Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Per mažas vitamino D kiekis organizme siejamas su didesniu mirtingumu

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2014-06-23 09:15:45

JAV mokslininkai nustatė, kad mažiai vitamino D organizme sukaupę asmenys pirma laiko miršta dukart dažniau nei tie, kas šio vitamino turi daugiau.

Kalifornijos universiteto San Diego medicinos mokyklos mokslininkai išanalizavo 32 anksčiau atliktus tyrimus, kurie nagrinėjo vitaminą D, kraujo sudėtį ir mirtingumą. Tie tyrimai apėmė daugiau nei 566 tūkst. žmonių iš 14 pasaulio valstybių.

Daržovės
Algirdo Kubaičio nuotr.

Tyrimo vadovas dr. prof. Cedric Garland pastebi, kad prieš trejus metus nevyriausybinis Medicinos institutas paskelbė išvadą, kad per maži vitamino D (25-hidroksivitamino D, 25(OH)D) kiekiai organizme yra žalingi.

„Šis mūsų tyrimas tą išvadą paremia, tačiau žengia vieną žingsnį pirmyn. Medicinos instituto nustatyta kritinė 20 nanomolių litre kraujo riba buvo pagrįsta vien tik mažo vitamino D kiekio ir rizikos sirgti kaulų ligomis sąsaja. Savo išvadą mes grindžiame per mažo vitamino D kiekio sąsaja su rizika pirma laiko mirti dėl bet kokių priežasčių, ne tik dėl kaulų ligų“, - sako dr. C.  Garland.

Jis pastebi, kad 25(OH)D kiekis, kuris siejamas maždaug su puse mirtingumo atvejų, yra 30 nanomolių litre kraujo. Jo teigimu, šios ribos nepasiekia maždaug du trečdaliai JAV gyventojų.

JAV nacionalinis sveikatos institutas vaikams ir suaugusiems rekomenduoja vartoti po 15 mikrogramų vitamino D kasdien, tačiau viena tyrimo autorių mano, kad jo žmogaus organizmui reikia ir saugu vartoti  kur kas daugiau.

„Šis tyrimas gydytojų bendruomenei ir plačiajai visuomenei turi pasitarnauti kaip svarbus patikinimas, kad vitamino D saugu vartotoji iki 100 mikrogramų kasdien. Tačiau visada verta pasitarti su savo gydytoju, jei keičiate vitamino D vartojimo kiekį, ir kasmet pasitikrinti 25(OH)D kiekį kraujyje. Kasdien vartoti daugiau kaip 100 mikrogramų gali būti naudinga kai kuriems pacientams medikų priežiūroje“, - sako dr. Heather Hofflich iš tos pačios San Diego medicinos mokyklos.

Vidutinis tiriamųjų amžius atliekant pirmą kraujo tyrimą buvo 55 metai, stebėsenos laikotarpis vidutiniškai truko devynerius metus. Tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas „American Journal of Public Health“, praneša sciencedaily.com.

Mokslininkai nesutaria, kiek per dieną žmogus turi gauti vitamino D. Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, rekomenduojama vitamino D paros norma yra 5 mikrogramai, tačiau vis daugėja duomenų, kad vitamino D turi būti vartojama daugiau. Kai kurie mokslininkai mano, kad nuo 25 iki 50 mikrogramų per dieną.

Žmogaus oda vitaminą D sintetina tiesioginiuose saulės spinduliuose, tačiau vyresniojo amžiaus žmonės, ypač gyvenantys šiaurinėse platumose, retai gauna pakankamai saulės ir turi vartoti papildus, kad sukauptų pakankamą vitamino D kiekį.

Vitamino D nepakankamumo simptomai yra raumenų skausmas, silpni kaulai, energijos trūkumas ir nuovargis, susilpnėjęs imunitetas, polinkis į depresiją ir nuotakų kaita, miego sutrikimai.

Maisto papildų gamintojų asociacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų