Nors dar mėgaujamės vasaros malonumais, nenumaldomai artėja rugsėjo 1-oji. Tai primena ir didieji prekybos centrai, skęstantys nuo gausybės mokyklinių prekių. Kaip neapsigauti ir išsirinkti tinkamą kuprinę, sportinę aprangą, vaiko kambario baldus bei sugrįžti prie mokslo metų režimo, konsultuoja Klaipėdos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras.
Kuprinė – ne dėl grožio
Tėvai raginami atsispirti vaikų norui rinktis kuprinę pagal paveikslėlius. Vaikų mėgstami personažai – įvairios princesės, gyvūnai – dažnai būna masalas pirkėjams. „Nei spalvinė gama, nei paveikslėliai nėra pagrindiniai kriterijai, renkantis kuprinę. Žymiai svarbiau, kad ji būtų su reguliuojamo ilgio diržais. Tada užsivilkus paltą ar striukę, diržus galima pailginti, o orams atšilus – sutrumpinti. Kuprinė priglunda prie nugaros ir neleidžia vaikui kūprintis. Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau moksleivio juosmens“, – informavo Visuomenės sveikatos biuro specialistė Rima Leonauskienė.
Anot jos, labai blogai, kai vaikai eina į mokyklas ne su kuprinėmis, bet rankinėmis ant vieno peties. Tokiu atveju patempiami vienos pusės raumenys, dėl to krypsta stuburas. Svarbu ir tai, kad vaikai kuprinėse neštųsi tik tai dienai reikalingus vadovėlius. „Jei pažiūrėtume, ne retai rastume visos savaitės“, – įsitikinusi R. Leonauskienė. Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio kūno svorio. Kad vaikas saugiai pasiektų mokslo įstaigą, būtina prie kuprinės prisegti atšvaitą. Juolab kad 55 proc. Klaipėdos rajono vaikų mokslo įstaigas pasiekia pėsčiomis.
Gresia stuburo iškrypimai
Vaiko kambario baldai turi būti pritaikyti pagal ūgį ir svorį. Atsisėdus kojos turi būti sulenktos 90 laipsnių kampu. Taip pat reikalinga atrama nugarai. Skaitant ir rašant knygos ir sąsiuviniai ant stalo turėtų būti 35–40 cm atstumu nuo akių. „Tokie yra reikalavimai, tačiau labai gaila, kad daugelis tėvų į juos numoja ranka. Vaikai ruošia pamokas ir atsigulę, ir susikūprinę, šalia groja muzika, nuolat zvimbčioja išmanusis telefonas – visko pasitaiko. Susizgrimbama po laiko, kai stuburas jau būna pradėjęs krypti“, – apgailestavo Visuomenės sveikatos biuro direktorė Neringa Tarvydienė ir R. Leonauskienė.
Žemesniųjų klasių mokiniams rekomenduojama žiūrėti televizijos laidas ne ilgiau kaip 1 valandą, vyresniųjų – 1,5 ir aukštesniųjų – 2 valandas per parą. Televizijos laidas rekomenduojama žiūrėti ne dažniau kaip 2-3 kartus per savaitę. Mokyklinio amžiaus vaikams prie kompiuterio rekomenduojama dirbti 1-2 valandas per savaitę. Darbą kompiuteriu būtina baigti ne vėliau kaip valandą iki miego ir gerai išvėdinti patalpą.
Sumuštinius keiskite košėmis
Kad vaikas gerai jaustųsi ir pasiektų puikių mokymosi rezultatų, būtinas dienos režimas. Pradinių klasių mokinys 22 val. jau turi miegoti. Miegas nuo 22 iki 24 val. yra pats naudingiausias, jis atstoja 4 val. miegą. Olandijoje, Brazilijoje, Didžiojoje Britanijoje buvo atlikti tyrimai, pagal kuriuos nustatyta, kad mažiau miegantys vaikai rizikuoja turėti antsvorį, be to, tai kenkia širdies ir kraujagyslių sistemai, didina hipertenzijos pavojų. Nuolatinis neišsimiegojimas neigiamai veikia vaikų nervų sistemą, lemia prastesnius mokslo rezultatus.
Mamos raginamos netingėti ir atsikelti anksčiau ryte, kad vaikams išvirtų kruopų košės. Anot Visuomenės sveikatos biuro atstovių, tai būtų energijos užtaisas visai dienai. Sumuštinius reikėtų pamiršti. Deja, būna, kad mokiniai į pamokas ateina ir nevalgę pusryčių ir net nenusiprausę. „Daugiau asmens higienos problemų yra kaimuose, vaikai pamiršta ir nusiprasti, ir drabužius pasikeisti. Vis dar stinga supratimo, kurie drabužiai skirti žaisti kieme ir kurie – eiti į mokyklą. Tose švietimo įstaigose, kur yra uniformos, situacija geresnė“, – pastebėjo R. Leonauskienė. Ji akcentavo, kad vaikams reikalinga ir speciali sportinė apranga. Ji turi būti lengva ir patogi. Sportinius batelius reikia nešiotis atskirame maišelyje, vėliau juos parsinešti ir išvėdinti. Jokiu būdu negalima tos pačios avalynės avėti klasėse. Sportinę aprangą reikia po kiekvienos kūno kultūros pamokos skalbti. „Atrodo elementaru, tačiau daliai rajono gyventojų šie įpročiai vis dar svetimi“, – tvirtino pašnekovės.
Agnė Adomaitė,