Iki šiol atliktais negausiais tyrimais buvo nustatyta galima priklausomybė tarp pioglitazono vartojimo ir šlapimo pūslės vėžio rizikos. Prancūzų mokslininkai atliko didelės apimties retrospektyvinį tyrimą siekdami išsiaiškinti, ar šis ryšys egzistuoja.
Tyrėjai analizavo nacionalinių registrų duomenis ir iš jų atrinko pacientus, kuriems 2006 metais buvo skirtas vaistas cukriniam diabetui gydyti. Atrinkti ligoniai nuo 40 iki 79 metų amžiaus. Pacientai, kurie gydyti pioglitazonu pagal gydytojo receptą mažiausiai 2 kartus per 6 mėnesių laikotarpį, buvo stebėti dar 42 mėnesius. Atitinkamai parinkta kontrolinė grupė, kurie buvo gydyti kitais preparatais.
Iš viso nacionaliniame registre rasta 1 mln. 491 060 diabetu sergančių pacientų, iš jų 155 535 gydyti pioglitazonu. Šiuo vaistu gydytų pacientų grupėje nustatyta 1841 šlapimo pūslės vėžio atvejis, kontrolinėje grupėje šlapimo pūslės vėžiu susirgo tik 175 ligoniai. Statistiškai apdorojus tyrimo duomenis pasirodė, jog pioglitazonas padidina šlapimo pūslės vėžio riziką 1,22 karto. Mokslininkai taip pat nustatė tiesioginę priklausomybę tarp suvartotos vaisto dozės, vartojimo trukmės ir vėžio išsivystymo rizikos.
Ką apie šį poveikį mano diabetą gydantys endokrinologai? Gydytojas endokrinologas Andrej Levinger „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, jog prieš keletą metų atsiradusių naujos grupės vaistų TZD (pioglitazonas) veikimo mechanizmas labai sudėtingas, nes jie veikia per ypatingus baltymus - receptorius ląstelių branduoliuose ir gliukozė į ląstelę patenka su kitais baltymais, kurių veiklai nereikia insulino: “gyvam žmogui keičiama paveldėtų genų veikla ir jis tampa kiek sveikesnis.
Endokrinologas pabrėžė, jog pašalinis vaistų poveikis visada yra, tik kartais jis nustatomas tik po kelerių metų tyrimų ir stebėjimų.
“Pioglitazonas vartojamas ir Lietuvoje pagal naują cukraligės algoritmą. Tai trečio ir ketvirto pasirinkimo vaistas. Tik pas mus Lietuvoje kažkodėl manoma, kad cukraligės gydymą pasirenka gydytojas, nors, mano supratimu, pirmiausia renkasi pacientas, o gydytojas, kaip labiau informuotas ir patyręs žmogus, padeda pacientui kontroliuoti lėtinę, deja, kol kas nepagydomą ligą. Aš manau, kad informavus pacientą apie galimus pašalinius poveikius ir teigiamą naudą sveikatai ir toliau vartosime šį preparatą. Juk niekas nedraudžia naudotis automobiliais, nors šias metais automagistralėje jau keturi žmonės žuvo ir dvidešimt sužeista”, - sakė A. Levinger.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Neumann A et al. Pioglitazone and risk of bladder cancer among diabetic patients in France: a population-based cohort study. Diabetologia. 2012 Jul;55(7):1953-62. Epub 2012 Mar 31.