Kai kalbame apie priklausomybę nuo rūkymo, omenyje turime priklausomybę nuo svarbiausio cigarečių komponento nikotino. Tačiau kaip kitos sveikatai žalingos medžiagos, kurių apstu cigaretėje? Ar tik nikotinas sukelia priklausomybę? Gal tokių medžiagų yra ir daugiau, tik niekas apie jas nešneka?
Harvardo universiteto mokslininkai tikina, kad ne tik nikotinas mus padaro priklausomus nuo dūmelio. Šįkart daugiau dėmesio jie skyrė pirazino grupės cheminiams dariniams, kurių gausu net „light“ vadinamose cigaretėse ir netgi e-cigaretėse.
Nustatyta, kad pirazino dariniai gali padidinti nikotininę priklausomybę. Kur tai turėtų vesti? Ogi į griežtesnius pirazino darinių kiekio apribojimus tiek įprastose, tiek e-cigaretėse ir platesnį visuomenės švietimą.
Kol kas patvirtinta iki 600 skirtingų priedų cigaretėse, neaišku, ar tai visi papildomi komponentai. O pirazino darinių funkcija – išryškinti skonį ir kvapą, slypintį tabako dūme. Cigarečių gamintojai teigia, jog šios medžiagos dūmui suteikia sodrų kakavos, riešutų, kukurūzų kvapą ir pagerina dūmo skonį.
Ir nors šios medžiagos naudojamos ir maisto pramonėje ir gali būti saugios jas valgant, situacija jas sudeginus ir įkvėpus gali būti kitokia. Mat iš daugybės cigaretėje esančių komponentų, jiems sudegus, susidaro vis kitokie junginiai, kurių kiekvieną reiktų ištirti. Štai bent jau susidarę pirazino dariniai, manoma, turi įtakos nikotininei priklausomybei ir skatina ją.
Aiškindamiesi pačią nikotininę priklausomybę, mokslininkai nustatė, kad nikotinas skatina dopamino išsiskyrimą. O dopaminas – malonumų, geros nuotaikos ir pakylėjimo hormonas smegenyse.
Harvardo universiteto mokslininkai surinko įvairią informaciją iš cigarečių gamintojų ir pradėjo tyrinėti, kaip kitos papildomos cigarečių medžiagos prisideda prie nikotininės priklausomybės. Nors niekur nedokumentuojama apie kitas cigaretėse esančias ir priklausomybes sukeliančias medžiagas, laboratorijoje atrastas minėtas pirazinas. Pirazino dariniai pasiekia jutiminius receptorius. Didelė dalis jautrių receptorių yra ant nosies gleivinės. Pasiekus receptorius, formuojamas signalas į nervų sistemą. Taip prie nikotino malonių poveikių nervų sistemoje prisideda ir pirazino darinių poveikis. Formuojama stipresnė priklausomybė ir mesti cigaretes darosi vis sunkiau.
Šaltinis:
Alpert HR, Agaku IT, Connolly GN. A study of pyrazines in cigarettes and how additives might be used to enhance tobacco addiction. Tobacco Control. 2015.