Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Praktikos vadovų mokymuose – dalyviai iš visos Lietuvos

Karolina Marcinkevičiūtė | 2014-10-13 15:39:43

Į Lietuvos sveikatos mokslų universitetą (LSMU) pastarąją savaitę rinkosi medikai iš visos Lietuvos. Podiplominių studijų centras ir Anesteziologijos klinika organizavo rezidentų ir klinikinės praktikos vadovų mokymus. Praktinius mokymus vedantys ir su rezidentais dirbantys medikai kursuose „Praktikos vadovų mokymas ir mokymo profesionalumas“ („Teach the teachers - TTT“) klausėsi LSMU dirbančios docentės, Belgrado karo akademijos dėstytojos Vojislavos Neskovič bei kitų universiteto dėstytojų pranešimų, diskutavo ir atliko įdomias užduotis komandose.

Mokymai
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto nuotr.

Anot prof. Andriaus Maco, šie kursai suteikia nemažai naudos dirbant su jaunais gydytojais. Pirmąkart tokiuose kursuose gydytojas dalyvavo prieš trejus metus. „Tiesą sakant, iš pradžių atrodė, kad viską jau turbūt moku, bet buvo labai įdomu sužinoti, ko dėstytojai gali išmokti kursuose.

Man buvo labai naudinga išgirsti ir sužinoti daugiau apie klinikinių įgūdžių vertinimą. Vertinimo sistema per pastaruosius metus pasikeitė. Anksčiau buvo įprasta studentus ir gydytojus rezidentus vertinti pažymiu, tačiau dabar vis populiarėja ne rezultato, o veiksmo, įgūdžių, atlikto darbo ir pastangų vertinimas. Būsimi kolegos turi žinoti savo stipriąsias puses ir tai, ką dar reikia tobulinti“, - įsitikinęs energingas dėstytojas.

Paskaitą lietuviams kolegoms skaičiusi ir diskusiją vedusi rezidentų kursų instruktorė bei žinoma medikė V. Neskovič atvira: „Mokyti medicinos meno – sunkus, tačiau be galo įdomus darbas. Kai buvau jauna gydytoja, vadovas parodė, kaip reikia atlikti tyrimus, kaip jis tai daro ir kaip turėčiau tai padaryti aš. Ir viskas. Anksčiau taip ir buvo. Jei rezidentas padaro klaidą – ji slepiama. Dabar daug dėmesio skiriama pacientų saugumui, jaunų gydytojų rengimui, todėl senieji mokymo metodai liko praeityje“.

Susirinkę kursų dalyviai vienbalsiu tvirtino, jog norint išmokyti vaiką didelių pastangų nereikia, tačiau mokant suaugusį žmogų reikia nepamiršti pagarbos ir argumentų, kuo išmokta informacija ar įgyti įgūdžiai bus naudingi.

„Retas gydytojas šiandien, kai turime tiek pacientų, dokumentų, varginančio ir atsakingo darbo bei mažas algas, apsidžiaugia gavęs rezidentą. Tačiau išmanant mokymo procesą galima nuveikti labai daug“, - sakė dėstymo ekspertė.

Paprašius pašnekovės duoti dažnai pasitaikantį netinkamo mokymo pavyzdį, ji prisiminė atvejį, kurį taiko dėstytojai ir mokytojai visame pasaulyje manydami, jog taip sukuriamas interaktyvus ir produktyvus mokymasis. „Paprastai į mokymus atvykę dėstytojai mano, jog interaktyvumas ir dinamiška mokymosi atmosfera yra sukuriama, kai visi studentai yra klausinėjami paeiliui“, - aiškino V. Neskovič. Tačiau taip sukuriama įtampa, o studentas tegalvoja, kada ateis jo eilė atsakinėti. Ekspertė pataria orientuotis ne į eiliškumą, tačiau į laisvą mokymą. Studentai turi laisvai užduoti klausimus dėstytojui, diskutuoti, paskaitose dalyvauti entuziastingai. „Esu įsitikinusi, jog jei paskaitoje žaidžiama telefonais ir nesiklausoma – tai dėstytojo kaltė. Klausytojus reikia mokėti sudominti“, - kalbėjo viešnia iš Serbijos.

Podiplominių studijų centro dekanas doc. dr.Kęstučio Petrikonio teigimu, tokie kursai universitete bus rengiami ir ateityje. „Kartu su labiausiai šioje sityje patyrusių universiteto dėstytojų pagalba planuojame tokius edukacinius kursus ir seminarus rengti reguliariai. Universiteto institucinį vertinimą atlikę užsienio ekspertai atkreipė dėmesį ir pasiūlė plėsti praktikos bazes mūsų studentams. Be paruoštų kompetentingų vadovų tai neįmanoma“, - kalbėjo doc. dr. K. Petrikonis.

Šie kursai rengiami jau ketvirtą kartą. Visų medicinos sričių instruktorių rengimo kurso tikslas – išmokyti instruktorius modernių teorinių žinių mokymo, žinių ir įgūdžių vertinimo būdų, nukreiptų problemos sprendimo bei diskusijos linkme. Baigę kursą instruktoriai gali mokyti jaunus specialistus ir vyresniuosius rezidentus šiuolaikiškai žvelgti į klinikinius atvejus ir jų sprendimo būdus, naudojant teorines žinias ir sukauptą patirtį. Medicinos krypties ikidiplominėse ir podiplominėse studijų programose praktinis mokymas sudaro didelę studijų laiko dalį, kuri realizuojama sveikatos priežiūros įstaigose. Aktyvus praktikos vadovų dalyvavimas praktinio mokymo procese užtikrina geresnį studentų praktinių įgūdžių įgijimą. Siekiant gerinti praktinio mokymo kokybę būtina nuolat kelti klinikinės praktikos ir rezidentūros vadovų edukacinę kompetenciją, atsižvelgiant į šiuolaikinius efektyvius praktikos mokymo metodus.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų