Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai patektų simptomai, perspėjantys apie išangės patologijas, tai yra skausmas ar diskomfortas išangės srityje, kraujavimas ar pūlingos išskyros. Dažnas kenčia šiuos simptomus ilgą laiką ir net nedrįsta aptarti su gydytoju, o ką jau kalbėti apie apžiūrą. Kiti prisibijo ilgo, skausmingo gydymo.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės Chirurgijos skyriaus (Josvainių g. 2 padalinys) vadovas gydytojas chirurgas Edvinas Dainius ramina, kad tokios problemos nėra gėdingos, ir akcentuoja, kad jas jau galima spręsti minimaliai invaziniu būdu. Tačiau dėl apsilankymo pas specialistą, esant panašių simptomų, jis kategoriškas: „Pasitikrinti būtina, nes simptomai panašūs ir nespecifiniai daugeliui ligų, tad jie gali pranašauti ir rimtas ligas.“
Simptomai vienodi, ligos skirtingos
„Neretai žmonės diskomfortą išangės srityje sieja tik su hemorojumi ir imasi būtent šiai diagnozei skirto gydymo. Tačiau panašūs simptomai gali rodyti ir kitas ligas, tokias kaip išangės fistulės, kryžkaulio srities (pilonidinės) cistos, ar net onkologinius susirgimus. Todėl apžiūra pas gydytoją chirurgą yra būtina. Jis atliks tyrimus, įvertins, ar reikalingas išsamesnis ištyrimas, ar gydymas įmanomas minimaliai invaziniu būdu, ar visgi reikalinga kitokia operacija“, – teigia specialistas.
E. Dainius pastebi, kad chirurgo apžiūros ypač vengia moterys. „Gal taip yra dėl to, kad chirurgai neretai būna vyrai. LSMU Kauno ligoninėje konsultuoja ir moterys chirurgės, todėl tikrai kviesčiau pasitikrinti be jokių išankstinių baimių“, – sako chirurgas.
Naudojama moderni įranga
Jis pripažįsta, kad išangės patologijų gydymas yra gana komplikuotas ir auksinio standarto, kaip tą padaryti geriausiai, nėra. Tačiau medicina plačiais žingsniais žengia į priekį ir pasiūlo vis naujų būdų.
„Mūsų ligoninės chirurgai specializuojasi gydydami tarpvietės ir išangės ligas, naudoja šiuolaikiškus gydymo būdus. Jau kelerius metus operuojame hemorojų minimaliai invazine technika, t. y. kuomet hemorojus nėra šalinamas, o atliekamas hemoroidalinių kraujagyslių perrišimas ir hemorojaus pakėlimas. Stebime puikius šios operacijos rezultatus.
Šios operacijos privalumas yra tas, kad pacientas beveik nepatiria skausmo, kurį įprasta jausti po klasikinės hemorojaus operacijos. Praėjusiais metais pasiruošėme ir pradėjome taikyti išangės fistulių ir pilonidinių cistų minimaliai invazines operacijas. Įsigijome tam skirtą įrangą – fistuloskopą. Beje, gamintojai tuokart minėjo, kad buvome pirmieji pirkėjai iš Lietuvos. Tikėtina, kad esame pirmieji arba vieni pirmųjų, kurie daro tokio tipo operacijas šalyje. Todėl mūsų chirurgai vyko mokytis į Šveicarijos ir Didžiosios Britanijos ligonines“, – pasakoja E. Dainius.
Greitai, be skausmo ir efektyviai
„Paprastai kalbant, fistulė yra dirbtinai susidaręs kanalas tarp tiesiosios žarnos ar išangės kanalo ir tarpvietės odos. Pacientas jaučia nuolatinį diskomfortą, šlapiavimą, skausmą. Operacijos metu tiesiai į tą kanalą įvedamas mažas endoskopas, kuriuo galime nustatyti ligos apimtį. Kanalas išvalomas, užsiuvama vidinė anga. O pacientai labiausiai vertina greitą gijimą. Kadangi intervencija yra minimali, pooperacinės žaizdos yra mažos, greitai sugyja, pacientas nejaučia didelio skausmo ir jau tą patį vakarą gali grįžti namo. Nedarbingumas tetrunka kelias dienas. Dažnu atveju užtenka tik vienos operacijos, kai paprastai išangės patologijų gydymas trunka gana ilgai“, – endoskopinės operacijos privalumus vardija chirurgas.
Kaip padėti sau?
Kai jau jaučiami simptomai, profilaktika užsiimti nereikėtų, tačiau tam tikri įpročiai gali sumažinti tikimybę šioms ligoms išsivystyti. Reikėtų vengti vidurių užkietėjimo, valgant pakankamą kiekį skaidulinio maisto, laikytis tuštinimosi ir higienos įpročių. Tačiau, kaip akcentuoja gydytojas, šios priemonės gali padėti, kol dar nėra ligos, o jaučiant simptomus reikalinga chirurgo konsultacija.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.