Šeštadienis, 2025.01.18
Reklama

Ūžesys ausyse. Kaip su juo susidraugauti?

Marija Lebedeva, Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytoja otorinolaringologė | Šaltinis: vlmedicina | 2025-01-16 14:38:46

Ūžesys, skambesys, „žiogai“, „laidai“, cypimas – visi šie apibūdinimai skirti klausos fenomenui tinnitus, tai yra girdimas garsas, kurio realiai nėra. Žodis, kilęs iš lotynų kalbos, reiškiantis „skambėjimą“, ne vienam sukelia ne tik nerimą dėl sveikatos, bet ir bemieges naktis ir net depresiją. Šis fenomenas toks populiarus, kad jį patyręs net kas penktas žmogus, o vyresniame amžiuje tikimybė jį patirti didėja. Ūžesį dažnai lydi pablogėjusi klausa, bet ne visada.

Gydytoja otorinolaringologė Marija Lebedeva
Gydytoja otorinolaringologė Marija Lebedeva / Asmeninio archyvo nuotr.

Dažniausios ūžesio atsiradimo priežastys:

Infekcija. Virusinės (peršalimo, gripo, COVID-19) ir bakterinės (vidurinis otitas, sinusitas) ligos per viršutinius kvėpavimo takus gali pakenkti ir vidurinei ausiai, ir klausos nervui, todėl išsivysto komplikacija – ausies ūžesys.

Galvos trauma, ilgos trukmės operacijos. Stiprus smūgis, sutrikdyta kraujotaka pakenkia klausos neuroepitelinėms ląstelėms, jos nebegali atsistatyti.

Stresas, depresija, nervinė įtampa, pervargimas, nemiga, prastas miegas. Nervų sistemos perdegimas, neuromediatorių, streso hormonų perteklius trikdo klausos ląstelių medžiagų apykaitą ir jas pažeidžia.

Darbas triukšme, garsinė trauma. Per stipri akustinė banga tiesiogiai perduodama į vidinę ausį ir ją žaloja.

Šalutinis vaistų poveikis. Kai kurie šlapimą varantys, spaudimą mažinantys preparatai, chemoterapiniai vaistai, antibiotikai veikia jautrias klausos ląsteles.

Susilpnėjusi galvos smegenų kraujotaka, aterosklerozė. Pablogėjusi kraujotaka prasčiau aprūpina galvos smegenis reikalingomis medžiagomis, todėl ląstelės silpsta.

Apatinio žandikaulio sąnario lėtinis uždegimas, uždegiminės dantų ligos. Uždegimas paveikia šalia esančias struktūras – ausį, todėl gali išprovokuoti ūžesį.

Cukrinis diabetas, skydliaukės sutrikimai, mažakraujystė, aukštas cholesterolio lygis. Padidėjęs cukraus kiekis yra toksišks ląstelėms, skydliaukės lėtinis uždegimas, cholesterolio padidėjimas veikia klausos ląsteles, o mažakraujystė dėl deguonies bado sukelia kompensacinius organizmo padarinius dėl ko gali atsirasti ūžesys.

Aukštas, žemas arba šokinėjantis kraujospūdis. Organizmas – tai didžiulė save reguliuojanti sistema, todėl žymesni kraujospūdžio svyravimai sukelia stiprų organizmo atsaką, dėl ko per tam tikrą laiką gali išsivystyti ūžesys.

Svarbu atkreipti dėmesį, jei ūžesys vienpusis, pulsuojantis ir einantis kartu klausos pablogėjimu ar kitais neurologiniais simptomais, gali būti rimtos ligos priežastimi, todėl būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Ūžesiui gydyti šiuo metu siūloma aibė įvairių priemonių, deja, ne visos jos gelbstinčios.

Tinnitus gydyti padeda:

Kognityvinė elgesio terapija. Ūžesio suvokimas, priėmimas ir susitaikymas padeda aktyvuotis natūraliems nervų sistemos adaptacijos mechanizmams.

Ūžesio maskavimas. Užpildžius tylą garsais nervų sistema pradeda ūžesį slopinti ir mokosi per dėmesio nukreipimo mechanizmus nebegirdėti ūžesio.

Ūžesio retreiningas. Mokantis aktyviai klausytis išorinių garsų, nervų sistema pradeda priimti ūžesį kaip „nereikalingą signalą“ ir jį ignoruoti.

Meditacija, mindfulness, buvimas gamtoje, prie jūros. Streso, įtampos mažinimas teigiamai veikia nervų sistemos darbą ir hormonų balansą kūne, todėl ūžesys mažėja.

Retai padeda:

Kraujotaką gerinantys preparatai. Atliktuose statistiniuose tyrimuose vaistiniai preparatai nėra efektyvus ūžesio gydymo būdas, tačiau dalis pacientų teigia, kad vartojant tam tikrus preparatus ūžesys susilpnėjo ar išnyko.

Reabilitacija. Nėra mokslinių tyrimų, įrodančių reabilitacijos naudą, tačiau kai kurie pacientai, ypač turintys raumenų įtampą arba skausmingas kūnos sritis, pastebi po reabilitacijos sumažėjusį ūžesį.

Nepadeda:

Ausų lašai, ausų žvakės – pasiekia tik išorinį klausos kanalą ir būgnelį, tačiau iki neuroepitelinių ląstelių fiziškai pasiekti negali.

Papildai ausims. Juose dažniausiai esantys vitaminai ir antioksidantai teoriškai mažina hipovitaminozę (jei mityba nepilnavertė) ir mažina oksidacinį stresą, tačiau kliniškai jų poveikis nėra įrodytas.

Geros naujienos, jog staiga atsiradęs ūžesys turi didelę tikimybę išnykti – apie 30 procentų, o taikant efektyvias gydymo priemones ir didesnę. Jei ūžesys išlieka, svarbu nenusiminti ir neišsigąsti, jis dažniausiai nėra blogos ligos požymis. Ūžesys gali būti jūsų organizmo balsas, liepiantis susirūpinti savo sveikata ir pakeisti gyvenimo būdą.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl slenka plaukai ir kaip tinkamai juos prižiūrėti?
Žiemą nemažai žmonių skundžiasi plaukų slinkimu. Šiuos nemalonius pokyčius gali lemti oro sąlygos lauke bei patalpose, n...
Pirtis ir maudynės lediniame vandenyje: kokių klaidų svarbu vengti?
Pirtis – tai tikras žiemos malonumas, o užsigrūdinusiems ir drąsesniems dar daugiau pramogų gali suteikti maudynės...
Žiemos sporto traumos: ką turėti vaistinėlėje ruošiantis slidinėti ar pramogauti lauke?
Sausio ir vasario mėnesiai – pats slidinėjimo kelionių pikas. Šiai pramogai Lietuvos geografinė padėtis nėra pati...
Gydytojas psichiatras: geriausias vaistas nuo liūdesio – veiksmas
Trečiasis sausio pirmadienis laikomas liūdniausia diena metuose ir tradiciškai vadinamas liūdnuoju pirmadieniu (angl. bl...
Ūžesys ausyse. Kaip su juo susidraugauti?
Ūžesys, skambesys, „žiogai“, „laidai“, cypimas – visi šie apibūdinimai skirti klausos feno...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų