Patvirtintos pagalbinio apvaisinimo paslaugos, kurios bus teikiamos vaikų negalintiems susilaukti žmonėms, ir apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. Skaičiuojama, kad ateinančiais metais tam bus reikalingi maždaug 3 mln. eurų, kuriuos sudaro pagalbinio apvaisinimo procedūrų, reikiamų vaistų ir genetinių tyrimų, kurie atliekami tam tikrais atvejais, kainos.
Tai įtvirtinta sveikatos apsaugos ministro įsakymu, o prieš tai siūlomų paslaugų įkainiams pritarė Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) taryba.
Pagal Lietuvos akušerių ginekologų draugijos pateiktą informaciją, Lietuvoje kasmet galėtų būti preliminariai atliekama 800-1000 dirbtinio apvaisinimo procedūrų. Įvertinus tai, kad tokios paslaugos mūsų šalyje iki šiol nebuvo kompensuotos PSDF lėšomis, ir gydymo įstaigų, galinčių teikti dirbtinio apvaisinimo paslaugas, būtų tik kelios. Tačiau iki tol jos turėtų gauti reikiamas licencijas – dėl pagalbinio apvaisinimo paslaugų teikimo ir žmogaus lytinių ląstelių banko, o jas gavusios sudaryti sutartis su ligonių kasomis dėl jų kompensavimo. Tai reiškia, kad startuojant su šia naujai kompensuojama paslauga, bus ir mažesnės galimybės jas teikti, t.y. tai daryti galės tik keletas įstaigų. Jei bus suteikta daugiau nei 1000 paslaugų, bus ieškoma būdų apmokėti už jas apmokėti.
Taigi VLK skaičiavimais, jei 2017 m. būtų atlikta apie 1000 pagalbinio apvaisinimo gydymo procedūrų, PSDF biudžetui tai kainuotų apie 800 tūkst. eurų.
Atskirai bus apmokami ir stimuliaciniai vaistai, kurių gali prireikti moteriai. Pagal Lietuvos akušerių ginekologų draugijos pateiktą informaciją, vidutiniškai vienam kiaušidžių stimuliacijos gydymo atvejui apmokėti prireikia apie 2 tūkst. eurų. Tad jei kitais metais bus atlikta 1000 dirbtinio apvaisinimo procedūrų, vien vaistams apmokėti bus reikalingi 2 mln. eurų.
Tam tikrais, t.y. sudėtingesniais, atvejais vaikų negalinčioms susilaukti poroms, reikalingi ir genetiniai tyrimai, esant indikacijoms prieš embriono perkėlimą į moters kūną. Iš viso jų yra atliekami du – arba vienas, arba kitas. VLK duomenimis, vienas iš jų kainuoja 2 tūkst. eurų, o jų per metus atliekama keliasdešimt. Antrojo kaina siekia 6 tūkst. eurų, kurių kasmet atliekama maždaug 10. Tad, jei per metus būtų suteikta keliasdešimt tokių paslaugų, šiems tyrimams apmokėti gali reikėti apie 200 tūkst. eurų.
PSD taryba pritarė pateiktoms pagalbinio apvaisinimo paslaugų bazinėms kainoms ir rekomendavo jas peržiūrėti iki kitų metų kovo 31 d., atsižvelgiant į 2016 m. padidintą gydytojų ir slaugytojų darbo užmokestį.
Valstybinės ligonių kasos informacija