Lauramedis (Laurus nobilis, sanskritu Tamalapatra) - amžinai žaliuojantis galingas medis, užaugantis iki 9 metrų aukščio. Laurų lapai – visiems nuo vaikystės pažįstamas prieskonis, kurį rasdavome barščiuose,išgriebdavome, nulaižydavome ir išmesdavome.
Norintiems palaikyti gerą sveikatą Ajurvedos gydytojai rekomenduoja šviežius ar džiovintus lauro lapus naudoti patiekaluose kasdien.
Lauro lapų skonis aštrus, kartus, rišantis. Pagal Ajurvedą, jie didina pita došą ir mažina vata, kapha.
Kaip prieskoniai naudojami švieži ir džiovinti laurų lapai, vaisiai, laurų lapų milteliai. Laurų lapai ypač dera rūgščiuose padažuose ir užpiluose, taip pat dedami į sriubas. Puikiai dera su burokėliais, pupelėmis, kopūstais.
Laurų lapų, priklausomai nuo patiekalo kiekio, dedama 1-2 ar 3-4 lapeliai. Įdėjus laurų lapus į patiekalą, puodą būtina uždengti, kad neišgaruotų laurų lapų eterinis aliejus, o iš paruošto patiekalo laurų lapai išimami.
Geros kokybės lauro lapai vertinami ne pagal stiprų aromatą, o pagal šviesią žalią spalvą. Taisyklė, kurios reikia laikytis: kuo žalesnė spalva, tuo geresnė kokybė.
Laurų lapai laikomi hermetiškame inde standžiai suspausti, sausoje tamsioje vietoje.
Šventas medis
Graikijoje laurų lapais puošdavo namus – lauro lapų skleidžiamas aromatas atšviežindavo patalpų orą. Laurų lapų šakeles įsiūdavo į lovų čiužinius, kad sapnuotųsi pranašiški sapnai.
Sklandė legenda, kad laurų lapai apsaugo nuo žaibo. Žinomas faktas, kad didysis Romos imperatorius Tiberijus siaučiant griaustiniui užsidėdavo ant galvos laurų lapų vainiką.
Laurai Graikijoje buvo šventas medis – jo vainikais puošdavo nugalėtojų galvas. Ši tradicija išliko iki šių dienų, pavyzdžiui, sporto nugalėtojus papuošti jei jau ne laurų, tai bent jau ąžuolo lapų vainikais. Iš čia ir kilęs žodis – laureatas – „vainikuotas laurais“.
Laurų lapai buvo naudojami vandeniui, kuriuo didikai apsiplaudavo rankas prieš valgį, aromatizuoti.
Sveikatinančios savybės
Laurų lapų vertė neįkainojama. Jo sudėtyje yra eterinių aliejų – net 4,5 proc., acto, valerijono ir kaprono rūgščių.
Laurų lapų nuoviras gerina virškinimą, kelia apetitą, teigiamai veikia visų vidaus organų veiklą. Laurų lapų eterinis aliejus naudojamas ir parfumerijos pramonėje, gaminant kvepalus ir muilus.
Hipokratas lauro aliejų rekomenduodavo naudoti nuo stabligės, o lapų nuovirą - mažinti gimdymo skausmams. Galenas naudojo lauro lapus šlapimo takų akmenligei gydyti. Avicena teigė, kad laurų lapai mažina sąnarių skausmus, malšina įtampas, dusulį, padeda išvaryti akmenis iš inkstų ir kepenų.
Lauro lapai padeda gydant nervinį susijaudinimą, kepenų ir skydliaukės navikus, sąnarių skausmus, vidurių dieglius.
Jie naudojami įtrynimams esant reumatui, paralyžiams, peršalimo ligoms, niežams, astmai, gripui, viršutinių kvėpavimo takų katarui, zvimbimui ausyse. Įkandus nuodingiems vabzdžiams – širšėms ir bitėms padeda lauro lapų kramtymas.
Lauro lapai stimuliuoja seilių išsiskyrimą, gerina virškinimą, turi švelnų migdantį ir atpalaiduojantį poveikį.
Esant paralyžiui, galima daryti lauro lapų trauktinę su linų sėmenų ar saulėgrąžų aliejumi trynimams.
Lauro lapų dūmai gerai atbaido uodus, moskitus, skruzdes.
Nėščiosioms lauro lapų geriau nevartoti.
Lauro lapai - puikus tonikas galvos odai ir plaukams, skatina plaukų augimą, neleidžia atsirasti pleiskanoms, mažina uždegimus ir skatina randų absorbciją.
Receptai
Sąnarių ligoms, traukuliams, paralyžiui gydyti 30 g smulkiai supjaustytų lauro lapų reikia užpilti 200 g linų sėmenų arba saulėgrąžų aliejaus, palaikyti šiltai 10 dienų (arba 1 val. verdančio vandens vonelėje), nukošti ir nuspausti. Vartoti įtrynimams.
Sąnariams išvalyti 5 g lauro lapų virti 5 minutes 300 ml vandens. Laikyti termose 4-5 valandas. Nupiltą skystį išgerti mažais gurkšneliais per 12 valandų (negalima išgerti visko per kartą). Ir taip 3 dienas. Po savaitės gydymo kursą pakartoti. Gydymosi metu maitintis tik vegetariškai. Valyti sąnarius pirmais metais reikia kas ketvirtį, paskui – vieną kartą metuose.
Lauro lapų nuoviras padeda sergant inkstų nepakankamumu. 1 arbatinį šaukštelį lapų su 2 stiklinėmis vandens virti ant stiprios ugnies 5 minutes. Palaikyti 2 valandas ir vartoti nuovirą po 1 valgomąjį šaukštą 2 kartus per dieną.
Parengė Žilvinas Užkuraitis