Klausimas. Neseniai sportuodamas nestabiliai pastačiau čiurną. Pradžioje maniau, kad nikstelėjau, bet skauda kaip tik vidinės čiurnos vietoje, kur eina sausgyslė, ir kartais priekinėje čiurnos dalyje. Ar sausgyslės patempimas ne toks pavojingas kaip raiščių? Ar tempimai ir pratimai padėtų greičiau atstatyti sausgyslę? Jonas.
Atsako kineziterapeutas, konsultantas sportavimo klausimais Egidijus Tutkus
Tokie pažeidimai nereikalauja chirurgų ar traumatologų pagalbos. Paprastai pakanka pašaldyti pažeistą vietą po krūvio, kai patinsta, kai skauda. Šaldyti verta 3-4 dienas po pažeidimo. Pirmą dieną po 5-7 minutes kas valandą, vėliau rečiau.
Visi patempimai reiškia, kad nenormaliai buvo ištemptas jungiamasis audinys, ar tai būtų raištis, ar sausgyslė. Jeigu yra mėlynė, vadinasi, išsiliejo šiek tiek kraujo. Tokie pažeidimai sugyja patys, tačiau sausgyslės ir raiščiai gyja ilgiau nei raumuo. Tai gali užtrukti mėnesį ir ilgiau.
Pažeidimas sugis savaime, daugiau dėmesio reikalauja priežastys, kodėl tai nutiko. Jeigu buvo neprognozuojama situacija, pavyzdžiui žaidėte krepšinį ir užlipote kitam žaidėjui ant pėdos, tuomet tai tiesiog nelaimingas atsitikimas. Jeigu pasitempėte, pavyzdžiui, bėgdamas ristele, tuomet reikia pagalvoti apie pėdos nestabilumą, šlaunies raumenų disbalansą (labai dažnai priekiniai šlaunies raumenys dominuoja, o užpakaliniai ir sėdmens raumenys tinkamai neatlieka savo funkcijos).
Galbūt verta įsigyti stabilesnę (tinkamesnę) avalynę, galbūt įsidėti į avalynę įdėklą, stabilizuojantį pėdą ir palaikantį pėdos skliautą (paprastai gerai veikia įdėklai, skirti naudoti su sportine avalyne, galbūt verta peržiūrėti fizinių pratimų atlikimo techniką.
Taigi pėdos patempimai neretai yra kompleksinė problema.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.