Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pacientei buvo pašalintas didelis gerybinis storosios žarnos navikas – be jokio pjūvio ir be tradicinės chirurgijos. Tai – reikšmingas proveržis minimaliai invazyvios medicinos srityje ir nauja galimybė vilniečiams gauti pažangų gydymą.
„Iki šiol pacientams, kuriems buvo nustatyti gerybiniai gleivinės struktūriniai ar 0 stadijos pakitimai, Vilniuje dažnai būdavo taikomos sudėtingesnės invazyvios operacijos, reikalaujančios ilgesnio sveikimo laikotarpio. Džiaugiuosi, kad šiandien Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje turime galimybę pasiūlyti inovatyvesnį, pacientui palankesnį gydymą. Suburta profesionali komanda, nuolat keliamos medikų kompetencijos ir atnaujinama įranga leidžia užtikrinti reikšmingą kokybinį pokytį – visų pirma mūsų pacientams. Procedūra, kurią sėkmingai atliko mūsų ligoninės specialistai, reikalavo ne tik specialios įrangos, bet ir išskirtinio pasiruošimo – ši endoskopinė intervencija yra techniškai sudėtingesnė nei daugelis kitų mūsų įstaigoje taikomų minimaliai invazinių metodų“, – apie pirmąją tokią procedūrą Vilniaus mieste kalba Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorė dr. Aušra Bilotienė Motiejūnienė.
Navikas pašalintas be pjūvio – endoskopu
Operaciją atliko gydytojas chirurgas-endoskopuotojas Marius Lasinskas su komanda, bendradarbiaudami su chirurgu gastroenterologu Justinu Biručiu. Procedūros metu, naudodami pažangų aukštos raiškos vaizdo endoskopą ir specialius instrumentus, medikai galėjo tiksliai pašalinti naviką per visus žarnos sienelės sluoksnius – be jokių pjūvių ar randų.
Pacientė operacijos metu nejautė jokio skausmo – procedūra buvo atliekama pritaikius bendrą nejautrą. Po operacijos ji greitai grįžo į įprastą gyvenimo ritmą, išvengdama ilgo ir skausmingo gijimo laikotarpio.
Privalumai pacientui – akivaizdūs
„Ši novatoriška technika turi daugybę privalumų pacientams. Pavyzdžiui taikant šį metodą, vietoj rezekcinės storosios žarnos operacijos, į vidų patenkama per nedidelis natūralias kūno angas, naudojant endoskopinę įrangą. Tai reikšmingai sumažina aplinkinių audinių pažeidimą, pooperacinio kraujavimo riziką ir infekcijų tikimybę. Pacientai patiria žymiai mažiau skausmo po procedūros, grįžimas į normalų gyvenimą yra spartesnis. Daugeliu atvejų pacientai gali būti išrašyti iš ligoninės per vieną ar kelias dienas po endoskopinės procedūros, lyginant su gerokai ilgesniu stacionariniu gydymu po žarnos dalies pašalinimo operacijos“, – privalumus įvardija M. Lasinskas.
Endoskopinė navikų šalinimo procedūra ypač naudinga tiems, kuriems dėl kitų sveikatos būklių chirurginė operacija būtų rizikinga. Naujoji metodika ypač svarbi prevencijai – anksti pastebėjus gerybinį darinį, jį galima pašalinti dar prieš jam virstant piktybiniu.
Svarbus žingsnis į priekį
Storosios žarnos vėžys išlieka viena dažniausių onkologinių ligų, kasmet nuo jo miršta daugiau nei 800 žmonių Lietuvoje. Pastebima tendencija, kad storosios žarnos vėžys „jaunėja", t.y., vis daugiau atvejų diagnozuojama jaunesniems nei 50 metų žmonėms. Nors ankstyvose stadijose nustatytą vėžį galima sėkmingai išgydyti 9 iš 10 pacientų, deja, bet daugiau nei 60 procentų storosios žarnos vėžio atvejų šalyje nustatoma jau pažengusiose stadijose, kai gydymas yra mažiau efektyvus.
„Mūsų nuolatinis tikslas yra aktyviai ieškoti ir diegti pažangiausius, mokslo įrodymais pagrįstus gydymo metodus, kurie būtų kuo mažiau invazyvūs ir kartu kuo efektyvesni mūsų pacientams. Ši konkreti procedūra aiškiai parodo, kad net ir sudėtingus, didelius darinius žarnyne galima sėkmingai pašalinti be didelės chirurginės intervencijos, o tai tiesiogiai reiškia žymiai greitesnį ir lengvesnį atsigavimą bei reikšmingai geresnę pacientų gyvenimo kokybę ilgalaikėje perspektyvoje“, – pabrėžia gydytojas M. Lasinskas.
Ankstyva gerybinių storosios žarnos navikų diagnostika ir jų minimaliai invazyvus šalinimas yra itin svarbi prevencinė priemonė, padedanti efektyviai išvengti piktybinių susirgimų vystymosi ateityje.
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje kasmet endoskopiniu būdu pašalinama per 700 virškinimo trakto darinių. Nuo šiol – ir sudėtingi, anksčiau tik chirurginiu būdu gydyti navikai. Ligoninė planuoja toliau investuoti į modernią įrangą ir specialistų mokymą, kad pažangiausi metodai taptų prieinami kuo platesniam pacientų ratui.