Antradienis, 2025.04.08
Reklama

Pirmoji Lietuvoje storosios žarnos vėžio operacija be pjūvio

vlmedicina.lt | 2014-05-30 11:32:07

Šią savaitę Vilniaus universiteto Onkologijos institute atlikta pirmoji Lietuvoje storosios žarnos vėžio operacija be pjūvio. Ją atliko chirurgas-onkologas prof. Narimantas Evaldas Samalavičius, Vilniaus universiteto Onkologijos instituto direktorius, vyriausiasis Lietuvos onkologas.

Profesorius N. E. Samalavičius tikisi, kad Lietuvos Nacionalinis vėžio institutas ateityje galės pasiūlyti pacientams robotinę chirurgiją. Redakcijos archyvo nuotr.

Operacija ypatinga tuo, kad ji atlikta laparoskopiškai, o storosios žarnos dalis su gausiu sritinių limfmazgių ir kraujagyslių audiniu pašalintas per natūralią angą (išangę). Po tokios operacijos pacientas, 72 m. amžiaus Vilniaus gyventojas, jaučiasi gerai, ligoninėje jam teks praleisti vieną arba dvi dienas.

“Operacija pavyko gerai, – sako prof. Narimantas Evaldas Samalavičius. – Paprastai atlikus tokią operaciją preparatas, t.y. tai, kas išpjaunama, šalinama operacijos pabaigoje atlikus nedidelį pjūvelį pilvo sienoje. Šios operacijos metu to nereikėjo – dalis storosios žarnos pašalinta per išangę, o pilve liko tik kelios iki 1 cm dydžio skylutės laparoskopiniams instrumentams bei optikai įvesti, todėl po savaitės pacientas jausis tarsi nieko nebūtų buvę.”

Laparoskopinė pilvo organų chirurgija Lietuvą pasiekė dar 1992 m. Ji plačiai taikoma, tačiau reikėjo ypatingo ir chirurgų, ir įrangą gaminančios industrijos progreso, kad laparoskopinė chirurgija įsitvirtintų  labai specifinėje onkologinės chirurgijos srityje.

VU  Onkologijos institute  atlikta operacija yra ir mažas žingsnis robotinės ir natūralių angų chirurgijos kryptimi. “Norėčiau pabrėžti, jog niekas neatsiranda tuščioje vietoje, – sako prof. N. E. Samalavičius. – Kad atliktume  šią operaciją, reikalingas didžiulis kasdieninis visos mūsų Instituto operacinių komandos įdirbis ir pasaulinės patirties įsisavinimas.”

“Per pastaruosius mažiau nei dešimt metų operuoti vėžį laparaskopu tampa vis labiau kasdieniška praktika, –  sako prof. N. E. Samalavičius. – Laparoskopinių storosios žarnos vėžio operacijų, kaip to ir reikėtų tikėtis, daugiausia Lietuvoje atliekame Vilniaus universiteto Onkologijos institute, kurį jau netrukus vadinsime Lietuvos Nacionaliniu vėžio institutu.”

VU Onkologijos insitutas nuo 2006 m. tampriai bendradarbiauja su viena garsiausių gydymo įstaigų pasaulyje Mayo klinika Ročesteryje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Pasak. Prof. N. E. Samalavičiaus, paskutinis vizitas į JAV bei šios klinikos chirurgų patirtis ir padėjo atlikti Lietuvoje pirmąją storosios žarnos vėžio operaciją be pjūvio.

“Vienas šios operacijos etapų ir yra elementas, naudojamas robotinėje chirurgijoje, – sako profesorius. – Kad robotinė chirurgija yra pasiteisinusi, operuojant robotais  gaunami geresni chirurginio  rezultatai bei mažiau su chirurgija susijusio pašalinio poveikio, geresnė gyvenimo kokybė –tai jau yra įrodyta.”

Profesorius N. E. Samalavičius tikisi, kad Lietuvos Nacionalinis vėžio institutas tikrai artimiausioje ateityje  galės pasiūlyti onkologiniams pacientams robotinę chirurgiją ir šioje srityje pirmaujančią pasaulinę patirtį.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Interlytiškumas – sąvoka, kurios dar nesuprantame
„Esu interseksualus – mano organizmas negamina testosterono“, – toks atviras Eurovizijos laureat...
Sveikas ilgaamžiškumas – ne prabanga, o reali galimybė
Mokslininkai atrado paprastą, bet itin tikslų rodiklį, kuris padeda ne tik įvertinti mūsų dabartinę sveikatos būklę, bet...
„Gerai jaučiuosi“ – pavojingiausia iliuzija: gydytojos žinia Lietuvai
Balandžio 7-oji – Pasaulinė sveikatos diena, kurios metu žmonėms primenama, kaip svarbu pasirūpinti savimi. Šeimos...
Širdies permušimai: ką svarbu apie juos žinoti ir kada sunerimti
Širdies permušimus bent kartą gyvenime yra pajutęs kiekvienas. Juos gali nulemti pervargimas, ilgalaikis stresas, nesaik...
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų