Migdomieji – viena populiariausių receptinių vaistų grupių tiek visame pasaulyje, tiek Lietuvoje. Ypač dažnai ši vaistų grupė išrašoma vyresnio amžiaus pacientams. Nors daugelis rinkoje esančių migdomųjų receptinių preparatų pasižymi greitu veikimu, pagerina užmigimą, miego kokybę ar trukmę, dažnai šis poveikis būna trumpalaikis, o ir šalutinių reiškinių tiek, kad neužtektų visų rankos pirštų.
Pagrindinės migdomųjų preparatų klasės yra benzodiazepinai ir naujosios kartos migdomieji preparatai, užsienyje dažnai vadinami „Z“ preparatais. Tai zolpidemas, zopiklonas, zaleplonas. Raminančiu, migdančiu poveikiu pasižymi ir kai kurie antihistamininiai preparatai, antidepresantai. Tiesa, tai nėra jų pagrindinės indikacijos ir esant nemigai jie neišrašomi.
Šalutinių šių vaistų poveikių yra gausybė. Pradėkime nuo to, jog kitą dieną žmogus gali jaustis apdujęs, apsvaigęs, mieguistas, būdingi įvairūs regėjimo, pusiausvyros sutrikimai, bendras silpnumas. Galimi atminties sutrikimai: žmogus neatsimena neseniai vykusių dalykų, jam apskritai sunkiau ką nors įsiminti. Dalis pacientų skundžiasi ir atsiradusiais dilgčiojimais pėdose, pečių zonoje, rankose, galvos skausmu ar svaigimu. Taip pat virškinamojo trakto funkcijų pakitimais: pykinimu, vėmimu, vidurių užkietėjimu (arba priešingai, viduriavimu), susikaupusiomis dujomis žarnyne, apetito pokyčiais, svorio prieaugiu, skrandžio skausmais ar rūgštingumo padidėjimu. Ilgai vartojant šiuos preparatus, tikėtina, jog išsivystys depresija, nerimas, kankins pykčio priepuoliai.
Migdomieji - psichiką veikiantys preparatai, kurie pasižymi ir pripratimu: kasnakt juos geriant organizmas pripranta. Išderinamas miego bei budrumo ciklas ir ilgainiui, norint pasiekti tokį patį efektą, reikia didesnės dozės. Galų gale vystosi priklausomybė. Pacientas nebegali užmigti be migdomųjų preparatų. Neišgėrus migdomųjų tabletės, vargina nemalonūs viso kūno reiškiniai, dreba galūnės, gali sutrikti psichika.
Mokslo pasaulis apskritai ūžia ir skelbia aliarmą. Daugėja tyrimų, pagrindžiančių teiginius, jog migdomieji trumpina gyvenimą (panašiai kaip cigaretės), gali spartinti vėžio vystymąsi, sukelti psichozę. Neoficialiais duomenimis, nemenką dalį avarijų JAV sukelia migdomuosius vartojantys pacientai.
Kaip atprasti nuo migdomųjų?
Šįkart norime akcentuoti šiuos receptinių migdomųjų vaistinių preparatų šalutinius reiškinius: pripratimą ir priklausomybę. Kaip su tuo kovoti, jei jau pripratote prie miego piliulės, kaip atkurti normalų miego režimą?
Yra keletas naudingų ir vertingų patarimų.
Pirmas žingsnis. Pasikalbėkite su savo gydytoju. Jei migdomųjų piliulė pradėjo formuoti jūsų miego įpročius ir be jos neišsiverčiate – būtinai paminėkite tai savo sveikatos specialistui. Kokius nemalonius pojūčius jaučiate? Kas vyksta neišgėrus piliulės? Jūsų gydytojas patars, ar verta preparato vartojimą iškart nutraukti, ar mažinti dozes, ar keisti kitu preparatu, ar ieškoti augalinių raminančių nereceptinių alternatyvų.
Antras žingsnis. Susidarykite planą, veskite miego dienoraštį. Plane akcentuokite, per kiek laiko ir kaip pagal jūsų individualius poreikius atsisakysite piliulių ilgam laikui. Ką turite įtraukti į planą? Aiškų laiką, kuomet jau turite būti lovoje ir kada keltis iš jos ryte. Kasdien laikykitės tokio režimo. Venkite pietų pogulio. Aprašykite, kaip jaučiatės kasdien, kaip sekasi formuoti natūralų savo miego ritmą. Kitaip tariant, veskite savo miego dienoraštį, kurį vėliau galėsite ir paanalizuoti.
Trečias žingsnis. Nuraminkite mintis ir protą. Dvi valandas ar valandą prieš miegą pasistenkite aprimti, negalvoti apie kasdieninius rūpesčius, problemas. Išjunkite televizorių, kompiuterį, neskaitykite laikraščių ir nežiūrėkite filmų. Galite pasiklausyti atpalaiduojančios muzikos.
Ketvirtas žingsnis. Karšta (ar šilta) vonia ar dušas. Karšta vonia ramina, atpalaiduoja raumenis. Atsipalaidavęs kūnas greičiau prisiruošia miegui. Ypač jei į vonią įpilsite šlakelį levandų, pačiulės, sandalmedžio eterinių aliejų. Jei nemėgstate gulėti karštoje vonioje – tiks ir šiltas dušas. Eterinių aliejų lašelį galite įpilti į savo dušo želė.
