Klausimas. Po chemoterapijos namuose aplankėme ligonį. Žmogus labai blogai jautėsi – eidamas svirduliavo, jam buvo silpna, gėrė tik vandenį, pykino, beveik nevalgė. Kodėl po chemoterapijos neskiriami jokie vaistai, kad nuimtų pykinimą? Ar jau čia žmogus pasmerkiamas galutinai? Dana.
Atsako Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovas gydytojas onkologas chemoterapeutas Alvydas Česas
Chemoterapiją pacientai toleruoja nevienodai. Vieni jaučiasi gerai ir bemaž neturi pašalinių reiškinių, o kiti gali patirti ženklius reiškinius. Pykinimas, vėmimas yra vieni iš dažniausių reiškinių, kurie pasireiškia po chemoterapijos. Šio simptomo slopinimui skiriami vaistai nuo pykinimo, kuriuos gydytojai onkologai rekomenduoja vartoti. Po 4-5 dienų šie simptomai silpnėja ir vėliau visai išnyksta. Jei simptomai (vėmimas, nuolatinis pykinimas) išlieka ilgiau nei 5-7 dienas, būtina kreiptis į šeimos gydytoją ar gydantį onkologą.
Kita vėmimo priežastis gali būti ir žarnyno nepraeinamumas, opaligė ar su kitomis ligomis susijęs simptomas. Geriausia būtų kreiptis į šeimos gydytoją, o jis nuspręs, ką daryti: siųsti į stacionarą ar konsultuotis su onkologais.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.