Kol šalies politikai tebeieško sprendimų, kaip pakelti atlyginimus ligoninių ir kitų gydymo įstaigų darbuotojams, Kaunas surado sprendimą. Visas penkias miestui pavaldžias poliklinikas sujungus į vieną juridinį vienetą, pasiektas pagrindinis reformos tikslas – nuo šiol medicininis personalas uždirbs daugiau.
Šiuo metu Kauno miesto poliklinikoje dirba apie 1,7 tūkst. žmonių. Darbo užmokestis visiems be išimties medicinos darbuotojams pakilo vidutiniškai 7 proc. Pinigine išraiška nuo kovo mėnesio gydytojai uždirba maždaug 80 eurų daugiau, slaugytojų atlyginimai padidėjo apie 40 eurų, o registratorių – 30 eurų.
Toks algų padidėjimas per metus atsieis apie milijoną eurų, tačiau būtent tiek tikimasi sutaupyti dėka sėkmingai įgyvendintos reformos sujungiant miestui priklausančias poliklinikas. Optimizavus įstaigų valdymą bei administravimą, nuo šiol viena bendra poliklinika veikia efektyviau ir skaidriau. Sujungus poliklinikas, atsisakyta dalies vadovaujančio personalo ir su medicinos paslaugomis nesusijusių etatų.
Daugiau dirbantys uždirba daugiau
Pastaruoju metu šalyje nuolat girdimos diskusijos tarp medikų profsąjungų ir Vyriausybės ne tik dėl algų didinimo, bet ir geresnių darbo sąlygų.
„Visi daug kalba, kad atlyginimus būtina didinti. Už tai pasisako ir profsąjungos, ir Lietuvos medikų sąjūdis. Tam pritaria ir pati Vyriausybė. Visi nori to paties. Kol vieni nori, mes veikiame, kad tai pasiektume“, – sakė Kauno miesto poliklinikos direktorius Paulius Kibiša.
Jis taip pat pridūrė apie įsigaliojusią logišką bei motyvuojančią atlyginimų sistemą. Pasako jo, anksčiau vyraudavo lygiava, kuomet visi gydytojai uždirbdavo beveik vienodai nepriklausomai nuo darbo krūvio. Dabar didžiausią krūvį ir daugiausiai pacientų sulaukiančių specialistų atlygis yra iki ketvirtadalio didesnis. Ateityje šis diferencijavimas gali būti dar ryškesnis.
Kitas iššūkis – eilių mažinimas
„Siekiame išlaikyti esamus darbuotojus ir pritraukti naujų specialistų. Džiugina faktas, kad darbą Kauno poliklinikoje renkasi ir jauni gydytojai. Mūsų tikslas – kad jie būtų įsitraukę į įstaigos veiklą, todėl greta atlyginimų didinimo lygiagrečiai stengiamės gerinti darbo sąlygas, kelti darbo organizavimo kokybę. Tam rengiami reguliarūs mokymai darbuotojams bei kursai vadovams. Taip pat orientuojamės ir į pacientų aptarnavimo gerinimą, o svarbiausia – eilių sumažinimą prie gydytojų kabinetų“, – kalbėjo P.Kibiša, pats dalyvavęs susitikimuose su padalinių darbuotojais ir pristatęs poliklinikos viziją bei veiklos gaires.
Pašnekovas užsiminė apie planus ilgainiui įdiegti veiklos vertinimo sistemą, kuri apžvelgtų ne vien medikų aptarnautų pacientų ir suteiktų konsultacijų kiekius, bet ir leistų gauti objektyvius duomenis apie jų darbo kokybę. Poliklinikos pacientams jau dabar siūloma išreikšti anonimišką nuomonę apie gautas paslaugas registratūrose esančiais specialiais pulteliais
Plės ir slaugos paslaugas
„Miesto poliklinikos anksčiau buvo tarpusavyje konkuruojančios įstaigos. Esminis reformos siekis buvo, kad jos dirbtų maksimaliai efektyviai ir kokybiškai. Iš to seka lėšų taupymas, didėjantys atlyginimai darbuotojams ir gerėjančios sąlygos pacientams. Savivaldybė taip pat prisideda prie poliklinikų infrastruktūros gerinimo – šįmet planuojame sutvarkyti Dainavos, Kalniečių ir Šančių padalinių automobilių stovėjimo aikšteles. Taip pat pradėsime projektą, kurio metu bus atnaujinta poliklinikos įranga, o patalpos pritaikytos neįgaliųjų poreikiams. Panašiai Kaune bus plečiamos ir slaugos paslaugos“, – sakė Kauno miesto mero pavaduotoja Rasa Šnapštienė.
Kaip toliau kis darbo užmokestis Kauno miesto poliklinikoje, priklausys nuo susitarimo tarp profsąjungų ir Sveikatos apsaugos ministerijos - kas bus numatyta šakinėje sutartyje. Kol kas nei jos turinys, nei įsigaliojimo terminai nėra aiškūs.