Tiesa, karštos vonios turėtų vengti širdies problemų turintys asmenys, mat dėl pakilusios kūno temperatūros gali gerokai padažnėti pulsas ir pasidarys dar sunkiau užmigti. Tokiu atveju geriau šiltas, ne per karštas vanduo.
Penktas žingsnis. Tikėkite, jog galite užmigti natūraliai, ir sekite savo natūralų miego poreikį. Vieniems reikia daugiau miego, kitiems – mažiau. Jei atsigulę nuolat galvosite, kaip mažėja laikas iki rekomenduojamos miego trukmės (tarkim, 7-8 valandų), galite ir neužmigti. Stenkitės mažiau galvoti apie tai, kiek liko miegoti, kaip prastai miegate. Susikoncentruokite į tai, kad esate labai pavargęs, atsipalaidavęs.
Šeštas žingsnis. Kurkite „miegui draugišką“ aplinką miegamajame. Patogi lova, tinkamas čiužinys, patalynės spalva, miegamojo apšvietimas, interjeras – visi šie veiksniai turi įtakos jūsų miegui. Pasistenkite, jog miegamasis taip ir liktų miegamuoju: nevalgykite jame, nedirbkite. Televizorių, kompiuterį laikykite kitame kambaryje. Gerai vėdinkite miegamąjį, saugokite nuo drėgmės, tačiau kambario temperatūra neturi būti aukšta. Vilkėkite patogius medvilninius apatinius ar pižamą. Galite miegamąjį pakvėpinti minėtais eteriniais aliejais: levandų, pačiulės.
Septintas žingsnis. Venkite gėrimų ir užkandžių su kofeinu ar dideliu cukraus kiekiu prieš miegą. Venkite ir bet kokio kito „sunkaus“ maisto. Maistas, kurio sudėtyje daug angliavandenių, suteiks organizmui energijos, stimuliuos medžiagų apykaitą. O mes kaip tik siekiame darnaus ir visapusiško organizmo ramumo. Kava, arbata – taip pat puikiai žinomi stimuliatoriai ir gero miego vagys, tad geriau troškulį malšinkite šiltu pienu ar tiesiog vandeniu. Gerkite nedaug, kad naktį nereikėtų keltis į tualetą, o ryte neatsibustumėte paburkusiais paakiais.
Apskirtai venkite stimuliuojančių, kofeino turinčių gėrimų po vidurdienio. Jei kankina alkis prieš miegą, pasimėgaukite vėlgi miegui draugišku, lengvu maistu, pavyzdžiui, bananu ar nedideliu javainiu.
Aštuntas žingsnis. Užtikrinkite tinkamą kambario tamsumą. Bet koks šviesos šaltinis, sklindantis pro durų plyšį, langą gali trikdyti jūsų gerą ar ramų miegą. Turėkite tankaus audinio tamsias užuolaidas ar žaliuzes, kad galėtumėte pasislėpti nuo gatvės žibintų, pilnaties ar kokios kitos šviesos iš lauko. Panašiai turėtų būti ir su garsu – sandarinkite langus, duris, kad išvengtumėte triukšmo iš lauko ar kitų kambarių, neįrenginėkite miegamojo toje buto pusėje, kuri atsiveria į judrią gatvę. Stenkitės su namiškiais eiti miegoti panašiu laiku. Blogiausiu atveju naudokite saugius ir patogius ausų kamštukus.
Devintas žingsnis. Sportuokite. Bent po trisdešimt minučių kasdien. Turėsite ne tik gražią figūrą ar sveiką kūną, bet ir labiau nuvargsite, organizmas geriau pasiruoš miegui.
Dešimtas žingsnis. Jei pasitarę su gydytoju nuspręsite, jog problema gana sudėtinga, išbandykite psichoterapiją. Kaip ir kitoms priklausomybės rūšims, šiuo metu populiariausia kognityvinė elgesio terapija. Kartu su specialistu išmoksite keisti savo gyvenimo būdą, požiūrį į miegą ar jus kankinančias miego problemas, požiūrį į miego piliules.
Supraskite, kad greitų ir apčiuopiamų rezultatų galbūt nepavyks pasiekti iš karto. Kol vaistai visiškai pasišalins iš organizmo, kol baigsis nemalonūs fiziniai pojūčiai, gali užtrukti apie tris savaites ir daugiau. Galvokite apie visus tuos teigiamus dalykus, kuriuos gausite, kai atprasite nuo miego piliulių ir vėl būsite pats sau miego šeimininkas.
Šaltiniai
Glass J, Lanctôt KL, Herrmann N, Sproule BA, Busto UE (November 2005). "Sedative hypnotics in older people with insomnia: meta-analysis of risks and benefits"
https://www.psychologytoday.com/blog/the-power-rest/201301/how-get-sleeping-pills
https://www.webmd.com/sleep-disorders/guide/understanding-the-side-effects-of-sleeping-pills?page=2
https://www.wikihow.com/Break-Away-from-Sleeping-Medication