Sakoma, kad genialūs atradimai visada paprasti. Pasirodo, kad net įspūdingų mokslo atradimų, naujų technologijų ir inovacijų amžiuje komfortą pasiekti galima paprastais būdais.
Viena grėsmingiausių komplikacijų po kepenų vėžio operacijų yra vidinis kraujavimas. Siekiant apsaugoti nuo jo pacientus, rekomenduojamas griežtas lovos režimas bei ribojamas judėjimas.
Dėl šių priežasčių daug lėčiau atsikuria normali žarnyno peristaltika, kurią dar slopina ir pooperaciniu laikotarpiu taikoma narkotinė analgezija (nuskausminimas). Pacientai skundžiasi įvairiu diskomfortu: pilvo pūtimu, pilvo tempimu, sunkia žarnyno dujų evakuacija, o tai neretai komplikuojasi sunkiu žarnų nepraeinamumu. Tokiu atveju didėja paciento vidutinė gulėjimo trukmė stacionare, didėja hospitalinių infekcijų pavojus ir išauga pacientų gydymo kaštai.
Teigiama, kad pooperacinio žarnų nepraeinamumo gydymo išlaidos kasmet JAV sudaro daugiau nei 750 milijonų dolerių.
Korėjoje atlikta studija atskleidė gana paprastą, nebrangų ir patikimą būdą, kuriuo galima sužadinti žarnų peristaltiką po kepenų rezekcijos dėl hepatocelularinės karcinomos. Tas būdas – kramtomosios gumos kramtymas.
Gana nedidelės apimties studijoje pacientai kramtė gumą (be cukraus) tris kartus per dieną po vieną valandą ryte, per pietus ir vakare. Jie kramtė gumą pirmąją ir antrąją pooperacinę dieną. Pradedant trečia pooperacine diena, pacientai galėjo gerti mineralinį vandenį, vaikščioti po 20 minučių, lygiai taip pat tris kartus per dieną kramtydami gumą. Kontrolinę grupę sudarė tie pacientai, kuriems buvo taikoma įprastinė pooperacinė slauga.
Rezultatai parodė, kad pacientams, kramtantiems gumą, žarnų peristaltika po operacijos atsikurdavo daug greičiau nei kontrolinės grupės pacientams. Jie rečiau jautė pilvo pūtimą, tempimą, sausumą burnoje ir kitą diskomfortą. Taip pat jiems rečiau išsivystydavo žarnų nepraeinamumas.
Tyrėjai mano, kad becukrės gumos kramtymas imituoja maitinimosi funkciją. Jis sužadina parasimpatinę nervų sistemą ir tokiu būdu stimuliuoja skrandžio, dvylikapirštės ir storųjų žarnų peristaltiką.
Taigi kramtomosios gumos kramtymas pooperaciniu periodu gali būti nebrangus ir patogus pagalbininkas slaugant pacientus po kepenų rezekcijos operacijų.
Gydytojo gastroenterologo Žilvino Šukio manymu, toks poveikis išties gali būti, nes kramtymas skatina seilių išsiskyrimą ir , matyt, įjungia tam tikrus reflektorinius mechanizmus.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Barbara Boughton.Gum Chewing May Speed Bowel Function After Liver Resection, Medscape Medical News, June 2, 2012.