Kritiniais atvejais kviečiama greitoji medicinos pagalba ne visada gelbsti žmonių gyvybes – tuo įsitikino temą straipsniui inicijavusi vietos politikė, Tarybos narė Rima Bandzinaitė-Latožienė. Sunegalavusią jos motiną, gauriškę Milę Bandzinienę, greitosios pagalbos medikė atsisakė vežti į ligoninę. Liudininkai teigia, esą ši tik retoriškai paklausė: „Kaip aš paaiškinsiu priimamojo gydytojui, dėl ko ją atvežiau – dėl skrandžio?“ Tik kitą dieną ligoninėn patekusi moteris jau kone tris savaites yra komos būsenos, dėl jos gyvybės kovoja Klaipėdos gydytojai ir dukra R. Bandzinaitė-Latožienė.
Atvykusi felčerė kėlė balsą
Balandžio 11 dieną į Gaurės miestelį atvykusi greitosios medicinos pagalbos felčerė sąmonės netekusios moters nusprendė į ligoninę nevežti – esą čia tik apsinuodijimas maistu. „Tauragės žinių“ redakcijai ligonės dukra Rima Bandzinaitė-Latožienė pasakojo, kad toks sprendimas galimai lėmė tai, kad dabar jos mama yra komos būsenoje.
– Mano mama gyvena Gaurės kaime. Prasidėjo stiprus galvos skausmas, pykinimas, kraujospūdis pakilo iki 200/120, tai su ja gyvenanti neįgali sesuo iškvietė greitąją. Dar vienos kaimynės paprašė, kad pasitiktų atvykstančius medikus ir parodytų jiems, kur sukti, kad nepaklystų. Esu pasibaisėjusi felčerės elgesiu. Mamą pykino, ji vėmė, skaudėjo galvą, atvykus felčerei jau sunkiai orientavosi aplinkoje. O medikės elgesio ir bendravimo su artimaisiais maloniu tikrai nepavadinsi, kalbėjo arogantiškai, net leido sau ir garsiau riktelti, – kalbėjo R. Bandzinaitė-Latožienė.
Medikams atvykus, ligonė, anot dukros, jau sunkiai orientavosi aplinkoje. Pagalbon atskubėjusias dvi kaimynes felčerė esą išvarė iš kambario.
– Felčerė pamatavo mamos kraujospūdį, papurškė į burną vaistų bei suleido virškinimą skatinančių vaistų ir atsisakė vežti į ligoninę. Kai kaimynės pradėjo pasakoti, kad mama daug metų serga hipertonija ir požymiai panašūs į priešinsultinę būseną, felčerė užriko, jog jai geriau žinoti, kas yra ligoniui ir jas išvarė iš kambario. Po viso šito medikė pareiškė, kad jei vėmimas nesibaigs, sesuo gali dar kartą kviesti greitąją. Mama nebevėmė, užmigo... Ją ištiko hemoraginis insultas, kraujas išsiliejo į smegenis. Ir jau kitas greitosios medicinos pagalbos ekipažas ją nugabeno iki ligoninės Priėmimo skyriaus, o iš ten skubiai komos būsenos reanimobiliu vežė į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Atliktos dvi galvos operacijos ir kovojama dėl mamos gyvybės, medikai daug vilčių neteikia, – sunkiai tramdydama emocijas kalbėjo moteris.
Dažna insulto priežastis – padidinto kraujospūdžio liga. Staigus pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimas, pykinimas, vėmimas, karštis ar trumpalaikis sąmonės netekimas. Ūmus ir intensyvus galvos skausmas, atsiradęs be jokios priežasties. Jeigu jūs pats ar artimieji pajuto bent vieną iš šių simptomų – nedelskite. Būtina skubi medikų pagalba. Tik ligoninėje gydytojai suteiks reikiamą priežiūrą, svarbi kiekviena minutė – tokius patarimus rasite, kai ieškosite informacijos apie insulto simptomus.
– Mes ir kreipėmės į medikus pagalbos, bet, deja, mums nepasisekė, tik supykdėme felčerę ir mano neįgali sesuo bijojo dar kartelį trukdyti, todėl kalbu apie tai, kad atkreipčiau visų dėmesį ir noriu paraginti visus – netylėkime, kalbėkime apie tokius atvejus. Netylėkime ir gal išgelbėsime kažkam gyvybę, – ragino viešumon kelti panašius atvejus Tarybos narė.
Išvarė kaimynes iš kambario
Lemtingą vakarą medikų prie pagrindinio kelio laukusi P. P. (vardas ir pavardė redakcijai žinomi – red. past.) tvirtino, kad felčerė balso nekėlė, tačiau elgėsi labai grubiai. O užsiminus, kad tai gali būti insultas, neapsikentė kaimynių buvimo.
– Manęs paprašė, kad išeičiau laukan ir pasitikčiau greitąją bei parodyčiau jiems kelią. Prilėkę jie mane įsisodino į mašiną ir nuvažiavom pas Milę Bandzinienę. Aš iškart sakiau felčerei, kad čia greičiausiai insultas. Bet tada ji man su kita kaimyne pasakė, kad esam ne daktarai ir nesikištume. Tai mes tuomet ir išėjom į kitą kambarį. Bet ligonė tai jau be sąmonės buvo, į nieką nebereagavo, – vakaro įvykius vardijo P. P.
Tiesa, įvykių liudininkė žurnalistei prisipažino, kad stresinėje situacijoje ir pati šiek tiek pasimetė. Anot jos, netoliese gyvena medicinos sesuo, kurios moterys tuokart tiesiog nepagalvojo pasikviesti.
– Seselė gyvena visai ten pat. Nepagalvojom, kad reikia jai skambinti. Mes nežinom, ką ligonei suleido ir nuo ko, o felčerė pasirodė labai jauna. Juk toks kraujo spaudimas aukštas, iškart galima suprasti, kad čia insultas. Man labai skauda širdį, kaip gali žmogus taip nejautriai pasielgti ir nevežti į ligoninę, – medikės nejautrumu stebėjosi M. Bandzinienės kaimynė.
P. P. tvirtino, kad medikams išvykus kaimynės ligonę pervilko naktiniais marškiniais, arbatiniu šaukšteliu sugirdė šiek tiek vandens ir paguldė į lovą. Iki tol praktiškai į nieką nereagavusi moteris esą užmigo. Tačiau kartu gyvenanti neįgali dukra jos ryte nebepažadino.
– Tik kitą rytą, kai jos nebeprižadino, paskambinom seselei ir ji iškvietė greitąją. Bet dar aną vakarą, man šluostant veidą ligonei, buvo akivaizdu, kad ji be sąmonės, – dėstė liudininkė.
Triūsia keliose darbovietėse
Su žurnaliste bendravusi R. Bandzinaitė-Latožienė tvirtino, kad, jos žiniomis, pagal iškvietimą atvyko felčerė Audronė Leonavičienė, kuri, anot pašnekovės, dirba net 3 darbovietėse.
– Ar keliuose darbuose besiplėšantis žmogus gali tinkamai nors vieną darbą atlikti? Ar turi laiko tinkamam poilsiui, kad po to galėtų susikaupti atsakingam darbui? Galų gale, panašu, kad mūsų senyvi tėvai neturi teisės oriai sulaukti pagalbos. Juk net internete surašyti pagrindiniai insulto požymiai, tai gal ši felčerė skaito kitas knygas? Man, kaip Tarybos narei įdomu, ar ir su kitais tauragiškiais taip yra elgiamasi? Gal yra koks nors planas medikams – kiek žmonių galima atvežti į ligoninę, amžiaus cenzas? – svarstė medikės elgesio motyvų nesuprasdama Rima Bandzinaitė-Latožienė. – Man skaudžiausia, kad mūsų visų tėvai, dirbę ir mokėję mokesčius, yra nurašomi, negi jie neturi teisės oriai sulaukti pagalbos? Negi būtina ant jų šaukti, jie juk ir taip kenčia iki paskutinės minutės, ir kai skausmas jau būna nepakeliamas, tik tada patrukdo medikus, bent jau tokia yra mano mama.
Atliks medicininį auditą
Pakomentuoti situaciją paprašėme medicinos įstaigos vadovo Donato Petrošiaus. Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorius taip pat vadovauja ir greitosios medikų brigadoms. Jis patikino spręsiantis situaciją medicininiu auditu.
– Įstaiga skundą gavo balandžio 19 dieną. Reaguodamas į tai, aš įsakymu pavedžiau atlikti neplaninį vidaus medicininį auditą dėl asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybės. Praėjusį ketvirtadienį kalbėjausi su Greitosios medicinos pagalbos slaugytoja ir paprašiau pateikti paaiškinimą raštu. Išvadas pareiškėjai galėsiu pateikti tik gavęs vidaus medicininio audito rezultatus, – laiške rašė D. Petrošius.
Tauragės PSPC direktorius teigė, kad GMP slaugytoja, įvertinusi paciento būklę, priėmė sprendimą atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatytus greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo reikalavimus: suteikti pagalbą įvykio vietoje ar skubiai vežti į stacionarinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos Priėmimo-skubios pagalbos skyrių, kai paciento gyvybei gresia pavojus.
– Medikai renkasi kelias darbovietes dėl finansinės situacijos. GMP skyriaus darbuotojų atlyginimai kilo 2015 ir 2016 metais. Taip pat 2015-aisiais darbuotojai buvo skatinami vienkartiniu priedu. Mūsų įstaigos darbuotojai dirba, kaip leidžia Lietuvos Respublikos įstatymai, įstaigoje grafikai sudaromi nenusižengiant poilsio ir darbo laiko režimui. Aš, kaip įstaigos vadovas, darbuotojams drausti dirbti negaliu, – apie keliose darbovietėse dirbančius medikus kalbėjo D. Petrošius.
Susisiekti su A. Leonavičiene „Tauragės žinioms“ nepavyko.
Kai straipsnis jau buvo parengtas spaudai, redakcija gavo pranešimą, kad M. Bandzinienė mirė.