SAM Ryšių su visuomene skyrius