Trečiadienis, 2025.04.09
Reklama

Plaukai bus auginami laboratorijose?

vlmedicina.lt | 2013-12-13 00:02:20

Pirmą kartą JAV ir Jungtinės Karalystės mokslininkai paskelbė, kad sėkmingai išaugino žmogaus plaukus iš dermos papilos ląstelių, kurios buvo paimtos iš donorų folikulų. Manoma, kad nauja plaukų auginimo technika bus daug efektyvesnė ir padės greičiau spręsti dėl įvairių priežasčių plinkančių pacientų problemas.

Viltingi eksperimentai

Statistiniais duomenimis, JAV plinka daugiau kaip 40 proc. 18-49 metų vyrų. Studijos, tyrusios vyrų genomus, nepatvirtino genetinių plikimo priežasčių, t.y. nepatvirtino, kad nuplikimas yra nepagydomas.

Renata Bartusevičienė
Renata Bartusevičienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Bandymai atkurti plinkančią galvos odą vyko keliomis kryptimis: blokuojant prostaglandinus D2, persodinant plaukų folikulus, auginant plaukų folikulus iš kamieninių ląstelių.

Šiuo metu nuplikimas dažniausiai gydomas plaukų folikulus persodinant iš vienos galvos dalies į kitą, paprastai iš šono į priekį arba iš kitų kūno dalių. Šis gydymo būdas padidina plaukų folikulų skaičių nuplikusioje galvos dalyje, tačiau yra ilgas, varginantis ir palieka plačius randus.

Idėja klonuoti žmogaus odos ląsteles, kurios kontroliuoja naujų plaukų folikulų augimą, siekia dešimtmetį. Tačiau ilgą laiką tyrėjus lydėjo nesėkmė. Dermos ląstelės, kurios buvo auginamos įprastinėje audinių kultūroje, pasiekusios tam tikrą skaičių, transformuodavosi į bazines odos ląsteles ir prarasdavo savybę produkuoti plauko folikulą.

Daug kartų keičiant technologiją ir odos dermos auginimo sąlygas pavyko klonuoti donoro dermos ląsteles, indukuojančias naujus folikulus, kurie gali būti persodinami į nuplikusią ar plinkančią galvos odą.

Naujas nuplikimo gydymo būdas buvo aprašytas naudojant eksperimentines peles. Septynių donorų dermos papilų ląstelių mėginiai buvo klonuojami laboratorijoje, po to įsodinami tarp žmogaus odos sluoksnių ir įskiepijami į pelės šoną. Penkiais iš septynių atvejų išaugo nauji plaukų folikulai.

Jei toliau vykstantys eksperimentai bus kliniškai sėkmingi, nauju metodu bus galima gauti didelį kiekį plaukų folikulų ar atnaujinti esamus plaukų folikulus, gydyti ne tik ankstyvos plikimo stadijos vyrus, bet ir moteris, kurioms slenka plaukai. Taip pat pacientus turinčius randinę alopeciją, sunkius nudegimus, kai plaukų folikulų kiekis yra ribotas, o folikulų persodinimas sunkiai pritaikomas.

 Nuplikimas - aktuali problema

Pasak gydytojos dermatologės Renatos Bartusevičienės, nuplikimas yra dažna problema ir ji vis labiau tampa aktuali. „Pastaruoju metu stebime dažnėjančią židininę alopeciją, kai plaukų nelieka tam tikrose galvos zonose. Tokio nuplikimo viena iš priežasčių – stresas, kuris yra daugelio mūsų gyvenimų nuolatinis palydovas. Be to, visuomenėje gajus nerašytas grožio standartas, kad žmogus turi turėti vešlius plaukus. Tas suvokimas plaukus prarandantį žmogų labai slegia”, - sako privačios medicinos įstaigos „DR Klinika” gydytoja dermatologė.

Medikė R. Bartusevičienė vardija ne vieną priežastį, kodėl gali slinkti plaukai ir prasidėti plikimas. „Vyresnio amžiaus vyrus ir moteris dažniau kamuoja androgeninio tipo plaukų slinkimas. Jis gan tipiškai atrodo, nes plaukų nelieka kaktos pakraščiuose. Tokio plikimo priežasčių reikia ieškoti hormonų tyrimuose. Kartais būna vadinamas reaktyvinis plaukų slinkimas – dėl nėštumo, žindymo, patirto didelio streso, bakterinių ar virusinių susirgimų. Toks plaukų slinkimas po kurio laiko praeina, tačiau gali sukelti žmogui daug nepatogumų. Yra paprastesnės priežastys, kurias lengviau pašalinti – tai tam tikrų elementų, pavyzdžiui, geležies trūkumas organizme. Visus pacientus, kurie ateina skųsdamiesi plaukų slinkimu, patikrinu dėl mažakraujystės. Pastaruoju metu atkreipiu dėmesį į cinko, vario ir vitamino D kiekį organizme.   Mano maža atlikta studija parodė, kad 80 proc. moterų, kurios kreipėsi dėl vienokio ar kitokio stiprumo nuplikimo, trūko vitamino D. Tad maisto papildų vartojimas kartais duoda norimą efektą, tik reikia nepamiršti, kad bet kokie maisto papildai turėtų būti geriami ne mažiau kaip 3 mėnesius”, - kalba gydytoja dermatologė.

Gydymas būna ilgas ir brangus

Pasak gydytojos R. Bartusevičienės, šiuo metu taikomas medikamentinis androgeninio tipo nuplikimo gydymas, tačiau jis turi šalutinį poveikį, dėl kurio dažnas vyras atsisako gerti šiuos medikamentus. „Vaisto anotacijoje parašyta, kad šis medikamentas gali sukelti erekcijos sutrikimus. Moterims, turinčioms šio tipo nuplikimą, skiriamos kontraceptinės tabletės. Yra nereceptinis tirpalas odai minosksidilis (Regaine), vyrams skiriamas 5 proc. koncentratas, moterims 2 proc. Jis vartojamas taip pat labai ilgai – porą metų ir turi savus pašalinius poveikius, kuriuos reikėtų įvertinti kartu su mediku”, - sako medikė.

Gydytoja dermatologė pabrėžia, kad pradėjus nuplikimo gydymą, jį teks tęsti visą gyvenimą. Pasak R. Bartusevičienės, jauniems žmonėms iki 30 metų nuplikimo epizodai gali būti vienkartiniai ir jie daugiau nepasikartos, tačiau prasidėjus plikimui po 30 m., su juo teks kovoti visą gyvenimą.

„Mezoterapijos kursas neretai demonstruoja gerus rezultatus, tai geras paskatinimas folikului pradėti augti. Tačiau šis metodas yra skausmingas, nes tai yra tam tikrų mikroelementų, vitaminų, aminorūgščių kokteilio įleidimas po oda. Kursas – 10 procedūrų. Jei žmogus gali sau leisti, mezoterapijos kursą rekomenduojama užbaigti PRP procedūra: paimamas žmogaus kraujas, iš jo specialiai išgauti trombocitai suleidžiami atgal. Tokia procedūra kainuoja apie 2500 litų. Po to rekomenduojama kartą per pusmetį atlikti vadinamąsias palaikymo mezoterapines procedūras. Tai garantuoja, kad plaukai bus vešlūs ir nekamuos nuplikimas”, - kalba gydytoja dermatologė.

Pasak Renatos Bartusevičienės, plaukų auginimo technika iš dermos papilos ląstelių yra labai reikšminga. „Kol kas tai tik tyrimų etapas, tačiau aprašyti rezultatai nuteikia viltingai, belieka laukti tolesnių tyrimo rezultatų”, - šypsosi medikė.

 Šaltinis

  https://www.bbc.co.uk/news/health-24607696, https://www.breakingnewsenglish.com/1310/131025-baldness.html

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Medicinos psichologė paaiškina, kada nerimas tampa sutrikimu ir kaip sau padėti
Nerimas – natūralus ir kiekvienam žmogui būdingas jausmas, kuris padeda susikaupti ir priimti svarbius sprendimus...
Metiniai Lietuvos sveikatinimo įstaigų rezultatai: įžvelgiamas sveikatos turizmo renesansas
Lietuvos sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija skelbia, kad 2024-ieji Lietuvos sveikatinimo sektoriui tapo išs...
Medikai ragina įsisiurbus erkei nevažiuoti į ligoninę
Erkių sezonas prasidėjo – Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) jau gydomi pirmieji pacientai, užsikrėtę erkiniu...
Interlytiškumas – sąvoka, kurios dar nesuprantame
„Esu interseksualus – mano organizmas negamina testosterono“, – toks atviras Eurovizijos laureat...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų