Antradienis, 2025.04.15
Reklama

Prieš mokslo metus – vizitas pas gydytoją

vlmedicina.lt | 2013-08-22 09:21:14

Iki naujų mokslo metų lieka vis mažiau laiko, todėl visuomenės sveikatos specialistai ragina iš anksto pasirūpinti vaikų sveikata ir nepamiršti vakcinacijos naudos.

Rašo
Aušrinės Sinušaitės nuotr.

Kiekvienais metais iki rugsėjo 15 d. mokiniai turi pasitikrinti sveikatą ir pateikti atitinkamos formos Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a). Nuo š. m. gegužės 22 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. gruodžio 24 d. įsakymu Nr. V-951 patvirtinta statistinė apskaitos forma Nr. 027-1/a „Vaiko sveikatos pažymėjimas“ (Žin., 2013, Nr. 52-2611). Atkreipiame dėmesį, kad ši forma papildyta nauju punktu „Dantų ir žandikaulių būklės įvertinimas“, tad dantų būklę turi įvertinti gydytojas odontologas.

Profilaktiškai tikrintis sveikatą turi visi vaikai iki 18 metų. Išduotas vaikų sveikatos pažymėjimas galioja metus. Taip pat reikia atminti, kad vaikai, pradedantys lankyti ikimokyklinio ugdymo įstaigą ir vėliau kiekvienais metais turi pateikti nustatytos formos Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027 1/a).

Šeimos gydytojas įvertins vaiko ūgį, svorį, kūno masės indeksą, kraujo spaudimą, regą, klausą, kraujotakos, kvėpavimo, odos ir kitų organų bei jų sistemų funkcinę būklę. Radus pakitimų vaikas siunčiamas pas atitinkamos srities specialistą konsultacijai arba tyrimams. Tėvai turi atkreiptį dėmesį, kad gydytojas nurodytų kokią fizinio ugdymo grupę vaikas galės lankyti. Taip pat turi būti nurodytos rekomendacijos, jei mokinys turi sveikatos sutrikimų: dėl mitybos, fizinio krūvio, regos, vengtinų alergenų ir kt.

Centro duomenimis, praėjusiais metais Panevėžio apskrityje 15 proc. tikrintų mokyklų ne visi vaikai buvo pateikę informaciją apie profilaktinį moksleivių sveikatos patikrinimą.

Tėvai ar jų globėjai turi pasirūpinti vaikų sveikata ir nepamiršti jų paskiepyti. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (Žin., 2008, Nr. 1-27) naujagimiai, kūdikiai ir vaikai skiepijami valstybės lėšomis nuo dešimties infekcinių ligų. Jame nurodyta, kuriame amžiuje geriausia skiepyti, kad organizme laiku susiformuotų imunitetas.

Visus 6–7 metų vaikus reikia pakartotinai paskiepyti nuo kokliušo, difterijos, stabligės. Taip pat šio amžiaus vaikams reikalinga pakartotina vakcina nuo poliomielito ir tymų, epideminio parotito bei raudonukės. Pagal Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro įsakymą Nr. 399 „Dėl tuberkulino mėginių atlikimo“ (Žin., 2002, Nr. 80-3467) asmens sveikatos priežiūros įstaigos 7 metų vaikams atlieka tuberkulino mėginį, kuris padeda nustatyti užsikrėtimą tuberkuliozės mikobakterijomis.

Nuo tymų, epideminio parotito bei raudonukės skiepijami ir 12-os metų amžiaus vaikai, jeigu jie nebuvo skiepyti 6-7 metų amžiaus.

15-16 metų vaikai pakartotinai skiepijami nuo difterijos ir stabligės, nes imunitetas šioms ligoms išlieka 10 metų, todėl, norint užtikrinti patikimą apsaugą, kas dešimtmetį reikia pakartotinai pasiskiepyti.

Panevėžio visuomenės sveikatos centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Reabilitacijos gydytojas: reabilitacija yra juodas darbas, bet jis išlaisvina iš skausmo
„Pacientai privalo įdėti daug pastangų, sunkiai dirbti fiziškai, o mes dirbame juos motyvuodami ir įtikindami, paa...
Gydytojas psichiatras apie depresiją be antidepresantų
Greitai susirandame informaciją, greitai atsiduriame kitame pasaulio krašte, greitai atliekame darbus, greitai susipažįs...
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų