Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Policistinių kiaušidžių sindromas: didina cukrinio diabeto, auglių ir net depresijos tikimybę

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-11-07 11:19:00

Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) – viena svarbiausių vaisingo amžiaus moterų hormonų ir medžiagų apykaitos ligų, lemianti androgenų (vyriškų hormonų) perteklių, mėnesinių ciklo sutrikimus, nevaisingumą, kitus organizmo pokyčius ir bloginanti gyvenimo kokybę tiek fiziškai, tiek emociškai.

Moters rankos ant pilvo
Sindromas turi didelę įtaką moterų sveikatai ir gyvenimo kokybei / iStock.com

Susirūpinti reikėtų ir dėl spuogų

Pasak sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ akušerės-ginekologės Vestos Gerulskytės, PKS išsivystymas siejamas su genetiniais veiksniais, kurie, kartu su kitais įgimtais bei aplinkos faktoriais, sutrikdo lytinių hormonų gamybą.

„Aplinkos faktoriai, galintys turėti įtakos sindromo raidai, yra nesaikingas riebalų ir angliavandenių vartojimas, piktnaudžiavimas alkoholiniais gėrimais, mažas fizinis krūvis, brendimo laikotarpio stresas ir (ar) hormonų vartojimas, rūkymas ir kt.“, – aiškina ji.

Šis sindromas pasireiškia mėnesinių ciklo sutrikimu (anovuliacija), vyriškų hormonų pertekliumi (hiperandrogenizmu) ir atsparumu insulinui, o tai veikia kiaušidės funkciją. Sutrikusi ar nevykstanti ovuliacija lemia moters nevaisingumą, ankstyvus persileidimus ar nėštumo komplikacijas.

Taip pat PKS hormonų sutrikimai didina širdies ir kraujagyslių ligų, II tipo cukrinio diabeto, nutukimo, kraujagyslių disfunkcijos, ankstyvos aterosklerozės, dislipidemijos („blogojo“ cholesterolio kiekio kraujyje padidėjimas), hipertenzijos, su estrogenų pertekliumi susijusių auglių (ypač gimdos gleivinės, kiaušidžių) riziką ir net depresijos, obstrukcinės miego apnėjos (miego sutrikimas, kai trumpam sustoja kvėpavimas) riziką bei nerimo ar valgymo sutrikimų išsivystymą. Todėl šis sindromas turi didelę įtaką moterų sveikatai ir gyvenimo kokybei.

„Sutrikęs mėnesinių ciklas, pastojimo problemos, padidėjęs plaukuotumas, padidėjęs odos riebalų išskyrimas ir spuoguotumas, antsvoris – tai dažniausi moterų nusiskundimai sergant PKS. Tačiau vienu atveju gali būti tik vienas simptomas, o kitu atveju visi ar tik kai kurie simptomai.

Tačiau yra trys pagrindiniai diagnostiniai kriterijai – menstruacijų sutrikimai, klinikinis ir (ar) biocheminis hiperandrogenizmas bei ultragarsinis policistinių kiaušidžių vaizdas arba padidėjęs antimiulerinio hormono (AML) lygis, jeigu visos kitos priežastys buvo atmestos“, – pasakoja V. Gerulskytė.

Svarbiausia – sveika mityba ir streso mažinimas

Gydymas skiriamas priklausomai nuo amžiaus ir simptomų gausos, intensyvumo. Medikamentinis PKS gydymas priklauso nuo to, ar artimiausiu metu moteris planuoja nėštumą bei kokie yra vyraujantys nusiskundimai, sako V. Gerulskytė.

„Jeigu nėštumas nėra planuojamas, o pacientę vargina padidėjęs plaukuotumas, nereguliarios mėnesinės, gali būti skiriamos sudėtinės kontraceptinės tabletės. Jeigu jos nepadeda sumažinti plaukuotumo vartojant bent 6 mėnesius, kartu gali būti skiriami ir antiandrogenai – vaistai, mažinantys vyriškų hormonų kiekį.

Sudėtinių kontraceptinių tablečių ir metformino derinys labiausiai tinkamas toms viršsvorio turinčioms pacientėms, kurioms nustatyta cukrinio diabeto rizika arba jau yra pasireiškęs gliukozės netoleravimas“, – kalba gydytoja.

PKS sergančioms moterims ji pataria susirūpinti savo gyvenimo būdu: pakoreguoti mitybos įpročius, fizinį aktyvumą, nusistatyti miego režimą bei valdyti stresą, atsisakyti žalingų įpročių. Taip pat vertėtų vartoti daugiau antioksidantų, polifenolių bei Omega 3 riebiųjų rūgščių, vitamino D, cinko ir magnio su maistu ar papildų pavidalu, inozitolių grupės papildų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Ką daryti, kad medicinos įrangos pardavimų valdymas būtų efektyvesnis?
Medicinos įrangos pardavimų rinka pasižymi griežtais reikalavimais, sudėtingomis tiekimo grandinėmis ir klientų aptarnav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų