Trečiadienis, 2025.02.05
Reklama

Plautinei hipertenzijai - nauja gydymo galimybė

vlmedicina.lt | 2014-05-05 00:01:26

Jau 2013 metais pristatytas naujas efektyvus preparatas plautinės hipertenzijos gydymui - riociguatas. Dvigubai aklame randozimuotame tyrime šis vaistas pasirodė esąs efektyvus ir ženkliai pagerino ligonių savijautą ir ištvermę.

Geri rezultatai

Studijoje dalyvavo 443 pacientai, daliai jų skirtas placebas, o kiti ligoniai gydyti vaistu, skiriant keletą nevienodų jo dozių.

Pagrindinis vertinimo kriterijus buvo po dvylikos savaičių per 6 minutes nueinamos distancijos padidėjimas. Praėjus tyrime numatytam laikui placebo grupėje stebėtas nueinamo kelio sumažėjimas 6 metrais, o vaistą gavusių ligonių grupėje jis pailgėjo 30 metrų.

Mokslininkė
© Fotolia.com

„Riociguatas yra naujos terapinės grupės vaistas, tirpus guanylatciklazės stimuliatorius. Minėtas klinikinis tyrimas vertino riociguato efektyvumą, saugumą. Tyrimo rezultatai parodė, kad šis vaistas pagerino fizinio krūvio toleranciją, plaučių kraujagyslių rezistentiškumą, sumažino dusulį, pailgino laiką iki ligos paūmėjimo“, - portalui VLMEDICINA.LT patikslino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Pulmonologijos ir imunologijos klinikos gydytoja pulmonologė doc. dr. Kristina Biekšienė.

Šis vaistas yra registruotas JAV, Kanadoje, Japonijoje. Europos Sąjungoje jau gautas pritarimas, galutinio sprendimo dar laukiama. Lietuvoje riociguatas dar neregistruotas.

Reta liga

„Plautinė hipertenzija – tai patologiškai aukštas kraujospūdis plaučių arterijose. Tai reta liga, kurios išsivystymą gali sąlygoti labai platus spektras veiksnių (nuo genetinių ar nežinomų ligų iki plaučių ar širdies susirgimų, sisteminių – autoimuninių ar kepenų ligų)“, - paaiškino K. Biekšienė.

Kristina Biekšienė
Kristina Biekšienė. Kauno klinikų archyvo nuotr.

Sergant plautine hipertenzija, kraujagyslės, išeinančios iš širdies į plaučius, smarkiai susiaurėja ir sustorėja. Šiomis kraujagyslėmis (plaučių arterijomis) kraujas iš dešiniosios širdies pusės patenka į plaučius. Dėl šios priežasties kraujospūdis plaučių arterijose labai pakyla, o dešinioji širdies pusė, norėdama išstumti kraują iš širdies į plaučius, priversta daug stipriau dirbti, dėl to ilgainiui labai nusilpsta.

Gydymas

Gydytojos K. Biekšienės pateiktais duomenimis, šiuo metu aprobuoti gydymui trijų grupių vaistai: endotelino receptorių antagonistai (ambrisentanas, bosentanas, macitentanas), 5-fosfodiesterazės inhibitoriai (sildenafilis, tadalafilis), prostaciklino analogai (epoprostenolis, treprostinilis). Gydymas pradedamas vienos grupės vaistu, o, nesant efekto pridedamas kitos grupės medikamentas.

„Nepaisant skiriamo gydymo mirtingumas nuo šios patologijos išlieka didelis, todėl kiekvieno naujo efektyvaus vaisto įvedimas į klinikinę praktiką yra svarbus“, - pažymėjo K. Biekšienė.

Sergamumas

Bendras sergamumas plautine hipertenzija – 52 atvejai 1 milijonui gyventojų, idiopatinės (kuomet nenustatoma jokia ligą sukėlusi priežastis) plaučių arterijos hipertenzijos registruojama iki 15 atvejų 1 milijonui gyventojų.

8–16 proc. sergančiųjų sistemine sklerodermija pasireikš plaučių arterijos hipertenzijos požymiai. Taip pat 4–15 proc. pacientų, turinčių įgimtą širdies ydą, bei 0,5 proc. sergančių ŽIV infekcija bus nustatoma plaučių arterijos hipertenzija.

Sergančiųjų plautine hipertenzija simptomai dažnai yra nespecifiniai, todėl pas gydytoją ligoniai dažniausiai patenka pavėluotai.

Šaltinis

N. Engl. J. Med 2013 Jul 25;369(4)330-340, HA Ghofrani, N Galiè, F Grimminger, E Grünig, M Humbert, ZC Jing, AM Keogh, D Langleben, MO Kilama, A Fritsch, D Neuser, LJ Rubin


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kur saugu keliauti pavasario atostogoms? Kelios puikios kryptys
Pavasaris – puikus metas leistis atostogų į šiltesnes šalis, kuriose vyrauja šiltas oras ir yra gražūs kraštovaizd...
Masažas – vitaminas kūnui ir sielai
Kasdienybės ritmas neretai mus įsuka į nesibaigiančių darbų ir įsipareigojimų maratoną, kuriame dažnai pamirštame save....
Reforma pavyko – Klaipėdos universiteto ligoninės rezultatai nuosekliai gerėja
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) jau gali džiaugtis įveiktu sėkmingu permainų etapu ir pasiektais reikšmingais rezu...
Nemiga ar miego sutrikimai? Papasakojo, kaip atskirti ir kada kreiptis į specialistus
Naktys, praleistos ne miegant, o būdraujant, rytai, kai jautiesi tarsi sulaužytas, o akyse – lyg žvyro pripilta, i...
Kai laukimas tampa išbandymu: kaip padėti tėvams įveikti nežinią dėl vaiko diagnozės
Laukti atsakymo, kuris gali pakeisti šeimos gyvenimą – vienas sunkiausių etapų tėvams, kurį jie išgyvena, kai krei...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų