Lietuva yra viena iš nedaugelio Europos Sąjungos valstybių, kuriose visu pajėgumu veikia specializuoti insulto ir infarkto gydymo centrai. Prieš metus startavę insulto ir infarkto klasteriai dabar sudaro nacionalinius tinklus, apimančius visą šalies teritoriją ir garantuojančius aukščiausios kokybės gydymą visų šalies regionų gyventojams. Tai pabrėžė Infarkto ir insulto klasterių jungtinio komiteto atstovai, pristatydami sveikatos apsaugos ministrei Rimantei Šalaševičiūtei pirmųjų veiklos metų rezultatus.
Pasak ministrės R. Šalaševičiūtės, džiugina pirmųjų veiklos metų rezultatai, rodantys, kad integruota sveikatos priežiūra gydant insultų ir infarktų centruose yra efektyvus kelias įveikiant sunkias patologijas.
„Akivaizdu, kad dirbdami sutartinai skirtingų miestų, skirtingų gydymo įstaigų specialistai gali pasiekti puikių rezultatų. Todėl tikiuosi, kad ši visiems Lietuvos žmonėms svarbi bendradarbiavimo patirtis bus sėkmingai panaudota ieškant geriausių sprendimų ir kitose sveikatos priežiūros srityse“, – sakė ministrė R. Šalaševičiūtė.
Pirmųjų metų rezultatai parodė, kad insulto gydymo centruose trombolizių skaičius per metus išaugo nuo 207 iki 502, o trombektomijų nuo 10 iki 118. Trombektomija – tai procedūra, kai pacientui iš kraujagyslių specialiais prietaisais pašalinami krešuliai, atstatoma galvos smegenų kraujotaka. Trombolizė – tai gydymas, leidžiant pacientui specialius vaistus trombolitikus, tirpdančius kraujagyslėse susidariusius krešulius. Šios procedūros jau pradėtos taikyti ir tik šį rugsėjį prie insulto klasterio prisijungusioje Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Taikant naujausius gydymo metodus per metus mirštamumas nuo išeminio insulto šiuose centruose sumažėjo daugiau kaip 30 proc.
Pasak Infarkto klasterio komiteto pirmininko, LSMU rektoriaus prof. Remigijaus Žaliūno, infarkto klasterio pirmųjų veiklos metų rezultatai rodo, kad Lietuvoje gyventi tampa vis saugiau. Širdies kraujagyslių angioplastikų per metus padaugėjo virš 20 proc., o šios saugios procedūros atliekamos jau ir Panevėžyje bei Šiauliuose. Ypač džiugina tai, kad pacientai į centrus pristatomi vis greičiau, tai viena priežasčių, dėl kurių rezultatai vis geresni.
Ministrė R. Šalaševičiūtė neabejoja, kad rezultatus dar labiau pagerins SAM nupirkti C klasės greitosios pagalbos automobiliai (reanimobiliai), padėsiantys atokių regionų gyventojus dar greičiau pristatyti į specializuoto gydymo centrus.
SAM Ryšių su visuomene skyrius