Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Persivalgymas per šventes gali baigtis rimtomis problemomis

Šaltinis: vlmedicina | 2020-12-20 00:41:30

Artėjančios didžiosios metų šventės dažnai siejamos ne vien su šeima, jaukumu ar dovanomis, bet ir maisto gausa. Nemažai žmonių po švenčių jaučiasi ne tik sotūs, bet taip pat ir pavargę nuo daugybės patiekalų, o medikai tikina, jog šis laikotarpis – tikras iššūkis virškinimo sistemai. Gydytoja dalinasi patarimais, kokių klaidų derėtų vengti, kad paprastas persivalgymas netaptų rimtomis sveikatos problemomis.

Mergina, susiėmusi už pilvo
© Graphicstock.com

 

Šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė pasakoja, kad žiemos švenčių periodu pacientai dažnai skundžiasi raugėjimu, pilvo pūtimu, įvairių pilvo sričių skausmais, raižymu, vidurių užkietėjimu ar viduriavimu, vėmimu, „nevirškinimo“ jausmu. Taip nutinka todėl, kad dideli kiekiai įvairaus maisto perpildo skrandį, kas silpnina jo motoriką ir mažina išskiriamų virškinimo fermentų kiekį.

„Maišant įvairius maisto produktus, visa virškinimo sistema patiria iššūkį, nes būna sunku suskaidyti visas suvalgytas maisto medžiagas. Tokiu atveju dažnai ištinka viduriavimas, mat tokiu būdu organizmas stengiasi pašalinti visas žarnyne susikaupusias toksines medžiagas“, – aiškina šeimos gydytoja.

Anot K. Lebedevaitės, visi minėti nemalonūs simptomai dažniausiai praeina per keletą valandų ar dienų ir gera savijauta grįžta. Visgi, jeigu virškinimo sutrikimai tęsiasi ilgiau – tai gali byloti apie rimtas sveikatos problemas.

„Jeigu suvalgomi dideli kiekiai riebaus maisto – padidėja tulžies gamyba ir išskyrimas iš tulžies pūslės. Esant akmenims tulžies pūslėje, dėl intensyvaus jos tuštinimo – pūslėje esantys akmenys gali pajudėti, sukelti tulžies pūslės, tulžies latakų uždegimus, latakų užsikimšimus, dėl to sutrinka tulžies ar kasos sulčių nutekėjimas į žarnyną – jos kaupiasi ir sukelia uždegimą. Užsikimšus kasos latakui, pradeda vystytis kasos audinio uždegimas, kuris gali greitai išplisti visoje pilvo ertmėje. Taip pat, gali ištikti tulžies pūslės akmenligės priepuolis bei kiti panašaus pobūdžio sutrikimai“, – galimas sveikatos problemas vardija medikė.

Ji paaiškina, kad dideli kiekiai maisto taip pat gali sukelti skandžio uždegimą, dar vadinamą gastritu, o besaikis gazuotų gėrimų vartojimas ar reguliarios mitybos režimo nesilaikymas gali virsti dvylikapirštės žarnos ar skrandžio opomis, kurios gali komplikuotis kraujavimu iš virškinamojo trakto.

K. Lebedevaitė priduria, kad jei šalia įvairaus maisto gausiai vartojamas alkoholis – skrandžio gleivinėje gali atsirasti pažeidimų, išsivystyti kepenų toksinis pažeidimas ar pankreatitas – itin grėsminga būklė, reikalaujanti intensyvaus stebėjimo bei skubaus gydymo dėl galimų sunkių komplikacijų.

Pajutus nemalonius persivalgymo simptomus, dažnas žmogus griebiasi virškinimo sutrikimų padedančių atsikratyti medikamentų, tačiau K. Lebedevaitė įspėja – būtina parinkti tinkamus, specifiniams negalavimams malšinti skirtus preparatus.

„Kasos fermentai, tokie kaip „Pangrol“ ar „Mezym“ padeda suvirškinti suvalgytą maistą. Pajutus aptartus simptomus ir norint greitai juos įveikti, derėtų pasitarti su vaistininku ar gydytoju. Jeigu virškinimo sistemos sutrikimo simptomai itin stiprūs ir neraminantys – būna nedelsti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl apžiūros ir papildomo ištyrimo, kad laiku būtų identifikuotos grėsmingos būklės ir pradėtas specializuotas jų gydymas“, – sako medikė.

K. Lebedevaitė pabrėžia, kad šventiniu laikotarpiu nereikia stengtis paragauti viso ant stalo patiekto maisto. Anot jos, svarbu neprarasti saiko ir valgyti įprastu ritmu bei dažniu, kaip tai daroma kasdien. Rekomenduojama valgyti kas 3–4 valandas, tris kartus per dieną, o tarp pagrindinių patiekalų – šiek tiek užkąsti. Taip pat patariama stengtis nevartoti alkoholio bei neprisivalgyti prieš miegą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Virškinimo sistema
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų