Klausimas. Prieš pusę metų ant veido – aplink burną ir prie išorinio vienos akies smilkinio atsirado raudonos šiek tiek niežtinčios, kiek papleiskanojančios dėmės. Jos tai išnyksta, tai paryškėja, atsikratyti neina. Odos ligų gydytoja pasakė, kad tai dermatitas ir išrašė „Elidel“ tepalo. Noriu paklausti, ar tikslinga pasidaryti dabar visur reklamuojamus molekulinius alergijos kraujo tyrimus (rašoma, kad nustato įsijautrinimą tam tikram skaičiui alergenų (IgE), kurie sukelia 95% greitojo tipo alerginių reakcijų). Kaip alergologai vertina šiuos tyrimus, ar jie tikslūs ir galima jais vadovautis, bent jau pasirenkant maistą? Ona, 62 m.
Atsako gydytoja vaikų pulmonologė-alergologė dr. Agnė Jagelavičienė
Nors perioraliniu dermatitu serga ir vaikai, dažniausios priežastys šiek tiek skiriasi nuo suaugusiųjų.
Vietoje specifinių alerginių tyrimų tikslingiau būtų atlikti kontaktinių alergenų tyrimus (lėtinio tipo alerginėms reakcijoms nustatyti) - odos lopo mėginius. Suaugusiesiems tokius bėrimus gali provokuoti įvairiausios kosmetikos priemonės, dezinfekcinės priemonės, dažai, metalai.
Kadangi maistas – labai neįprasta suaugusiųjų perioralinio dermatito priežastis, daryti specifinių IgE, įsijautrinimo maistui, tyrimą netikslinga. Tačiau maisto pasirinkimas sergant bet kokiomis uždegiminėmis, taip pat ir odos, ligomis yra svarbus. Itin rekomenduojama vengti pridėtinio cukraus, kvietinių gaminių ir didelio kiekio pieno produktų.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.