Sekmadienis, 2024.12.22
Reklama

Pedikuliozė. Nelauktų svečių priešas – švara

vlmedicina.lt | 2014-12-05 09:38:43

Nors pastarųjų metų duomenimis, vilniečių sergamumo pedikulioze (užsikrėtimas utėlėmis) padidėjimo nepastebėta, visgi atkreipti dėmesį į šią problemą būtina, kadangi liga kelia grėsmę kolektyvus lankantiems vaikams, egzistuoja rizika užsikrėsti viešajame transporte ir kitose žmonių susibūrimo vietose.

Plaukai
© Fotolia.com

2012 m. Vilniuje užregistruoti 385 pedikuliozės atvejai, 2013 m. – 497 asmenys, 2014 m. (iki spalio mėn.) – 303 asmenys. Didžiąją dalį šių atvejų sudaro prastomis higienos sąlygomis gyvenantys asmenys, t.y. benamiai. Jie sudaro apie 40 proc. Kolektyvus lankantys vaikai vidutiniškai sudaro apie 11 proc. visų užsikrėtusiųjų pedikulioze asmenų.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kokie šios ligos simptomai, sprendimo (gydymo) būdai ir, svarbiausia – profilaktika.

Kaip atpažinti 

Ant žmogaus kūno parazituoja trijų rūšių utėlės: galvos, drabužių ir gaktos. Jos yra dėmėtosios ir grįžtamosios šiltinės sukėlėjų pernešėjai.

Drabužių utėlės gyvena žmogaus baltiniuose, tačiau kai parazitų labai daug, jie pereina į viršutinius rūbus, kojines, avalynę. Gali plisti per patalpas. Be žmogaus kraujo žūsta po 10-12 valandų.

Gaktinės utėlės gyvena ir veisiasi gaktos, pažastų plaukuose, blakstienose, antakiuose. Be žmogaus kraujo žūsta po 10-12 valandų.

Galvos utėlės paprastai gyvena ir veisiasi galvos plaukuose. Kiaušinėlius (glindas) pritvirtina prie plauko arti odos. Be žmogaus kraujo šie parazitai išgyvena maždaug 24 valandas. Tai labiausiai paplitusi utėlių rūšis.

Utėlės greitai ropoja galvos oda, todėl sunkiai aptinkamos. Utėlės nešokinėja, neskraido. Geriausias būdas aptikti utėles – vandeniu sudrėkintomis tankiomis šukomis šukuoti plaukus.

Kaip užsikrečiama

Utėlėmis dažniausiai užsikrečiama, kai asmens higienos sąlygos yra nepakankamos, taip pat bendraujant ar liečiantis su asmenimis, užsikrėtusiais pedikulioze. Utėlėmis užsikrečiama ilgalaikio tiesioginio sąlyčio su utėlėtais žmonėmis metu (vaikų kolektyvuose, perpildytame transporte) bei besikeičiant drabužiais, patalyne, šukomis, šepečiais, naudojantis bendra lova, rankšluosčiais, pagalvėmis, kai utėlė gali patekti nuo vieno asmens galvos į kito asmens galvą.

Utėlės įkandimo vietą niežti, kasant gali patekti įvairių mikrobų ir išsivystyti pūliniai ar kitos odos ligos. Galvinės utėlės nepuola šunų, kačių ar kitų gyvūnų. Visas utėlės vystymosi ciklas galimas tik žmogaus galvos plaukuose, jos maitinasi tik žmogaus krauju.

Kaip neužsikrėsti ir užkirsti kelią pedikuliozės plitimui

Kaip minėta, didelė rizika pedikuliozei plisti yra kolektyvuose (mokyklose, darželiuose, kitose ugdymo įstaigose, kur vaikai praleidžia daug laiko). Tad norint užkirsti jai kelią, atsakingiems įstaigų darbuotojams patariama vykdyti asmens higienos ir švaros patikrinimo procedūrą.

Kad neužsikrėstume utėlėmis ir neišplatintume šeimose bei kolektyvuose būtina laikytis šių  profilaktinių priemonių:

reguliariai kirpti plaukus, šukuoti juos ir plauti, naudoti tik asmenines reikmes (šukas, plaukų šepečius, skrybėles, skarutes);

ne rečiau kaip kartą per savaitę maudytis, keisti patalynę;

pakankamai dažnai valyti patalpas ir aplinkos daiktus.

Viena iš svarbiausių profilaktinių priemonių, kurią turėtų taikyti kolektyvus lankančių vaikų tėvai, yra vaikų stebėjimas. 

Jeigu jau atsirado – būtina naikinti

Utėlių naikinimo būdai: galvos utėles, jei jų nedaug, galima iššukuoti tankiomis šukomis, kad lengviau būtų iššukuoti kiaušinėlius (glindas), plaukus reikia sudrėkinti 5-10 proc. acto tirpalu, plaukai tampa slidūs, jie šukuojami kol pašalinamos utėlės ir glindos. Šis metodas taikomas kelias savaites. Iššukuotos utėlės sunaikinamos, šukos gerai išplaunamos karštu vandeniu ir muilu. Gydytojo paskyrimu, utėlių naikinimui naudojami ir medikamentai (pedikuliocidai), kuriuos būtina naudoti, kaip nurodyta informaciniame lapelyje.

Galvos apdangalai, lovos skalbiniai, pagalvės (jei skalbiamos) kruopščiai išplaunami karštesniame nei 60ºC vandenyje. Šukos ir kiti plaukų priežiūros reikmenys plaunami arba mirkomi 4-5 proc. acto tirpale 30 min.

Todėl drabužiuose, patalynėje pastebėjus drabužines utėles, jas būtina išnaikinti kuo greičiau. Utėlės neatsparios karščiui, tad patalynė, drabužiai gali būti skalbiami karštame vandenyje, virinami, lyginami, vėdinami, purtomi. Kaip minėta, negaudamos žmogaus kraujo, utėlės žūva.

sam.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Užtraukti dūmą paauglius veja ir stresas
„Kuo sunkesnėmis sąlygomis gyvena nepilnametis, tuo didesnė tikimybė, kad jis paklius į žalingų įpročių spąstus&ld...
Gydytojams rezidentams bus skiriamos vienkartinės išmokos
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) priėmė sprendimą, pagal kurį šiemet sutaupytos SAM veiklos lėšos bus skiriamos šali...
Po gyvenimo lūžio: kaip jaunam vyrui pavyko išbristi iš alkoholio ir beprasmybės liūno
Alkoholio upės, konfliktai ir net muštynės – visa tai neseniai buvo eilinės Jono (vardas pakeistas, tapatybė žinom...
Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti savo namų vaistinėlėje?
Net ir pačios gražiausios metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju...
Šiltos Kalėdos Jonavos ligoninėje: kviečia gimdyti saugiai ir patogiai
Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis ta...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų