Pirmadienis, 2025.03.31
Reklama

Pradėti lytinį gyvenimą – apgalvotai

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-03-28 11:51:45

Nors Lietuvoje legaliai lytiškai santykiauti paaugliai gali nuo šešiolikos metų, specialistai atkreipia dėmesį, jog vis daugiau paauglių Lietuvoje lytinį gyvenimą pradeda ankstyvame amžiuje. Deja, tik apie trečdalis vaikinų ir penktadalis merginų, pradėjusių ankstyvus lytinius santykius, jaučiasi laimingi. Daugelis jų patiria neigiamų sveikatos, emocinių ir socialinių pasekmių.

Dviese pasimatyme
Dviese / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Tuo tarpu amerikiečių tyrėjai pateikia savo verdiktą – pradėti mylėtis idealiausia sulaukus 18-os.

Rizika plisti lytinėms ligoms

Anot gydytojos akušerės-ginekologės Akvilės Vilkaitienės, šalyje atlikti tyrimai rodo, kad daugiau nei penktadalis visų lytinių santykių turėjusių jaunuolių – vaikai iki penkiolikos metų amžiaus.

Itin ankstyvi lytiniai santykiai, anot specialistės, prasidedantys jau nuo dvylikos, išlieka viena aktualiausiu šių dienų visuomenės sveikatos problemų pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Ankstyva lytinė patirtis pirmiausia susijusi su rizikingu lytiniu elgesiu: nesaugiais lytiniais santykiais, partnerių gausa.

„Esant didelei partnerių kaitai, savaime didėja lytiniu keliu plintančių infekcijų, ŽIV, taip pat neplanuotų nėštumų, daugeliu atvejų ir nėštumo nutraukimų rizika. Rizikingas lytinis elgesys dažnai turi neigiamų socialinių bei psichologinių pasekmių. Dažnai paaugliai ima neigti savo pirmąjį kartą. Jei santykiai įvyko per prievartą ar jų neprisimenant dėl apsvaigimo, kankina savigrauža, nerimas, o pastojus – baimė, nežinomybė, gėda“, – dėsto A.Vilkaitienė.

Be to, Ankstyva lytinio gyvenimo pradžia ateityje gali turėti įtakos reprodukcinei sveikatai: didėja dubens uždegiminių ligų, vaginito, nevaisingumo ar impotencijos tikimybė. „Nevaisingumas gresia, kai lytiškai plintanti infekcija – gonorėja, chlamidiozė, trichomonozė, sifilis, mikoplazmozė, ureaplazmozė ar kt. – nepasireiškia jokiais akivaizdžiais simptomais, simptomai ignoruojami ir infekcija negydoma laiku. Infekcijų skaičius atvirkščiai proporcingas amžiui ir tiesiogiai – lytinių partnerių skaičiui“, – įspėja A. Vilkaitienė.

Kodėl tai daro, nežino

Tiriant paauglių lytinės elgsenos ypatumus, aiškėja tendencija, kad ankstyvas seksualinis gyvenimas anaiptol nesusijęs su laimingu gyvenimu. „Tyrimų duomenimis, tik beveik trečdalis vaikinų ir penktadalis merginų, pradėjusių ankstyvus lytinius santykius, jaučiasi laimingi. Kas penktas vaikinas ir kas dešimta mergina net negali įvardyti, kodėl pradėjo lytinius santykius“, – teigia gydytoja.

Tyrimais patvirtinta, kad ankstyvi lytiniai santykiai sukelia emocinę aklavietę. „Lytinis artumas nesuteikia emocinio artumo ir saugumo jausmo, komplikuoja santykius bei emocinę būseną. Pasak merginų, kurias tenka konsultuoti, vaikinai patiria mažesnį visuomenės spaudimą. Merginos dėl ankstyvų santykių dažniau smerkiamos, nuvertinamos, laikomos pasileidėlėmis, o vaikinai vertinami kaip „kieti“, nes, jų manymu, ankstyva lytinio gyvenimo pradžia – norma. Statistika taip pat tai atspindi: vaikinai tris kartus dažniau nei merginos pradeda ankstyvą lytinį gyvenimą, merginos gi dažniau planuoja lytinio gyvenimo pradžią“, – pasakoja A. Vilkaitienė.

Tyrimais patvirtinta, kad ankstyvi lytiniai santykiai sukelia emocinę aklavietę. „Lytinis artumas nesuteikia emocinio artumo ir saugumo jausmo, komplikuoja santykius bei emocinę būseną. Pasak merginų, kurias tenka konsultuoti, vaikinai patiria mažesnę visuomenės „naštą:. Merginos dėl ankstyvų santykių dažniau smerkiamos, nuvertinamos, laikomos pasileidėlėmis, o vaikinai vertinami kaip „kieti“, nes, jų manymu, ankstyva lytinio gyvenimo pradžia – norma. Statistika taip pat tai atspindi: vaikinai tris kartus dažniau nei merginos pradeda ankstyvą lytinį gyvenimą, merginos gi dažniau planuoja lytinio gyvenimo pradžią“, – sako A. Vilkaitienė.

Pokalbis – tėvų menas

Gydytoja ginekologė Brigita Vaigauskaitė-Mažeikienė pastebi, jog lytinio gyvenimo pradžia priklauso ir nuo brendimo laiko. Paauglių kūnas vystosi ne vienodai, taigi į klausimą reikėtų žiūrėti individuliai. Geriausiai tai aptarti šeimos rate. Kaip tai padaryti – tėvų menas.

„Klausimas apie lytinio gyvenimo pradžią pirmiausiai turėtų būti aptariamas tarpusavyje, tarp tėvų – kas jiems priimtina, atrodo teisinga – ir tada apie tai kalbėti su vaiku. Ne reikalauti, bet pasakyti savo nuomonę, savo šeimos vertybes. Geriausiu atveju turėtų eiti kalba apie meilę, jausmus, pasitikėjimą, kad partneriai turi pažinoti vienas kitą, kad tai būtų abipusiu sutikimu atliekamas veiksmas. Pirmiausiai reikėtų kalbėti apie tai, o paskui apie ribas“, – pataria B.Vaigauskaitė-Mažeikienė.

Amerikiečių siekis – 18-os

Amerikiečių tyrėjai nustatė, jog idealus amžius pradėti lytinį gyvenimą – 18-os. Tai grindžiama, kad būtent tokio amžiaus žmogus laikomas susiformavęs tiek fiziškai, tiek emociškai. Ar būtina iki tokio amžiaus išlikti skaisčiam ir kodėl neverta anksčiau pradėti mėgautis seksu bandė išsiaiškinti mokslininkai.

Amerikiečių tyrėjai sukvietė 5 tūkstančius savanorių nuo 14 iki 25 metų amžiaus. Jie turėjo atsakyti į intymaus pobūdžio klausimus, susijusius su lytiniais santykiais. Anketos buvo išnagrinėtos ir surūšiuotos į grupes.

Pasirodo, kad pusė savanorių lytinių santykių turėjo būdami jaunesni nei 16 metų. Be to, daugumos jų seksas buvo spontaniškas, dažnai apgirtus, be apsisaugojimo priemonių ir su mažai pažįstamu partneriu. Nenuostabu, kad pirmosios nakties įspūdžiai buvo ne patys maloniausi. Kai kurie respondentai prisipažino, kad po pirmojo karto jiems prireikė nemažai laiko, kad vėl galėtų užsiimti seksu.

Kita jaunų žmonių grupė (39 proc.) lytinį gyvenimą pradėjo 16-21 metų amžiaus. Jie pripažino, kad sueičiai ruošėsi iš anksto, galvojo apie apsisaugojimo priemones. 60 proc. šios grupės vaikinų pasirūpino prezervatyvais, o 40 proc. apklaustųjų pažinojo partnerį kelerius metus.

Seksualinės patirties po 21-erių įgijo vos 10 proc. jaunų žmonių. Pasak tyrėjų, vėlai pradėjus lytinį gyvenimą gali susiformuoti nepasitikėjimo savimi kompleksas, taip pat baimė būti išjuoktam.

Tiesa, ankstyvo sekso pasekmės skaudesnės – tai ir nepageidaujamas nėštumas, lytiškai plintančios ligos ar psichologinės traumos.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žirgų terapija – ir vaikui, ir senjorui
Nors žirgo nauda žmogaus sveikatai pastebėta dar Antikos laikais, Lietuvoje ši terapijos forma vis dar skinasi kelią į p...
Celiulitui įveikti ragina pasitelkti kompleksines priemones
Šylant orams, celiulitas tampa vis dažniau aptariama tema – juk duobutės ir nelygumai sėdmenų, šlaunų, pilvo srity...
„Lietaus vaikai" kviečia paminėti autizmo mėnesį
Visame pasaulyje balandis žinomas kaip autizmo supratimo didinimo ir priėmimo mėnuo. Nuo šių metų balandžio 2 d. –...
Aviacinė medicina: 3 dalykai, kurių nežinojote apie pilotų sveikatos patikrinimus
Retas kuris skrisdamas 10 kilometrų aukštyje susimąsto, kokius griežtus medicininius patikrinimus turi praeiti pilotai,...
 Psichologė apie vienišiausius žmones didžiausių bendravimo galimybių laikais
Poetams, išminčiams, atsiskyrėliams vienatvė – tobula būsena gilintis į save ir visatos slėpinius, pajusti transce...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų