Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Pošventinė organizmo detoksikacija. Ar tikrai jos reikia?(1)

Daiva Ausėnaitė | 2014-01-04 00:01:20

Po savaitės trukmės persivalgymo, nesaikingo alkoholio vartojimo, nuolatinių linksmybių ir miego stygiaus jaučiamės aptingę, sunkūs, be energijos ir didelio noro dirbti. Šiuo laikotarpiu žiniasklaidoje atsiranda nemažai publikacijų, kaip detoksikuoti organizmą ir atgauti jėgas. Ar tikrai yra ką ir dėl ko detoksikuoti? Ar tikslingai vartojamas pats žodis detoksikacija? Ir kokių metodų nekritikuotų net medikai? Į šiuos klausimus atsako skirtingų sričių gydytojai ir specialistai.

Vaisiai
Po švenčių kartą per savaitę pravartu pasidaryti iškrovos dieną. Algirdo Kubaičio nuotr.

Klinikos „Dietos sistema“ gydytoja dietologė doc. med. dr. Edita Gavelienė

Neišvengiamai šventiniu laikotarpiu maisto būna daugiau, tvarkos valgymo režime, fizinio krūvio mažiau. Ką daryti, kad sugrąžintume kūno formas ir fizinę būklę į buvusį lygį? Patarimas būtų toks – pradėkite laikytis naujametinių pažadų, tai puiki proga pradėti daryti tai, apie ką žmogus dažnai pasvajoja. Visi norime, kad mityba būtų tinkama, kad fizinio aktyvumo būtų pakankamai. Tad siūlau ir pradėti nuo savo dienotvarkės peržiūrėjimo, kad joje atsirastų vieta reguliariems valgymams, kad būtų valgymo režimas. Kiekvieną kartą nuspręskime, koks bus porcijos dydis, ir stengkimės, kad racionas būtų įvairus.

Edita Gavelienė
Edita Gavelienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Manęs dažnai klausia, ar dabar reikėtų įtraukti kokius nors maisto produktus, gal ko nors atsisakyti, gal pradėti kokias procedūras. Bet koks vienkartinis veiksmas neduoda rezultatų. Žmonės mėgsta vartoti žodį detoksikacija, nors tame kontekste jis nelabai tinkamas. Medikai detoksikacijos procedūrą taiko esant organizmo apsinuodijimui. Persivalgymo apsinuodijimu nereikėtų vadinti.

Galima įvesti po švenčių iškrovos dieną kartą per savaitę. Vieną dieną apriboti savo mitybą iki 500-600 kalorijų, maistą reikia išdėlioti taip, kad būtų pusryčiai, pietūs ir vakarienė. Tokią dieną būtina gerti pakankamai vandens ir dar pusę litro viršaus nei įprastai geriama. Didžiausias kalorijų kiekis iškrovos dieną - 1200 kalorijų.

Gydytoja homeopatė Daiva Jakubonienė

Paprastai organizmas gali pats atlikti detoksikaciją, jeigu organai dirba darniai kaip komanda. Gydytojai homeopatai, dirbantys pagal Folio metodiką, patikrina, kuris organas išsimuša iš bendros sistemos. Įsivaizduokime organizmą kaip konvejerį, kur kažkas padedama, kažkas paimama: jeigu kuris organas bus pernelyg aktyvus, o kiti organai dirbs įprastiniu tempu, tai kažko tame organizme liks per daug. Paderinus organus, kad jie veiktų kaip komanda, organizmas pats sugeba pašalinti tai, ko jam nereikia.

Kitas dalykas, mano manymu, itin svarbus – laikytis asmeninio režimo, valgyti maistą, kuris atitinka mūsų prigimtį. Organizmas dirba daug geriau, kai neeikvoja energijos netinkamo jam maisto skaidymui ir šalinimui. Man patinka Ajurvedos mitybos sistema, kuri atsižvelgia, koks yra žmogus, kas jam tinka, kas jį gerai veikia.

Aišku, po švenčių būna tam tikras išsiderinimas, tuomet siūlome pasitelkti homeopatinius preparatus (pavyzdžiui, Nux vomica). Jis padės, kai būna per daug maisto, išgerta per daug alkoholio, kavos, kai perkraunamas skrandis, kai neveikia virškinimo traktas. Kai jaučiamės apsunkę, vertėtų gerti daugiau skysčių ir galima pasitelkti homeopatinius kompleksinius vaistus, kurie suaktyvina per šventes apkrautus ir dabar aptingusius organus. Tai labai tinka žmonėms, kurie dar gerokai iki švenčių yra prisikaupę teršalų, jie dažniau serga, juos kamuoja įvairios alergijos.

Daugelis senųjų medicinos sistemų turi išsamias detoksikacijos programas, kurias dažniausiai taiko keičiantis metų laikams, tuomet taikomasi prie organų ritmologijos, prie gamtos kaitos. Chaotiškai detoksikacija neatliekama.

Lieknėjimo akademijos vadovė Lina Smaidrytė

Iš karto po švenčių pulti valytis organizmą nerekomenduoju, visuomet siūlau pradėti nuo iškrovos dienos. Ją reikėtų daryti ne kitą dieną po persivalgymo, o dar kitą: jei sekmadienį persivalgėte, iškrovos diena turėtų būti antradienis. Iškrovos dienai irgi reikėtų pasiruošti, išvakarėse reikėtų valgyti lengviau virškinamą maistą, pavyzdžiui, daugiau daržovių. Po iškrovos dienos irgi nereikėtų kitą rytą pradėti nuo cepelinų, geriau rinktis lengvai pasisavinamą maistą, košes.

Ryžtis naujametiniam pažadui „šiemet sportuosiu“ galima tą pačią akimirką, kai toks sprendimas jumyse gimsta. Nebūtina iš karto eiti į sporto salę ir kilnoti sunkumus, pradėti reikėtų nuo nedidelių krūvių. Jei žmogus nusprendė bėgioti, pradėti jis gali ir nuo 10 minučių, paskui vis ilginti šį laiką.

Taip pat nereikėtų kilti nuo šventinio stalo ir eiti mankštintis, reikia bent kelias valandas leisti maistui susivirškinti.

Tie, kurie aktyviai gyveno iki švenčių, kartais šventiniu laikotarpiu šiek tiek pamiršta  mankštinimąsi ir sveiką mitybą. Tai gali apie save priminti keliais papildomais kilogramais, tačiau labai nenusiminkite, šie kilogramai kaip greitai užauga, taip greitai ir dingsta. Svarbiausia po šventinio periodo grįžti į buvusį gyvenimo tempą, prisiminti visus sveikus įpročius. Ir kad šventinis periodas netaptų blogu įpročiu, kuris kartojasi kiekvieną savaitgalį.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų