Šeštadienis, 2025.04.19
Reklama

Pilvo skausmų priežastis - modernūs kontraceptikai?

vlmedicina.lt | 2013-05-29 00:01:28

Amerikiečiai nustatė, kad lėtinių pilvo skausmų jaunoms moterims priežastimi gali būti oraliniai kontraceptikai, turintys mažą kiekį estrogenų.         

Živilė Petrutienė
Živilė Petrutienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

 Galimas efektas anotacijoje nepažymimas

Šiuolaikiniai kombinuoti oraliniai kontraceptikai pasižymi mažomis estrogenų dozėmis bei nuolat tobulinamu progestino komponentu. Jų  poveikis susijęs su serumo estradiolio, testosterono, gonadotropinų  kiekio kraujyje svyravimais, kurie sukelia anovuliaciją, gimdos kaklelio gleivių ir gimdos gleivinės pakitimus.

Mokslininkai iškėlė hipotezę, kad šie pakitimai gali būti vulvodinijos (skausmas, dilginimas, deginimas), dispareunijos (lytinis diskomfortas) ir lėtinių pilvo skausmų priežastimi. Tokio pobūdžio pašalinis kombinuotų oralinių kontraceptikų efektas nepažymimas medikamento anotacijoje, apie jį iki šiol nebuvo svarstoma.

Mažos dozės – daugiau skausmo

Mokslininkai apklausė 957 moteris, kurios buvo suskirstytos į tris grupes: vartojančios kontraceptikus, kuriuose yra 20 µg etinilestradiolio ir mažiau (mažų dozių vartotojos), vartojančios kontraceptikus su daugiau nei 20 µg etinilestradiolio (normalių dozių vartotojos) ir jų nevartojančios. Buvo fiksuojama pilvo skausmų lokalizacija bei aplinkybės, kuriomis skausmas atsiranda.

Nustatyta, kad mažų dozių vartotojos daug dažniau skundėsi lėtiniais pilvo skausmais nei nevartojančios (27,1 proc. vs 17,5 proc.) ar vartojančios normalias dozes (27,1 proc. vs  19,7 proc.). Pilvo skausmai joms pasireiškė pradėjus vartoti šiuos kontraceptikus ir dažniau lytinio orgazmo metu. Nevartojančiosios kombinuotų oralinių kontraceptikų lėtiniais pilvo skausmais skundėsi rečiausiai.

Pataria skirti didesnes dozes

Moterys, besiskundžiančios lytiniu diskomfortu ar lėtiniais pilvo skausmais, sudaro nemažą dalį pacienčių, kurias ištyrus jokių aiškių organinių pakitimų nerandama. Jos nuolat varsto gydytojų duris, o šie nuleidžia rankas, nes rekomenduojamos priemonės neretai efekto neduoda.

Mokslininkai mano, kad oralinių kontraceptikų vartojimas šiais atvejais gali būti viena iš priežasčių, sukeliančių panašius negalavimus. Todėl mažų dozių kontraceptikus reikėtų keisti didesnių dozių kontraceptikais arba pasirinkti kitą preparatą.

Malšina ciklinius skausmus

Gydytoja akušerė ginekologė Živilė Petrutienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė savo darbo praktikoje nesusidūrusi su atvejais, kai pilvo skausmai moteriai kyla vartojant kombinuotus oralinius kontraceptikus su mažomis estrogenų dozėmis.

„Mažų estrogenų dozių kontraceptikus dažnai keičiame į didesnių dozių tuomet, jei geriant juos pasireiškia „tepliojimas“ - didesnių estrogenų dozių medikamentas labiau stabilizuoja endometrą ir išskyrų būna mažiau“, - pasakojo ginekologė.

Ji pridūrė, jog tuomet, kai moteriai skauda pilvą dėl nepaaiškinamų priežasčių, kartais skiriami kontraceptikai tiems cikliniams skausmams malšinti. Atsižvelgiant į tai, ar tie skausmai liko, sprendžiama tolesnė gydymo eiga.

vlmedicina.lt

Šaltinis

 American Urological Association (AUA) 2013 Annual Scientific Meeting: Abstract 1515. Presented May 3, 2013.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 1 / 5 (2). Jūs dar nebalsavote
(2)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų emocijos per šventes: ką dažnai praleidžiame pro akis?
Artėjant Velykoms, daugelis šeimų ruošiasi jaukioms akimirkoms, spalvingiems margučiams ir šventiniam šurmuliui. Tačiau...
Pavojai sode: kaip gelbėtis nuo peršalimų bei alergijų, kas numalšins raumenų skausmą
Prasidėjo sodo ir daržų sezonas – pavasarinei saulei lepinant, skubame darbuotis lauke. Nors pavasarinė šiluma ner...
Per šventes ir atostogas – ženkliai išaugęs kraujo komponentų poreikis
Per šventes įprastai gerokai sumažėja kraujo donorų aktyvumas ir surenkamo kraujo kiekis, nors kraujo komponentų po...
Nemokėkite be pagrindo – ligonių kasos paaiškina pacientų teises
Esminė privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų gyventojų teisė – gauti geros kokybės medicinos paslaugas, kurių...
Nuovargis, prasta nuotaika ir energijos stygius: ko trūksta organizmui?
Jei nuolat esate dirglūs, sunku sutelkti dėmesį, vargina raumenų silpnumas, nuovargis, galūnių tirpimas, nėra apetito &n...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas