Mokslininkai aktyviai ieško vaistų, kurie pagreitintų sveikimą po insulto. Gali būti, kad šis vaistas jau yra išrastas ir jį vartoja milijonai amerikiečių. Populiarus jis ir Lietuvoje.
Žiurkės, kurioms buvo skiriamos nedidelės dozės populiarių migdomųjų vaistų zolpidemo, po insulto atsigavo daug greičiau už tas, kurios gavo placebą, - skelbia newscientist.com.
Tyrėjai teigia, kad eksperimentą reikėtų pakartoti kitose laboratorijose ir tik po to pradėti klinikinius tyrimus. Tačiau atradimas teikia daug vilčių dabartinėje desperatiškoje situacijoje ieškant vaistų nuo insulto.
Insulto metu užsikemša galvos smegenis maitinančios kraujagyslės, sutrikus smegenų kraujotakai pažeidžiamas smegenų audinys. Smegenų audinio atsikūrimas yra ilgas procesas, trunkantis kelis mėnesius. Deja, daugeliui žmonių visiškai atkurti smegenų audinio neįmanoma net taikant įvairius gydymo metodus bei fizioterapines priemones.
JAV Stanfordo universiteto mokslininkas, vadovavęs tyrimui, Gary Steinberg pabrėžia, kad šių migdomųjų sudėtyje esančios cheminės medžiagos gali suaktyvinti nervinius impulsus smegenyse ir taip pagreitinti sveikimo procesą.
Žiurkėms dirbtiniu būdu buvo sukeltas insultas. Pastebėta, kad tos, kurioms buvo skirta zolpidemo dozė - šiek tiek mažesnė nei būtų reikalinga užmigti, daug greičiau pastebėjo ir nusiėmė prie jų letenos priklijuotą juostelę nei tos žiurkės, kurioms buvo skirtas placebas.
Tolesniuose tyrimuose su gyvūnais bus siekiama nustatyti vaisto dozavimą ir vartojimo laiką. Anot jo, JAV maisto ir vaistų administracijai (FDA) palankiai įvertinus tyrimo rezultatus, galima tikėtis greitų klinikinių tyrimų, kuriems jau pradedama ruoštis dabar.
Pašalinis poveikis
JAV šis migdomasis vaistas, pardavinėjamas nuo 1993 metų, yra įprastas milijonams amerikiečių, kenčiančių nuo nemigos. Tačiau pastebėtas vaisto šalutinis poveikis sukėlė rimtų nuogąstavimų.
2013 metais buvo patikslinta šio vaisto rekomenduojama dozė nemigai gydyti. Mat buvo pastebėta, kad vaisto vartojimas sumažina vairuotojų budrumą ryte. 2010 metais buvo užfiksuota per 20 tūkstančių eismo įvykių, kuriuos sukėlė šios grupės migdomuosius vartoję vairuotojai. Be to, kai kurie vaisto vartotojai pranešė, kad ryte jie negalėjo atsiminti, kad naktį rašė SMS žinutes, valgė ar užsiiminėjo seksu.
Tačiau yra užfiksuota ir tokių atvejų, kuomet šių migdomųjų vartojimas padėjo žmonėms atsigauti iš aptemusios sąmonės būsenos. Praėjus valandai po vaisto vartojimo tokie ligoniai gebėjo aiškiau suprasti jiems pateikiamus nurodymus, išreikšti savo mintis ir pan. Deja tokie atvejai buvo labai reti – 4 atvejai iš 84.
Nervinius impulsus atkuriantis zolpidemo poveikis bus tiriamas ir toliau, pasitelkiant platesnį respondentų skaičių.