Spalio 18-ąją į Plungės rajono savivaldybės Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto posėdį atvykusios Šiaulių teritorinės ligonių kasos (TLK) Kontrolės skyriaus vedėjos Dalios Ozolienės posėdžiautojai klausėsi ištempę ausis ir vienas po kito teikė klausimus.
Pavyzdžiui, ar žinojote, jog operacijai į ligoninę paguldytas žmogus, kuris šalia kitų sveikatos bėdų nelaiko šlapimo, neprivalo pirkti sauskelnių, nes tokias priemones sergančiajam turi parūpinti gydymo įstaiga. Panašu, kad to nežinojo net Plungės rajono savivaldybės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius, garsiai pareiškęs, jog tai neteisėta!
Į posėdį Šiaulių TLK Kontrolės skyriaus vedėja D. Ozolienė buvo kviesta papasakoti apie tinkamą Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų naudojimą išrašant kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones. Omeny turėtas plačiai nuskambėjęs Stonaičių pensionato atvejis, kai Plungės sveikatos centro (PSC) medikai minėtos įstaigos pacientams išrašydavo brangius tvarsčius nuo pragulų, bet tvarsčiai pensionato nepasiekdavo.
Tačiau PSC direktorė Irena Nekrašienė į posėdį neatvyko, tad, trumpai prisiminus šį įvykį, kontrolierė apie PSDF lėšų naudojimą, kompensuojamųjų vaistų išrašymo tvarką, neteisėtai reikalaujamas pirkti priemones papasakojo kiek plačiau.
Kalbant apie vadinamąjį Stonaičių atvejį, D. Ozolienė minėjo, jog Šiaulių TLK dėl kompensuojamųjų tvarsčių išrašymo kontrolę vykdo jau ne pirmus metus. Pastebėję, jog Stonaičių pensionato globotiniams brangių tvarsčių PSC gydytojai išrašo didelius kiekius ir ilgam laikui – net pusmečiui, kontrolieriai nutarė apsilankyti globos įstaigoje. „Kai nuvykome į vietą, neradome nė vieno žmogaus, kuriam būtų užklijuotas minėtas tvarstis. Mums buvo parodytas tik vienas pacientas su pragulomis, kuris buvo apibintuotas paprasta marle“, – prisiminė Šiaulių TLK Kontrolės skyriaus vedėja.
Be abejo, tada buvo atliktas patikrinimas, surinkta medžiaga perduota teisėsaugininkams. Skandalingą valstybės lėšų grobstymą ėmėsi tirti Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. D. Ozolienės žiniomis, bylą jau ruošiamasi perduoti teismui. PSC, pasak Šiaulių TLK atstovės, suskubo grąžinti valstybei pinigus. Tai buvo 72 tūkst. eurų.
Kontrolės skyriaus vedėja akcentavo, jog tik matydamas ligonį gydytojas gali išrašyti kompensuojamąsias medicinos priemones ar vaistus.
Kitas dalykas – žmogus neturi būti varinėjamas. Jei gulėjo ligoninėje, gydytojas, išrašydamas pacientą iš skyriaus, privalo mėnesiui skirti būtinus medikamentus tolesniam gydymui, o ne siuntinėti pas šeimos gydytoją. Net jei žmogus gulėjo ligoninėje dėl kitos ligos, pavyzdžiui – dėl traumos, bet serga cukralige, reikalingą insulino dozę išrašo gydęs gydytojas. Kitas atvejis – šeimos gydytojas siunčia pacientą pasikonsultuoti pas specialistą, šis varo atgal, kad būtų atlikti tyrimai. Siuntimą tyrimams konsultuojantis specialistas turi rašyti pats! „Šeimos gydytojas nėra perrašinėtojas, o žmogus neturi būti siuntinėjamas. Kiekvienas medikas privalo atlikti savo darbą iki galo!“ – pabrėžė kontrolierė.
Svarbu žinoti, kad gydytojas ligoninėje gulinčiam žmogui negali išrašyti medicinos pagalbos priemonių. Kodėl? Nes ligoninė tas priemones pacientui privalo parūpinti pati! Jokių tvarsčių, jokių adatų, jokių lašelinių, net jokių vaistų ar sauskelnių ligoninėje gulintis žmogus pirkti neprivalo! Už tai, kad žmonėms buvo liepta pirkti priemones, Klaipėdos ligoninė, pasak kontrolierės, jau grąžino pacientams pinigus.
Plungės ligoninės direktorius A. Martusevičius negalėjo tuo patikėti. „Bet juk tai neteisėta… Jei žmogui reikalinga apendicito operacija, bet jis nelaiko šlapimo, – negi ligoninė turi patirti išlaidų ir dėl jo socialinių bėdų?“ – klausė jis. Šiaulių TLK Kontrolės skyriaus vedėja kaip kirviu nukirto – būtent taip! Vienareikšmiškai! Viską – net slaugą ir būtinas priemones – sergančiajam turi užtikrinti stacionarinė gydymo įstaiga, ji turi turėti visų adatų ir reikalingų medikamentų. D. Ozolienė akcentavo, jog ligoninė turi teisingai sukoduoti pagrindines ir gretutines ligas, ir už priemones sumokės Šiaulių TLK.
Užsiminus apie visokias priemokas, akcentuota, kad neretai jos taip pat yra neteisėtos. Kontrolės skyriaus vedėja pabrėžė, jog informaciją, už ką ir kiek reikia primokėti, būtina skelbti pacientams matomoje vietoje, o paslaugų kainynas turi būti patvirtintas įstaigos vadovo parašu.
Taigi labai svarbu, kad žmonės patys domėtųsi savo, kaip pacientų, teisėmis ir jas prisimintų, nebijotų apie tai pasakyti gydytojui, o jei kas neaišku, – visada gali skambinti ar rašyti į Šiaulių TLK, kad tuo pasidomėtų Kontrolės skyriaus specialistai.