Klausimas. Kokius vaistus ar gydymą galima pritaikyti žmogui nuo alkoholizmo? Dirba tolimųjų reisų vairuotoju, namie negeria, išvažiavęs į Europą geria, kasmet keičia įmonę, praranda teises. Tai tęsiasi jau daug metų. Kelis kartus kodavosi, nepadeda. Gal yra rimtesnis gydymas, kur kreiptis? Rita.
Atsako Vilniaus priklausomybės ligų centro direktorius gydytojas psichiatras dr. Emilis Subata
Priklausomybės nuo alkoholio sindromas (anksčiau medicinos terminologijoje vadintas alkoholizmu) yra lėtinė liga, kuriai būdingos ligos remisijos ir recidyvai. Priklausomybės sindromas pasireiškia tuo, kad asmuo nevisiškai kontroliuoja alkoholio vartojimo intensyvumą ir trukmę (tuo skiriasi nuo sveikų žmonių). Todėl intensyvus alkoholio vartojimas gali užsitęsti keletą dienų, savaičių ar mėnesių. Ilgalaikį alkoholio vartojimą palaiko ir būdinga šiai ligai abstinencijos būklė (drebulys, širdies plakimas, kraujospūdžio padidėjimas, nemiga, baimė ir nerimas), kurie suintensyvėja, kai asmuo bando sumažinti alkoholio vartojimą ar liautis vartojus.
Mokslininkai mano, kad didžiąja dalimi (apie 60 proc.) priklausomybės nuo alkoholio susiformavimą, kitaip tariant - tam tikrus galvos smegenų veiklos sutrikimus, nulemia paveldimi genai. Tokios pažeistos smegenys teikia prioritetą alkoholio vartojimui kitų gyvenimo aspektų sąskaita, to nesuvokiant pačiam žmogui. Dar vienas bruožas – pakitusios smegenys gali likti visam likusiam gyvenimui ir asmeniui gali nepasisekti susigražinti alkoholio vartojimo kontrolę.
Nors didžioji dalis žmonių vartoja alkoholinius gėrimus, priklausomybė susiformuoja Lietuvoje maždaug kas 10-am vyrui ir kas 50-ai moteriai. Įpročiai, kuriuos formuoja aplinka, taip pat yra svarbūs. Aplinkoje esant gausaus alkoholio vartojimo įpročiams, tikimybė, kad bus paveiktos žmogaus smegenys ir atsiras priklausomybės sindromas, yra didesnė. Priklausomybės nuo alkoholio išsivystymas ir gydymas tuo panašūs į kitas lėtines ligas, kurias nulemia tiek genetiniai, tiek ir elgesio, sąlygoto aplinkos, faktoriai, pvz., į cukrinį diabetą, padidėjusio kraujospūdžio ligą, bronchinę astmą.
Visų lėtinių ligų, tarp jų priklausomybės nuo alkoholio, gydymo esmė – radikalus elgesio keitimas siekiant išvengti atkryčių. Tam pacientui reikia išmokti atpažinti ir vengti faktorių, kurie provokuoja atkryčius. Akivaizdu, kad nei cukrinio diabeto, nei padidėjusio kraujospūdžio, nei priklausomybės nuo alkoholio vien „kodavimu“, moralizavimu ar bausmėmis išgydyti nepavyks. Taip pat ir pasakymas pacientui „susiimk ir nustok gerti“ prilygsta gydytojo paliepimui pacientui, kurio kraujospūdis aukštas, susimažinti savo kraujo spaudimą.
Radikaliai pakeisti elgesį ir išmokti išvengti atkryčių gali padėti gydytojo ar kitų specialistų patarimai ir naujų savistabos ir elgesio įgūdžių treniravimas. Lietuvoje tam palankiausia aplinka yra 4 savaites trunkančiose vadinamosiose stacionarinėse „Minesotos“ programose. Šios veikia Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos priklausomybės ligų centruose jau per 20 metų, sėkmingai jau suteikta pagalba tūkstančiams pacientų. Į jas reikia ateiti nutraukus alkoholio vartojimą. Kadangi Jūsų minimas asmuo vairuotojas, jis gali pasirinkti gydytis neatskleisdamas asmens tapatybės, kaip numatyta Lietuvos teisės aktuose. Esant stabiliai remisijai, tikėtina, kad gydytojai, tuo įsitikinę, leis vairuoti automobilį.
Šalia naujų elgesio įgūdžių treniravimo, gydytojas gali paskirti vaistus, kurie veiksmingai prisidės prie atkryčio tikimybės sumažinimo. Šiuo metu Lietuvoje galima įsigyti kelių rūšių pagal veikimo pobūdį ir kainą vaistų, kurie stabdo ligos atkrytį. Kai kurie priklausomybės ligų centrai turi galimybę skirti kai kuriuos vaistus nemokamai pacientams, draustiems sveikatos draudimu. Svarbiausia pacientams ir artimiesiems - neužmiršti, kad priklausomybė nuo alkoholio gali atsinaujinti po kelių ar keliolikos metų. Todėl elgesio keitimas ir specialistų priežiūra, kontaktas su savigalbos grupėmis turi trukti ne pusvalandį ir ne savaitę. Priklausomybės nuo alkoholio sindromo, kaip ir kitų lėtinių ligų gydymui, t. y. naujų elgesio įgūdžių įgijimui, gali prireikti mėnesių ir metų.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.