Amerikiečiai nustatė, kad lėtinių pilvo skausmų jaunoms moterims priežastimi gali būti oraliniai kontraceptikai, turintys mažą kiekį estrogenų.
Galimas efektas anotacijoje nepažymimas
Šiuolaikiniai kombinuoti oraliniai kontraceptikai pasižymi mažomis estrogenų dozėmis bei nuolat tobulinamu progestino komponentu. Jų poveikis susijęs su serumo estradiolio, testosterono, gonadotropinų kiekio kraujyje svyravimais, kurie sukelia anovuliaciją, gimdos kaklelio gleivių ir gimdos gleivinės pakitimus.
Mokslininkai iškėlė hipotezę, kad šie pakitimai gali būti vulvodinijos (skausmas, dilginimas, deginimas), dispareunijos (lytinis diskomfortas) ir lėtinių pilvo skausmų priežastimi. Tokio pobūdžio pašalinis kombinuotų oralinių kontraceptikų efektas nepažymimas medikamento anotacijoje, apie jį iki šiol nebuvo svarstoma.
Mažos dozės – daugiau skausmo
Mokslininkai apklausė 957 moteris, kurios buvo suskirstytos į tris grupes: vartojančios kontraceptikus, kuriuose yra 20 µg etinilestradiolio ir mažiau (mažų dozių vartotojos), vartojančios kontraceptikus su daugiau nei 20 µg etinilestradiolio (normalių dozių vartotojos) ir jų nevartojančios. Buvo fiksuojama pilvo skausmų lokalizacija bei aplinkybės, kuriomis skausmas atsiranda.
Nustatyta, kad mažų dozių vartotojos daug dažniau skundėsi lėtiniais pilvo skausmais nei nevartojančios (27,1 proc. vs 17,5 proc.) ar vartojančios normalias dozes (27,1 proc. vs 19,7 proc.). Pilvo skausmai joms pasireiškė pradėjus vartoti šiuos kontraceptikus ir dažniau lytinio orgazmo metu. Nevartojančiosios kombinuotų oralinių kontraceptikų lėtiniais pilvo skausmais skundėsi rečiausiai.
Pataria skirti didesnes dozes
Moterys, besiskundžiančios lytiniu diskomfortu ar lėtiniais pilvo skausmais, sudaro nemažą dalį pacienčių, kurias ištyrus jokių aiškių organinių pakitimų nerandama. Jos nuolat varsto gydytojų duris, o šie nuleidžia rankas, nes rekomenduojamos priemonės neretai efekto neduoda.
Mokslininkai mano, kad oralinių kontraceptikų vartojimas šiais atvejais gali būti viena iš priežasčių, sukeliančių panašius negalavimus. Todėl mažų dozių kontraceptikus reikėtų keisti didesnių dozių kontraceptikais arba pasirinkti kitą preparatą.
Malšina ciklinius skausmus
Gydytoja akušerė ginekologė Živilė Petrutienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė savo darbo praktikoje nesusidūrusi su atvejais, kai pilvo skausmai moteriai kyla vartojant kombinuotus oralinius kontraceptikus su mažomis estrogenų dozėmis.
„Mažų estrogenų dozių kontraceptikus dažnai keičiame į didesnių dozių tuomet, jei geriant juos pasireiškia „tepliojimas“ - didesnių estrogenų dozių medikamentas labiau stabilizuoja endometrą ir išskyrų būna mažiau“, - pasakojo ginekologė.
Ji pridūrė, jog tuomet, kai moteriai skauda pilvą dėl nepaaiškinamų priežasčių, kartais skiriami kontraceptikai tiems cikliniams skausmams malšinti. Atsižvelgiant į tai, ar tie skausmai liko, sprendžiama tolesnė gydymo eiga.
vlmedicina.lt
Šaltinis
American Urological Association (AUA) 2013 Annual Scientific Meeting: Abstract 1515. Presented May 3, 2013.