Vilniaus universitetas kartu su kitais partneriais baigė vykdyti projektą „Sveikatos paslaugų kokybės gerinimas, tobulinant odos ir plaučių vėžio diagnostiką IT pagalba“.
Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto specialistai kartu su Nacionaliniu vėžio centru sukūrė specializuotą informacinę sistemą, realizuojančią plaučių vėžio diagnostikos ir pacientų stebėsenos algoritmą remiantis rizikos veiksniais, simptomais ir diagnostinių tyrimų duomenimis. Tai padės tiksliau ir greičiau identifikuoti galimą ligą.
Analogišką sprendimą, besiremiantį panašiais analizės principais ir padedantį diagnozuoti odos vėžį, sukūrė Baltarusijos partneriai. Lietuvių ir baltarusių sprendimai bus integruoti į vientisą informacinį portalą – juo, kaip darbo įrankiu ar žinių ir informacijos apsikeitimo platforma, galės naudotis abiejų šalių medikai.
Atrinktų pacientų duomenys yra kaupiami duomenų bazėje, kurioje nurodomi paciento simptomai, taikyti diagnostikos metodai, radiologiniai vaizdai, atliktų intervencinių procedūrų ir taikytų operacinių gydymų aprašymai, nustatytos patologinės diagnozės. Šie svarbūs ir informatyvūs duomenys į duomenų bazę pateks ir iš Baltarusijos nacionalinio vėžio centro. Sistemoje sukurtos priemonės leis komentuoti ir grupuoti duomenis, juos susieti su diagnozavimo algoritmu, diskutuoti įvairiais profesiniais klausimais, keistis reikšminga patirtimi kovojant su šia klastinga liga.
Sistemos naudotojai yra ir šeimos gydytojai, ir gydytojai specialistai.
Plaučių vėžys – vienas labiausiai paplitusių piktybinių navikų, deja, dažniausiai diagnozuojamas vėlyvosiose stadijose. Ankstyvieji plaučių vėžio simptomai yra nespecifiniai, sunkiai atpažįstami ir neretai priskiriami kitai ligai. O nuo laiku atliktos diagnostikos ir vėžio išplitimo laipsnio priklauso ne tik gydymo metodų efektyvumas, bet ir išgyvenimo prognozė. Statistiniais duomenimis, vos 9 proc. pacientų, nustačius plaučių vėžio diagnozę, išgyvena 5 metus ir daugiau. Plaučių vėžys sudaro apie 13,0 proc. visų naujų vėžio atvejų, tačiau lemia maždaug 19,4 proc. mirčių nuo visų rūšių vėžio.
Projektas buvo vykdomas nuo 2013 m. vasario mėn. iki 2014 m. gruodžio mėn. Į šią veiklą buvo įtraukti VU Matematikos ir informatikos fakulteto dėstytojai, aukštesniųjų kursų studentai, IT specialistai. Techniniam sprendimui panaudotas Matematikos ir informatikos fakulteto superkompiuteris, specializuota programinė įranga rentgeno vaizdo duomenų bylų atpažinimui ir peržiūrai, techninių ir programinių resursų veiklos stebėsenos ir duomenų analizės programinės sistemos.
Projektą „Sveikatos paslaugų kokybės gerinimas, tobulinant odos ir plaučių vėžio diagnostiką IT pagalba“ (Nr. LLB-2-242) vykdė Vilniaus universitetas, Baltarusijos nacionalinis technikos universitetas (projekto valdytojas), Baltarusijos N. N. Aleksandrovo nacionalinis vėžio centras, Vitebsko valstybinis tautų draugystės medicinos universitetas, Lietuvos nacionalinis vėžio institutas. Projektą finansavo ES pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę „Švietimo, sveikatos ir socialinės apsaugos sektorių plėtros skatinimas“.
Vilniaus universiteto informacija